Vides eksperts nācis klajā ar paziņojumu par Latvijas ežiem: šie dzīvnieki sākuši uzvesties netipiski

Foto – Pixabay

Pērn par gada dzīvnieku Latvijā tika pasludināts adatainais ezis. Tagad Latvijas Valsts Mežu vides eksperts nācis klajā ar apgalvojumu, ka šogad eži sākuši uzvesties neraksturīgi sev. 

Ezis mazs, apaļīgs dzīvnieciņš, kuru visspilgtāk raksturo adatām klātā ķermeņa virspuse. Ežiem ir mazas, apaļas actiņas, mazas, apaļas austiņas un ļoti īsa aste. Kājas ir salīdzinoši īsas, bet spēcīgas, ar pieciem pirkstiem, tāpēc ezis var rakst arī zemi, ja ir tāda nepieciešamība. Šis dzīvnieks vajadzības gadījumā var gan ātri tipināt, gan skriet un pat lēkt. Ja ezis sajūt briesmas, tas saraujas čokurā un uz ārpusi izslien savas adatas.

Foto – Pixabay

Parasti eži dzīvo tur, kur ir daudz krūmu un lapu koku – mežmalās, lauksaimniecības teritorijās, arī dārzos un parkos. Eži visaktīvākie ir gada siltajos mēnešos, bet tieši diennakts tumšajā laikā, tāpēc tās reizes, kad ezis apciemo jūsu dārzu, parasti notiek vakaros vai pat naktīs.

Lasi vēl: Sieviete Balvu mežā satiek skaistu meža zvēru, kuru nofilmē: taču tā uzvedība ir nesaprotama (video)

Eži galvenokārt pārtiek no kāpuriem, vabolēm, gliemežiem, tārpiem un zirnekļiem, un izplatītais mīts, ka tad, ja esat saticis ezi, tas ir jāpacienā ar pienu, ir maldīgs. Ja gribat pacienāt ezi, labāk piedāvājiet tam kaut ko no gaļas produktiem.

“Latvijas valsts meži” norāda, ka janvāra sākumā ežiem būtu jāguļ ziemas miegā, tomēr vides eksperts Gaidis Grandāns, veicot ikdienas uzdevumus mežā, sastapis ne vienu vien ezi.

Janvāra sākumā, būdams Preiļu apkārtnē, eksperts novēroja un dokumentēja ezi, kas, ņemot vērā, to atrašanās vietu, visticamāk bija baltkrūtainais ezis (Erinaceus roumanicus) ezis.

Foto – Pixabay

Latvijā sastopamas divas ežu sugas, kuras pēc ārējām pazīmēm ir grūti atšķirt. Līdzīgi baltkrūtainajiem ežiem, ir brūnkrūtainie eži (Erinaceus europaeus) un tie ir retāk sastopami Latvijā, parasti Latvijas ziemeļaustrumos.

Ezis, kuru novēroja vides eksperts, atradās dabiskā vidē lauku ainavā. Apkārtnē nebija redzamu pazīmju, ka ezis būtu pamodināts no ziemas miega, taču Grandāns izteica pieņēmumu, ka siltais laiks janvārī, kas nav raksturīgs šim gadalaikam, varētu būt iemesls, kāpēc daļa ežu ir pamodušies no ziemas miega vai pat nemaz nav bijuši devušies gulēt.

Foto – Pixabay

Dabas novērojumu portālā dabasdati.lv, laika periodā no 2024. gada 1. decembra līdz 2025. gada 10. janvārim, tika reģistrēti četri gadījumi, kad dabā novēroti eži, un trīs no tiem – janvārī.

Baltkrūtainais ezis ir lielākais kukaiņēdāju kārtas pārstāvis Latvijā. Barības meklējumos tas izmanto ļoti attīstītu ožu un dzirdi, kā arī tausti. Parasti viņi pavada vismaz 5 līdz 6 stundas diennaktī, meklējot sev pārtiku.

Leave a Comment