Cilvēki nereti vieglāk pamana pazeminātu pašvērtējumu citu uzvedībā — draugos, paziņās vai pat svešiniekos. Taču daudz grūtāk ir ieraudzīt šīs pazīmes sevī. Kādi signāli var liecināt, ka pašvērtējums nav līdzsvarā?
“Viņam droši vien zema pašapziņa” – visbiežāk mēs dzirdam šo frāzi, kas adresēta personai, kura cenšas apliecināt sevi uz citu rēķina vai uzvedas augstprātīgi. Tomēr ne vienmēr zems pašnovērtējums nozīmē nepieciešamību pierādīt savu pārākumu apkārtējiem.
Divi uzvedības veidi
Kas tad veido zemu pašvērtējumu? Cilvēks nereti jūtas nedrošs, uzskatot, ka fiziskā vai garīgā ziņā viņš ir sliktāks par citiem, lai gan šāds savu spēju un prasmju novērtējums visbiežāk nav pamatots un racionāls, norāda amerikāņu eksperti.
Rezultātā izveidojas divu veidu uzvedības modeļi: cilvēks vai nu noslēdzas sevī tiktāl, ka pārtrauc mijiedarbību ar citiem, vai arī kompensē zemo pašapziņu ar konkurences palīdzību, cenšoties visiem pierādīt, ka nav sliktāks par pārējiem.
6 pazīmes, kas liecina – tev ir zems pašvērtējums
1.Tu bieži domā, ka neesi pietiekami gudrs vai ka tev nekas neizdosies.
2.Pat ja tev tiek piedāvāta laba iespēja (satikties ar kādu, doties uz randiņu, virzīties uz priekšu karjerā), tu labāk to neizmanto, jo baidies no neveiksmes vai noraidījuma.
3.Tev ir vajadzīga uzslava, lai justu gandarījumu par paveikto darbu.
4.Tev bieži šķiet, ka neesi savā vietā un citi ir daudz labāki par jums.
5.Tu atvainojies pat tad, ja neesi izdarījis neko sliktu.
6.Tu dari visu iespējamo, lai būtu ideāls, un tev šķiet, ka kļūdu pieļaušana padara tevi par neveiksminieku.
Kā veidojas zems pašvērtējums?
Šāda nedrošības sajūta var iesakņoties jau bērnībā, ja bērns ir audzis vidē, kur pieaugušie pastāvīgi izteica šaubas par viņa spējām un bieži salīdzināja viņu ar veiksmīgākiem vienaudžiem, radot pastāvīgu nepietiekamības izjūtu.
Pašvērtējuma veidošanos var ietekmēt dažādi faktori, piemēram, bērna uztvere par savu ārējo izskatu, komunikācijas īpatnībām vai ģimenes materiālajiem apstākļiem, kas dažkārt rada vēlmi salīdzināt sevi ar citiem.
Ja jūti, ka zems pašvērtējums tevi pavada ikdienā, ieteicams vērsties pie speciālista, kurš var palīdzēt izprast šīs pārliecības izcelsmi un atbalstīt ceļā uz pozitīvākas pašizjūtas veidošanu. Šāds uzlabojums ir iespējams, un daudziem tas ir izdevies.
Ja tev šis raksts šķita noderīgs, atzīmē to ar emocijzīmi un dalies ar draugiem sociālajos tīklos. Priecāsimies arī par taviem komentāriem!