Komposta tēja ir no komposta radīts dabisks šķidrs šķīdums, kas satur unikālu barības vielu un mikroorganismu kopumu.
Šis dabiskais līdzeklis ir īpaši noderīgs siltumnīcas apstākļos, kur augiem nepieciešama līdzsvarota aprūpe.
Komposta tēja: sastāvs un īpašības
Komposta tēja ir ūdens ekstrakts, kas iegūts, kompostu noteiktu laiku mērcējot ūdenī. Tās galvenajā sastāvā ietilpst organiskās vielas, slāpeklis, fosfors, kālijs, kā arī labvēlīgi mikroorganismi, kas uzlabo augsnes stāvokli.
Pateicoties bioloģiski aktīvajām sastāvdaļām, tēja veicina organisko vielu sadalīšanos augsnē un padara barības vielas pieejamas augiem. Turklāt tajā esošie mikroorganismi veido aizsargbarjeru saknēm, novēršot sēnīšu slimības.
Arī komposta tēja var uzlabot augsnes tekstūru, bagātinot to ar skābekli. Tas viss padara to par ideālu izvēli izmantošanai siltumnīcās.
Kā pareizi pagatavot komposta tēju
Komposta tējas pagatavošanas process ir vienkāršs un neprasa īpašu aprīkojumu. Lai to izdarītu, jums būs nepieciešamas sekojošas lietas.
Komposts – vislabāk ir izmantot nobriedušu un augstas kvalitātes materiālu. Ūdens – vēlams ņemt lietus ūdeni vai nosēdinātu ūdeni, lai izvairītos no hlora. Liels trauks vai spainis infūzijai. Aerators (ja iespējams) – lai piesātinātu ūdeni ar skābekli.
Kompostu sajauc ar ūdeni proporcijā 1:5, atstājot ievilkties 24-48 stundas. Periodiska maisīšana vai aeratora izmantošana palīdz aktivizēt mikroorganismus. Gatavo šķīdumu filtrē un izmanto tūlīt pēc pagatavošanas.
Kā pareizi lietot komposta tēju siltumnīcā
Lai panāktu maksimālu efektu, komposta tēja jālieto regulāri, ievērojot noteiktus ieteikumus. Vislabāk to uzklāt no rīta vai vakarā, lai izvairītos no mitruma iztvaikošanas. Šķīdumu var uzklāt gan pie saknes, gan uz lapām, izmantojot smidzinātāju.
Lai novērstu slimības un stimulētu augšanu, pietiek ar tējas lietošanu reizi divās nedēļās. Ja augsne ir stipri noplicināta, varat izmantot šķīdumu biežāk, bet samazināt koncentrāciju.
Svarīgi atcerēties, ka komposta tēja jāizlieto uzreiz pēc pagatavošanas, jo mikroorganismi ātri zaudē savu aktivitāti.