Sīpols ir ļoti populārs dārzenis. Tā audzēšana ir salīdzinoši vienkārša, tomēr ir savas viltības un specifiskas agrotehniskās nianses.
Sīpols ir neaizstājama sastāvdaļa daudzos ēdienos, kā arī vērtīgs vitamīnu un citu derīgo vielu avots. Lai iegūtu bagātīgu un kvalitatīvu sīpolu ražu, ir svarīgi ņemt vērā dažus noslēpumus par tā stādīšanu un kopšanu.
Kad sākt sīpolu stādīšanu dārzā
Sīpols ir pietiekami aukstumizturīga kultūra. Vidējā klimatiskajā joslā to var sākt stādīt ļoti agri. Tiklīdz zeme atkusīs un būs iespējams ar lāpstu uzrakt dobi, var uzsākt sīpolu stādīšanu.
Vietas izvēle sīpolu stādīšanai
Ļoti svarīgi ir izvēlēties piemērotu vietu sīpolu stādīšanai. Sīpoli dod priekšroku saulainām vietām ar labi drenētu augsni. Izvēlieties tādu dārza daļu, kas dienas laikā ir labi apgaismota ar sauli un kur neuzkrājas ūdens. Izvairieties no zemākām vietām un platībām ar augstu gruntsūdeņu līmeni.
Pirms sīpolu stādīšanas nepieciešams pienācīgi sagatavot augsni. Sīpoli labi aug irdenās, auglīgās augsnēs ar neitrālu vai viegli sārmainu reakciju. Ja augsne ir smaga un mālaina, ieteicams tai pievienot smiltis un kompostu vai sapuvušu kūtsmēslu, lai uzlabotu struktūru un nodrošinātu labāku ūdens caurlaidību.
Kādi mēslojumi nepieciešami sīpolu labākai augšanai
Rudenī vai agri pavasarī, pirms stādīšanas, augsnē jāiestrādā organiskie mēslojumi, piemēram, komposts vai sapuvis kūtsmēsls. Tas nodrošinās augus ar nepieciešamajām barības vielām augšanas sākumposmā. Tāpat var izmantot arī minerālmēslus, kas satur slāpekli, fosforu un kāliju.
Slāpeklis veicina zaļās masas augšanu. Slāpekļa trūkums var izraisīt lapu dzeltēšanu un samazināt ražu. Tomēr pārmērīgs slāpekļa daudzums var veicināt nitrātu uzkrāšanos sīpolos. Sīpolu mēslošanai var izmantot amonija salpetri, urīnvielu vai amonija sulfātu — šie mēslojumi satur slāpekli augiem viegli uzņemamā formā.
Fosfors ir nepieciešams sakņu sistēmas veidošanai un sīpolu attīstībai. Fosfora trūkums var aizkavēt augu augšanu un samazināt ražu.
Kālijs stiprina augu imunitāti, palielina noturību pret kaitēm un uzlabo sīpolu kvalitāti. Kālija trūkums var novest pie augu novājināšanās un ražas samazināšanās.
Sīpolu mēslošanai var izmantot arī kompleksos mēslojumus, speciālos mēslojumus sīpoliem, kas papildus satur arī mikroelementus.
Lasi vēl: Eņģeļu vēstījumi: izvēlies savu eņģeli un uzzini savu likteni
Organiskie mēslojumi, piemēram, komposts vai sapuvis kūtsmēsls, ir arī ļoti noderīgi sīpoliem. Tie bagātina augsni ar nepieciešamajām barības vielām un uzlabo tās struktūru.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….
Tevi noteikti interesēs
- Dziedātājs Lauris Reiniks publiski pasaka, ko domā par populāru TV šovu, kur tika izpildīta viņa sarakstīta dziesma (+ VIDEO)by Laura Blūma
- Kāpēc nedrīkst plūkt ceriņus – arī es agrāk to nezināju, līdz sapratu, ka aiz tā slēpjas simtiem gadus vecs likumsby Rinalds Bergmanis
- Eiropa strādā pie būtiskām izmaiņām satiksmes drošības noteikumos – visvairāk tie skars automašīnas vecākas par 10 gadiemby Sandra Ločmele