Laputis ir nopietna problēma, ar kuru saskaras daudzi dārzkopji. Tāpēc, kamēr dārzkopji vēl gatavojas nākamajai dārzkopības sezonai, atklāsim dažus labus padomus, kā cīnīties ar laputīm.
Turklāt profilakses nolūkos dārzkopības eksperti iesaka nekavējoties apkarot skudras, kas, kā zināms, ir laputu pārnēsātāji. Ir vērts arī barot augus ar mēru – to pārpalikuma dēļ kultūraugu dzinumi un lapu lāpstiņas kļūst mīkstāki, līdz ar to pievilcīgāki laputīm.
Tāpat neaizmirstiet regulāri ravēt, savākt kritušās lapas un pārbaudīt augus. Ja preventīvie pasākumi nevarēja aizsargāt jūsu augus no rijīgiem kaitēkļiem, nekavējoties jāsāk cīnīties ar laputīm.
Manuāla iznīcināšana
Šī metode ir piemērota tikai situācijās, kad laputu invāzija ir neliela. Jums vajadzētu uzvilkt gumijas cimdus un iznīcināt parazītu kolonijas ar rokām, noņemot visas skartās lapas vai citas augu daļas. Augu atliekas labāk likvidēt.
Spēcīga ūdens strūkla
Ūdens, kas izdalās zem spēcīga spiediena, ir diezgan spējīgs tikt galā ar laputu kolonijām. Lūdzu, ņemiet vērā: šo metodi var izmantot tikai nobriedušiem un labi iesakņotiem augiem. Jaunie augi pēc šādas apstrādes var neatveseļoties.
Noderīgie kukaiņi
Jūsu palīgi cīņā pret laputīm ir mārīte, zeltactiņas un Afidimiza, kas aprij šos parazītus (un ne tikai). Lai piesaistītu labvēlīgos kukaiņus, dārzā iestādiet dilles, oregano, fenheli, pelašķus, āboliņus un citus augus.
Ķiploki un sīpoli
Šo augu smarža ir nepatīkama laputīm, tāpēc stādiet tos tuvu tomātiem un citām kultūrām. Šī ir viena no vienkāršākajām, bet efektīvākajām metodēm.
Ziepes
Ar laputīm inficētos augus varat apsmidzināt ar ziepju vai trauku mazgāšanas līdzekļa šķīdumu. Ziepes iznīcina kukaiņu ķermeņa vaskaino pārklājumu, izraisot to dehidratāciju un laputu iznīkšanu. Lai pagatavotu produktu, sajauc 2-3 ēdamkarotes produkta ar 1 litru ūdens.