Maijā gaidāmi neparasti laikapstākļi, kas nav redzēti kopš 1885. gada: sinoptiķi pavēsta, kam gatavoties

2025. gada pavasaris mums sniedza skarbu mācību: daba ir neparedzama, un klimata pārmaiņas kļūst arvien asākas. No sniega aprīlī līdz vasaras karstumam maijā mēs būs liecinieki īstam laikapstākļu kaleidoskopam, kas liek domāt par nākotni.

Aprīļa pārsteigumi: no plūdiem līdz sniegputeņiem

Tradicionāli aprīlis asociējas ar īsta siltuma sākumu, taču šogad daudzus Eiropas reģionus tas sagaidīja pavisam citādi. Spēcīgas lietusgāzes skarušas centrālo daļu, ielas pārvēršot upēs. Un dažās vietās, kur jau bija parādījušies pirmie zaļumi, pēkšņi uzsniga sniegs, radot sirreālu ainu.

Taču īsto samulsumu piedzīvoja Austrumeiropas iedzīvotāji. Aprīļa nokrišņu daudzums tur pārspēja daudzus rekordus, vietām izraisot pat plūdus. Ūdens līmenis upēs paaugstinājās līdz kritiskajam līmenim, appludinot apdzīvotas vietas un atstājot pēc tam postījumus.

Kā 30 dienās pārvarēt kāri pēc saldumiem

Maija svārstības: ziemeļos sals, dienvidos sausums

Maijs turpinās laikapstākļu eksperimentus. Ziemeļrietumos dārznieki saskārsies ar nakts salnām, kas apdraud jauno ražu. Augu ziedēšana aizkavēsies, un iestādītajiem stādiem draudēs iznīkšana. Tikmēr Eiropas dienvidos bija pavisam cita problēma – neparasts karstums un sausums. It kā pavasaris būtu ielēcis tieši vasarā, izžāvējot augsni un gaisu. Tas radīs nopietnas bažas zemnieku vidū, jo šādi apstākļi var izraisīt ievērojamu ražas samazināšanos.

Samtenes: nolēmu pastāstīt jums, kāpēc vairs tās nestādīšu un neļaušu arī savām draudzenēm

Kontrasti Austrumeiropā

Spilgtākie laikapstākļu kontrasti būs vērojami Austrumeiropā. Tur maijā laiks būs saulains un sauss, temperatūra sasniegs +20°C. Cilvēki izbaudīs siltumu, staigājot vieglā apģērbā. Tajā pašā laikā kaimiņu reģionos turpinās līt un būs daudz vēsāks. Šis paradokss kļūs par sava veida 2025. gada pavasara simbolu, parādot, cik neparedzami kļuvuši laikapstākļi.

Kas būs tālāk? Pielāgošanās jaunai realitātei

2025. gada pavasara laikapstākļu anomālijas nav tikai īslaicīga parādība, bet drīzāk signāls, ka klimats mainās. Sinoptiķi brīdina, ka šādi ekstrēmi apstākļi var kļūt par jaunu normu. Tas nozīmē, ka mums būs jāpielāgojas: jāmaina pieeja lauksaimniecībai, jāgatavojas biežākām un intensīvākām dabas likstām un, iespējams, jāpārdomā savi ieradumi un dzīvesveids.

Bet ko mēs sagaidīsim tieši Latvijā? Lūkosim!

Turpinājumu lasiet nākošajā lapā