Pēdējos gados ir samazinājies to cilvēku skaits, kuri netic, ka klimats uz mūsu planētas mainās: sabiedrībā pašlaik plaši apspriež gan galvenos, gan papildus klimata anomāliju cēloņus.
Lai gan nav iespējams ar absolūtu pārliecību pateikt, cik lielā mērā šīs pārmaiņas veicina cilvēki, arvien vairāk Zemes iedzīvotāju piedzīvo to sekas. Tas ir laika jautājums, kad ikviens izjutīs šīs izmaiņas, taču jau tagad ir vairākas pasaules valstis, kuras piedzīvo akūtas klimata krīzes.
Haiti
Haiti ir Karību jūras valsts, kas aizņem pusi no vienas no reģiona salām. Ja aplūko valsts karti, var domāt, ka Haiti ir bagāta ar zaļoksniem kokiem, taču patiesā aina ir savādāka: lielāko daļu teritorijas aizņem krūmāji un lauki, nevis blīvi augoši koki.
Šī situācija provocē augsnes eroziju, kas pastiprinās biežu lietusgāžu dēļ, izraisot plūdus un zemes nogruvumus. Tas jau ir novedis pie daudzām traģēdijām.
Laukos dzīvojošie, kas veido aptuveni 80% no valsts iedzīvotājiem, ir tieši atkarīgi no ražas, un viņiem ir arvien grūtāk atrast lauksaimniecībai piemērotu zemi, bet dažādas ražotnes piesārņo upes, iznīcinot atlikušos dzeramā ūdens krājumus.
Somālija
Somālijā iedzīvotāju galvenais ienākumu avots ir lauksaimniecības nozare un lopkopība, kas padara to ārkārtīgi jutīgu pret klimata svārstībām. Somāliju jau vairākus gadus pēc kārtas ir piemeklējis nepieredzēts sausums.
Situāciju pasliktina tas, ka nav neviena, kas nāktu klajā ar stratēģiju, kā pielāgoties klimata pārmaiņām. Neskatoties uz minimālo industrializācijas līmeni un zemajām siltumnīcefekta gāzu emisijām, globālā līmenī Somālija ir viena no neaizsargātākajām pret klimata riskiem.
Lasi vēl: Sinoptiķi publicē drūmu laika prognozi tuvākajām dienām un Ziemassvētku periodam
Sīrija
Sīriju jau vairāk nekā desmit gadus vajā iekšējie konflikti, atstājot pilsētas drupās un tūkstošiem cilvēku atņemot mājas. 2021. gadā šajā valstī bija neparasti vāja nokrišņu sezona, kas izraisīja plašu sausumu un sliktu ražu.
Turklāt ūdens līmenis Eifratā ir kritiski pazeminājies, un vietām upe izzūd. Ja sausums turpināsies, pastāv risks, ka lielas Sīrijas teritorijas ar laiku pārvērtīsies tuksnesī.
Nākošās valstis skaties tālāk