4 pārbaudīti “tautas līdzekļi”, kas patīk jasmīniem – tie ziedēs kā balts mākonis: iesaka pieredzējuši dārznieki

Foto – Pixabay

Jasmīni ir vieni no krāšņākajiem košumkrūmiem, kas zied arī Latvijā. Pieredzējuši agronomi iesaka, kas jāizdara ar jasmīniem maijā, lai vasarā tie priecētu ar bagātīgiem ziediem.

Apgriešana. Pirmais darbs, kas jāizdara pavasarī ir to apgriešana – jāizgriež bojātie, vecie vai krusteniski augošie zari. Taču galvenā jasmīnu apgriešana, kuras laikā tiek veidota forma, jāveic pēc ziedēšanas, nevis pirms! Jo jasmīni zied uz iepriekšējā gada dzinumiem. Ja pārāk daudz apgriezīsiet jasmīna krūmu pavasarī, ziedi vasarā var nebūt vispār vai arī – krūms ziedēs maz.

Laistīšana. Maija mēnesis ir galvenais laiks, kad jasmīnam jānodrošina vienmērīgi mitra augsne, īpaši, ja laiks ir sauss. Krūms jālaista vienu vai divas reizes nedēļā. Tas ir daudz ieteicamāks grafiks, nekā laistīšana katru dienu. Savukārt, ja šajā laikā ir mitrs klimats un līst lietus, protams, ka laistīšana nav nepieciešama.

Foto – Pexels

Mulčēšana. Ap krūma pamatni jāuzklāj 3 līdz 5 cm mulčas kārtas. Tas palīdzēs saglabāt mitrumu un apslāpēs nezāļu augšanu.

Pārbaude. Jāpārliecinās, vai uz jasmīna lapām nav kādi kaitēkļi vai iemetusies puve. Ja uz lapām redzat kaut ko aizdomīgu, krūmu nepieciešams apsmidzināt ar zaļo ziepju šķīdumu.

Un, visbeidzot, pabarošana. Maijā jasmīni ir jāpabaro un to izdarīt ir ļoti svarīgi. Kāds mēslojums jasmīnu krūmiem vislabāk patīk?

Lasi vēl: Vienu ziedu es tomēr atstāju!”: dārznieks Dāvids pastāsta, kāpēc tieši maijā ir pēdējais brīdis noraut ķiploku ziedus

1. Kūtsmēsli. Kā to pagatavot? 1 daļa kūtsmēslu + 10 daļas ūdens. Tad šis šķīdums jāatstāj uz vidēji 7 dienām siltā vietā, ik pa laikam – jāapmaisa. Pēc tam, kad nogatavināts, jāatšķaida vēlreiz attiecībās 1:10 un jālej ap saknēm (ne uz lapām!). Jābaro jasmīns ar to ir maijā un jūnijā.

2. Nātru uzlējums. Tas stiprina augu un baro to ar slāpekli. Kā to pagatavot? Spainis jāpiepilda ar saplūkātām nātrēm, jāpārlej ar ūdeni, jāļauj uzrūgt apmēram nedēļu līdz divas. Kad tas fermentējas (sāk smaržot), jāatšķaida attiecībā 1:10 un jālaista vai jāapsmidzina lapas.

Foto – Pexels

3. Koksnes pelni. Tie ir bagātīgi ar kāliju un fosforu – tas, kas nepieciešams jasmīna bagātīgai ziedēšanai. Kā to pagatavot? 1 ēdamkaroti pelnu jāizkaisa ap krūmu un jāierušina nedaudz zemē. Otrs variants – atšķaida 1 ēdamkaroti pelnu ar 1 litru ūdens un ar šo šķīdumu aplaista krūmu.

4. Komposts. Tas uzlabo augsni un lēnām, nesteidzīgi dod barības vielas ziedošajam krūmam visas sezonas laikā. Kas jādara – vienkārši jāierušina komposta sastāvs nedaudz ap sakņu zonu.

Foto – Pexels

5. Veikalos nopērkams mēslojums. Ir speciāli, jau gatavi mēslojumi, kas paredzēti tiem, kas nevēlas paši tos gatavot. Ziedošo krūmu mēslojums, piemēram, Agrecol, Substral, Osmocote. Ir arī kālija un fosfora bagātīgie mēslojumi (pelnu vietā).

Padoms! Barošanu ar tautas līdzekļiem ieteicams veikt vēsā, mākoņainā dienā vai vakaros, lai augs vieglāk uzņemtu barības vielas. Un jāatceras, ka ar to nedrīkst pārspīlēt – labāk mazāk, nekā par daudz.