Rakumi ir kurmja pazemes mājokļu ieejas. Kurmja aktīvās vielmaiņas dēļ tas pastāvīgi meklē barību un dienā apēd vairāk, nekā pats sver.
Kurmis nepārtraukti rok ejas un paplašina savu alu sistēmu. Tuneļi var sasniegt pat 100–200 metru garumu, un vienas dienas laikā kurmis var izrakt līdz 20 metriem.
Bet kurmju aktivitātes rada noteiktas problēmas dārzniekiem. Pirmkārt, kurmis uzrok augsni, kas negatīvi ietekmē piemājas zāliena izskatu.
Otrkārt, tā asie nagi var sabojāt kultūraugu sakņu sistēmas, īpaši tas attiecas uz gurķiem un tomātiem. Treškārt, tas, ka kurmis barojas ar tārpiem, pasliktina augsnes kvalitāti, jo tārpi rada humusu, kas ir vērtīgs organiskais mēslojums.
Pirms biju pārrunājis problēmu ar savu kaimiņu, internetā uzgāju dažādas metodes, kā izsvēpēt kurmjus no alām. Lielākā daļa no tām bija balstītas uz dzīvnieka maņu, jo īpaši ožas, ietekmēšanu…
Piemēram, var iebāzt sapuvušas siļķes galvu kurmja rakuma ieejā un aizvērt to ar akmeni. Nepatīkamā smaka izplatās pa tuneļiem, un dārza kaitnieks bēg prom.
Taču mani ieinteresēja metode, kad kurmis izlido no alas kā korķis no pudeles. Pietiek atrast alas ieeju, ievietot tur šļūteni un ieslēgt ūdeni. Tā kā kurmim nav citas izvēles, viņš steigšus atstāj savu pajumti.
Bet mans kaimiņš, kurš daudzus gadus dzīvo savā vasarnīcā un ir saskāries ar dažādām sadzīves problēmām, ieteica lietot strutenes. Šis augs ir jāsavāc, jāsadrupina un jāievieto visās kurmju rakumu ieejās.
Šī metode ir ne tikai efektīva, bet arī videi draudzīga, atšķirībā no petrolejas izmantošanas. Turklāt satrūdējusi strutene būs lielisks organiskais mēslojums.
Ja tev ir mazdārziņš, droši vien arī jācīnās ar kurmju invāziju. Būsim gandarīti, ja atklāsi savu metodi šo dārza negatnieku apkarošanai!