Tomāti būs brīvi no fitoftoras – eksperts atklāj labāko veidu, kā atbrīvot dārzeņus no kaites

Fitoftora rodas tur, kur ir silta, mitra vide. Tās patogēni var ilgstoši dzīvot sporu vai micēlija veidā piesārņotā augsnē. Un pie labvēlīgiem apstākļiem – augsta mitruma un temperatūras izmaiņām, vēlīnā puve izplatās ļoti ātri.

Un no tā var būt diezgan grūti atbrīvoties pat pieredzējušiem dārzniekiem. Tomēr ir vairāki līdzekļi, kas palīdzēs ātri atbrīvoties no vēlīnās puves uz tomātiem, baklažāniem un kartupeļiem.

Kā apkaisīt tomātu dobi, lai novērstu fitoftoru

Ja tomātus skārusi fitoftora, uz augļiem un kātiem būs brūni plankumi, lapas saritināsies un izžūs.

Ja pamanāt kādu kaiti uz dārzeņu kultūras, skartie augi nekavējoties jānoņem un jāiznīcina. Pretējā gadījumā var inficēt veselīgus krūmus. Pēc tam dobe nekavējoties jāapstrādā ar vara saturošu līdzekli.

Bordo maisījums tiek uzskatīts par labāko tomātu ārstēšanai pret fitoftoru. Šis ir šķīdums, kas satur vara sulfātu un kaļķi. Lai to pagatavotu, jāņem 2 litri karsta ūdens, bet ne verdoša ūdens, un jāizšķīdina 100 grami kaļķa. Arī atsevišķi atšķaida vara sulfāta pulveri tādā pašā daudzumā karsta ūdens.

Pēc tam šie divi šķidrumi jāsamaisa emaljas spainī un jāiegūst 5 litri, pievienojot nepieciešamo ūdens daudzumu. Maisījums jāsagatavo ar cimdiem un jāizvairās no saskares ar ādu un acīm.

Sagatavoto Bordo maisījumu trīs reizes ar 10 dienu intervālu jāizsmidzina uz tomātiem. Augļus var ēst tikai 15. dienā pēc pēdējās apstrādes.

Kādas ir tautas metodes fitoftoras apkarošanai

Raugs. Rauga šķīdums palīdz atbrīvoties no fitoftoras, ja ar to apstrādājat dobi kaites sākuma stadijā. Jums jāatšķaida simts grami neapstrādāta rauga 10 litros ūdens un jāizsmidzina tomāti ar šķīdumu.

Sāls. Sāls šķīdums arī palīdzēs tikt galā ar vēlīnās puves problēmu. Lai pagatavotu produktu, ūdens spainī jāatšķaida glāze sāls un jāapstrādā zaļie tomāti. Šī procedūra jāveic reizi mēnesī.

Kūtsmēslu šķīdums. Šis līdzeklis ir piemērots ne tikai tomātu apstrādei pret vēlo puvi, bet arī baklažānu un kartupeļu apsmidzināšanai. Puskilogramu mēslu jāatšķaida ūdens spainī un ar iegūto šķīdumu jāizsmidzina dārzeņu kultūras.