Zied pilnos podos, lai gan agrāk man tās nepatika: 5 efektīvi noteikumi pelargoniju audzēšanā

Vecmāmiņa turēja augus ne tikai tāpēc, ka tie bija viegli kopjami bet citu īpašību dēļ. Domāju, ka tolaik tā bija daudzās mājās. Tieši pret ģerānijām man vienmēr bija noraidoša attieksme – nu vienkārši tās man nepatika, un viss.

Pagājuši gadi, bet tajā pašā mājā joprojām uz palodzes stāv ģerānijas. Protams, jau citas, bet tās tikpat krāšņi zied un priecē.

Un šogad es mainīju domas – nopirku uzreiz trīs šķirņu, jau apsakņotus ģerāniju spraudeņus. Tas notika, kā jau parasti – pavisam negaidīti: stāvot sastrēgumā, pārlapoju vietējo puķkopju čatu un ieraudzīju, ka tirdzniecības centrā, kas man burtiski pēc piecām minūtēm bija ceļā, notiek telpaugu izstāde un tirdzniecība.

Es zināju, ka tur nebūs nekas īpaši interesants, bet biju tik nogurusi no sēdēšanas pie stūres, ka nolēmu vienkārši aizskriet un paskatīties, kas tur ir.

Iegāju iekšā, un uz viena galdiņa – vienkārši bezgalīgs skaits apsakņotu pelargoniju. Un zem galdiņa vēl kaudze citu– arī tur spraudeņi. Pie katra ziedēja skaista fotogrāfija. Un, kā tagad saka, es “aizpeldēju”.

Sāku sarunu ar pārdevēju, izrādījās, ka viņa pelargonijas audzē jau ilgi, bet tās šķirnes, ko audzēja agrāk, un tās, ko audzē tagad – tās ir divas lielas atšķirības.

Man nekad nav kauns pateikt, ka nezinu kaut ko, tāpēc uzreiz jautāju viņai – ko darīt, lai pelargonija augtu skaista un vēl pamatīgi ziedētu? Viņa man visu izstāstīja, es izmēģināju šo aprūpi uz savām pelargonijām, un lūk, pēc pāris mēnešiem dalos ar jums, jo visi viņas padomi tiešām darbojas.

Trīs pelargonijas, kuras es pie viņas iegādājos, jau ir uzplaukušas un vispār jūtas vienkārši lieliski: daudz sānu dzinumu, spilgts ziedēšana, lai gan pašas vēl ir pavisam maziņās.

1. Nenožēlo

Iepriekš pelargonijas ziedēja un auga visur: vai tas būtu logs, naktsgaldiņš vai tumšs stūris. Mūsdienu šķirnēm nepieciešama pienācīgāka apgaismojuma aprūpe. Fotoattēlā redzams zonālais pelargonijs Ice Crystal – tas zied neticami skaisti, veido pumpurus no visiem trim pašiem pirmajiem un priecē jau mēnesi.

Man tas ir zem lampas, uz plaukta, attālums no lampas līdz augam ir ne vairāk kā 30 centimetri. lampas jauda ir 70W, pilns spektrs.

Labs apgaismojums – ilgstoša un bagātīga ziedēšana daudzām augiem, tostarp pelargonijām, garantija. Ja jūsu pelargonijas nezied – iespējams, iemesls ir tieši slikts apgaismojums – nevajag žēlot viņai gaismu.

2. Šaurā vietā, bet neapvainots

Arī pelargonijas podiņa lielums spēlē svarīgu lomu. Pārdevēja man uzreiz pateica: „Viņas ir stādītas 200 ml glāzītēs, nekādā gadījumā nesāc tās uzreiz pārstādīt!“

Daudzi pieļauj kļūdas, uzskatot, ka jo lielāks ir podiņš, jo labāk augam tajā būs. Patiesībā, ja pelargonijas podiņš ir liels, bet sakņu sistēma maza, pelargonija sāk „palielināties” un aktīvi veidot sakņu sistēmu. Šajā periodā var arī strauji pieaugt zaļā masa, bet ziedēšana nenotiks.

Ir atsevišķas šķirnes, kuras mierīgi attiecas pret podiņa izmēru un var ziedēt gan lielā, gan mazā zemes apjomā. Bet drošāk tās turēt mazākos podiņos – tad ziedēšana būs 100%.

3. Labs, viegls substrāts

„Paskaties, kāds ir šī glāzītes svars – tā ir gandrīz bezsvara!” – norādīja man „pelargoniju saimniece”. Viss tāpēc, ka pelargonijas mīl tieši vieglu substrātu, lai apakšā būtu drenāža un ūdens neuzkrātos – citādi visas puve.

Un tiešām, visas trīs glāzītes bija gandrīz bezsvara: stādītas virszemes neitrālajā sfagnu kūdrā ar piedevām (perlīts), un apakšā – putuplasts, lai ūdens neuzkrātos.

Lasi vēl: Ienākošais zvans un tūlītēja pārtraukšana: kas to dara un kāpēc tas vispār ir vajadzīgs

Ir uzskats, ka pelargonijas vispār nav kaprīzas attiecībā uz augsnes sastāvu un lieliski augs pat dārza zemē. Un tiešām – tās augs. Bet, pirmkārt, ne katra šķirne izturēs šādu pārbaudījumu, un, otrkārt, tādu smagu, blīvu augsni arī jālaista pareizi (lai nepieļautu ūdens uzkrāšanos substrātā). Tāpēc labāk neeksperimentēt un audzēt pelargonijas tieši tādā augsnē, kas tām piemērota – vieglā un elpojošā.

 

 

 

Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu…..