8 lietas, ko vairs nevajadzētu darīt pēc 60 gadiem

Dzīvespriecīgs noskaņojums, spēja novērtēt tagadni un augsts dopamīna līmenis var ne tikai uzlabot dzīves kvalitāti, bet arī palēnināt novecošanās procesus. To apstiprina zinātniskie pētījumi: pozitīvas emocijas un iekšējā harmonija labvēlīgi ietekmē cilvēka labklājību un fizisko stāvokli.

Vecums pēc 60 gadiem — tas nav beigas, bet jaunās nodaļas sākums, kurā var atbrīvoties no traucējošiem uzskatiem un dzīvot pilnvērtīgu, laimīgu dzīvi. Ir pienācis laiks attiekties pret sevi ar cieņu, nevis ar pārmetumiem. Lūk, daži ieradumi, no kuriem vērts atteikties, lai dzīve kļūtu vieglāka un gaišāka.

1. Pārstāt domāt, ko par jums domā citi

Daudzi cilvēki pēc 60 gadiem sāk īpaši uztraukties par apkārtējo viedokli — kā viņi izskatās, kas viņus interesē, kā uzvedas. Tas atņem daudz enerģijas un iekšējās brīvības. Ir īstais laiks ļaut sev būt īstiem. Aizmirstiet par šabloniem un salīdzinājumiem — jūs esat unikāli, un tieši tajā ir jūsu spēks. Dariet to, kas patīk tieši jums, nevis to, kas “pieņemts” jūsu vecumā.

2. Pārstāt skriet pakaļ jaunībai

Pārāk bieži cilvēki, kas ir pārsnieguši 60 gadu robežu, sāk tērēt spēkus mēģinot izskatīties jaunāk, uzvedoties kā jaunībā, aizmirstot par nobrieduma vērtību. Novecošana — tas nav spriedums, bet dabisks un skaists process.

Ne krunkas bojā izskatu, bet neapmierinātība ar sevi. Daudz svarīgāk ir — mirdzošas acis, dzīvotspējīgs ķermenis, veselība. To visu sniedz ne kosmētiskās procedūras, bet regulāras pastaigas, saprātīga fiziskā aktivitāte, pareiza uztura un pašpieņemšana. Iemīliet savu vecumu — tajā arī ir spēks un pievilcība.

3. Pārstāt kontrolēt pieaugušos bērnus

Jūsu bērni jau sen ir izauguši. Viņiem ir savi mērķi, dzīves skatījums, izvēles un kļūdas. Tas ir viņu ceļš, un iejaukšanās tajā nozīmē atņemt viņiem brīvību un iespēju kļūt patiešām patstāvīgiem.

Tā vietā, lai uzmācīgi kontrolētu, labāk kļūt par draugu, ar kuru var dalīties savās sajūtās vai lūgt atbalstu. Šādas attiecības ir daudz vērtīgākas un dziļākas nekā pastāvīgie norādījumi un norādes.

4. Pārstāt pavadīt dienas uz dīvāna

Ar vecumu biežāk gribas atpūsties, apsēsties, atslābināties. Taču pārmērīga ilgstoša sēdēšana kaitē veselībai: palēninās vielmaiņa, parādās sāpes mugurā, samazinās izturība. Tomēr nevajadzētu krist otrā galējībā un censties panākt jauniešus sporta zālē. Derēs mērenas, bet regulāras fiziskās aktivitātes — pastaigas, skandināvu pastaigas, stiepšanās. Galvenais ir kustēties, nevis sacensties.

5. Pārstāt dzīvot tikai dēļ mazbērniem

Mazbērni ir prieks, tas neapšaubāmi. Taču pilnībā izšķīstot viņu audzināšanā, var aizmirst par sevi. Jūsu intereses, ieradumi un aizraušanās arī ir svarīgas. Līdzsvars starp laiku ar mazbērniem un personīgo telpu palīdz saglabāt harmoniju un iekšējo resursu. Turklāt bērni novērtē aktīvas, dzīvespriecīgas vecmāmiņas un vectēvus, kuriem ir savs pilnvērtīgs dzīvesveids.

6. Pārstāt pārmest sev par pagātni

Pēc 60 gadiem bieži rodas nožēlas: “Ja būtu to darījis tad…”, “Kāpēc neizlēmu…”, “Es varēju izdarīt vairāk…”. Šādas domas ne tikai ir nevajadzīgas, bet arī kaitīgas — tās velk atpakaļ, traucējot izbaudīt tagadni. Atlaidiet paškritiku.

Piedodiet sev. Mēs visi pieļaujam kļūdas, un tas ir pilnīgi normāli. Galvenais ir tas, ka jūs dzīvojat šeit un tagad. Sakiet sev: “Es piedodu sev par visu, kas bija. Es esmu gatavs virzīties uz priekšu.” Tas ir pirmais solis uz iekšējo mieru un prieku.

7. Pārstāt uztraukties par sīkumiem

Uztraukšanās par veselību, finansēm, nākotni — tas viss ir normāli, bet, kad šādas domas kļūst pastāvīgas, tās var negatīvi ietekmēt ķermeni. Pārāk lielas bažas var traucēt vispārējo pašsajūtu un ietekmēt imunitāti un sirdi. Tāpēc ir svarīgi mācīties atslābināties: mēģiniet meditācijas, elpošanas vingrinājumus, biežāk pastaigājieties svaigā gaisā. Neļaujiet sīkumiem nozagt jūsu mieru.

8. Pārstāt izvairīties no saziņas

Ar gadiem cilvēka sociālais loks sarūk, un var parādīties vientulības sajūta. Tomēr norakstīt sevi nav risinājums. Draudzīga saziņa, piedalīšanās sabiedriskos pasākumos, jauni paziņas un pat vienkārša saruna ar kaimiņu parkā — viss tas atbalsta garīgo veselību un veicina aktīvu dzīvi. Meklējiet iespējas būt starp cilvēkiem, dalieties emocijās, smejieties — un dzīve kļūs krāsaināka.

Kas vēl būtu pievienojams šim sarakstam? Kādas ieradumi traucē dzīvot vieglāk un laimīgāk pēc 60 gadiem? Dalieties komentāros — iedvesmosim viens otru!