Plastikāta kartes ir būtiski atvieglojušas ikdienas dzīvi un padarījušas iepirkšanos ērtāku un patīkamāku. No psiholoģiskā viedokļa — cilvēkiem kļūst vienkāršāk šķirties no ievērojamas naudas summas, ja tā nav redzama fiziskā veidā un rokās netur papīra banknotes.
Taču šai ērtībai ir arī sava cena. Vienmēr jābūt uzmanīgam, jo ir situācijas, kurās kredītkarti lietot noteikti nevajadzētu.
Šie maksājumu līdzekļi ir padarījuši dzīvi ērtāku ne tikai godīgiem lietotājiem, bet arī krāpniekiem. Viņiem vairs nav jāizkopj fiziskas veiklības prasmes vai jāapgūst aktiermāksla – pietiek ar modernu datoru un dažām tehniskām zināšanām, lai piekļūtu svešiem līdzekļiem. Lai neiekristu viņu izliktajās lamatās, izvairieties no maksājumiem ar bankas karti šādos apstākļos:
1. Tīmekļa vietnēs, kuru adrese nesākas ar “https://”
Pirms veicat pirkumu tiešsaistē, pārbaudiet interneta veikala adresi pārlūkprogrammas joslā. Ja tā nesākas ar “https://”, tas nozīmē, ka vietnē nav ieviests datu šifrēšanas protokols, kas aizsargā jūsu informāciju. Šādas vietnes var būt viltotas, un jūsu kredītkartes dati var viegli nonākt ļaundaru rokās. Izvēlieties tikai drošas un pārbaudītas vietnes.
Kāpēc kurjeri, pirms zvana pie durvīm, ielūkojas durvju ”actiņā” – izrādās, ka tam ir savs iemesls
2. Ja kāds lūdz jums nosūtīt kartes datus pa e-pastu
Pat ja pieprasījums šķiet nākam no uzticama avota, piemēram, drauga vai radinieka, nekad nesūtiet savas kartes informāciju pa e-pastu. Ir programmas, kas var pārtvert šos datus. Ja tomēr šķiet, ka situācija ir steidzama, vispirms pārliecinieties par pieprasījuma autentiskumu — piezvaniet un noskaidrojiet, vai lūgums patiesi nāk no minētās personas. Ja nepieciešams dalīties ar informāciju, dariet to tikai ar maksimālu piesardzību.
Šovu zvaigzne Magone Liedeskalna nosauc vecumu pēc kura viņa rimsies ar bērnu radīšanu
3. Ziedojot naudu uz ielas
Daudzas labdarības organizācijas pieņem arī kartes maksājumus, tomēr pastāv risks, ka aiz šķietami cēla nodoma slēpjas krāpniecība. Ja vēlaties ziedot, dodiet skaidru naudu. Nekad neievadiet savas kartes datus vai PIN kodu uz svešinieku ierīcēm, pat ja viņi izskatās uzticami.
Lasi vēl: Kādēļ Eiropā valda maijam neparasti vēss laiks – sinoptiķi aicina sagatavoties pārsteigumiem
4. Sarunās pa tālruni
Nekad neatklājiet kredītkartes informāciju telefonsarunas laikā. Jūs nevarat zināt, kas vēl dzird šo sarunu — īpaši, ja atrodaties sabiedriskā vietā. Turklāt, uzņēmumi, kas strādā godīgi, parasti nepieprasa kartes datus pa tālruni. Ja jums tiek prasīts arī CVV kods (trīs cipari kartes aizmugurē), pārtrauciet sarunu uzreiz – tas ir skaidrs krāpniecības signāls.
Nākošos punktus lasiet tālāk
Tevi noteikti interesēs
- Latviešu vārda dienu kalendārs papildināts ar 9 vārdiem: to vidū beidzot iekļauts arī aktrises Agneses Zeltiņas mazmeitas vārds (+ VIDEO)by Laura Blūma
- Par ko labāk klusēt, pat ja tev jautā: 7 zelta padomiby Rinalds Bergmanis
- Kāpēc kurjeri, pirms zvana pie durvīm, ielūkojas durvju ”actiņā” – izrādās, ka tam ir savs iemeslsby Sandra Ločmele