Visticamāk, tu vismaz vienreiz esi saskāries ar šādu situāciju: telefons zvana, tu paņem to rokās — un tieši tajā mirklī zvans tiek pārtraukts. Zvans ilga tikai dažas sekundes, numurs ir nepazīstams. Kas tas bija? Kļūda? Nejaušība?
Diemžēl lielākajā daļā gadījumu — tā nav nejaušība. Kā rāda prakse, šādi “zibenīgi” zvani gandrīz vienmēr ir krāpnieku, reklāmas robotu vai automātisku zvanu sistēmu triks no dažādām kompānijām.
Kāpēc šādiem zvaniem ir uztraukuma pamats?
No pirmā acu uzmetiena var likties, ka nekāda kaitējuma nav — saruna taču nemaz nenotika. Taču tieši tur arī slēpjas viltība: krāpnieki nevēlas runāt — viņi vēlas, lai tu pats atzvanītu. Un šajā pieejā viņiem ir savas priekšrocības.
Kāpēc viņi zvana un uzreiz pārtrauc?
Tas ir veids, kā ietaupīt laiku un sasniegt pēc iespējas vairāk abonentu īsā laikā. Lielākā daļa šādu zvanu tiek veikti automātiski, izmantojot īpašas programmas. Ņemot vērā, ka telefona numuru datubāzes ir viegli pieejamas vai iegādājamas, krāpniekiem šī ir kā plaša mēroga “makšķerēšana”, kur katrs atzvanījušais cilvēks kļūst par potenciālu guvumu.
Mērķis – likt tev rīkoties pašam
Neatbildēts zvans no nepazīstama numura izraisa ziņkāri. Un, ja tu, piemēram, gaidi kurjeru, atbildi no klienta vai esi tikko ievietojis sludinājumu, piemēram, “ss.lv” vai “Facebook Marketplace”, ir viegli iekrist lamatās. Tu atzvani, lai “nepalaistu garām ko svarīgu”, un kļūsti par vieglu mērķi.
Pēc tam notikumi var attīstīties divos virzienos:
1. Sagatavošanās posms
Tu atzvani, bet neviens neatbild. Toties tavs numurs tagad tiek uzskatīts par “aktīvu”. To saglabā īpašā sarakstā – tagad tu esi kandidāts uz atkārtotiem zvaniem, bet jau ar īstām krāpniecības vai reklāmas metodēm.
2. Aktīvais posms
Tev uzreiz atbild: sākas reklāma, mēģinājumi ievilkt tevi “shēmā”, lūgumi nosaukt personas datus, īsziņā saņemto kodu vai “veikt drošības pārbaudi”. Viss kā klasiskajās krāpniecības shēmās.
Cits variants – maksas tālruņu numuri
Daži surogātpasta sūtītāji izmanto vēl ciniskāku shēmu: viņi zvana no maksas numura un tūlīt pārtrauc zvanu. Tu atzvani — un nonāc pie automātiskā atbildētāja. Tālāk viss tiek darīts, lai noturētu tevi līnijā: mūzika, solījumi par “izdevīgiem piedāvājumiem”, lūgumi pagaidīt operatoru.
Katrs šāds sarunas minūtes pārraksts tev izmaksā ievērojamu summu. Bieži vien rēķins sasniedz vairākus simtus par vienu zvanu.
Lasi vēl: Zelta veiksmes laiks: Vasilisa Volodina nosauc divas zodiaka zīmes, kuras no maija sagaida pasakaina veiksmes josla
Un pats nepatīkamākais — formāli pierādīt šo faktu ir grūti. Tu taču pats piezvanīji, neviens tevi nevarēja piespiest. Tāpēc pierādīt krāpniecības faktu vai saņemt kompensāciju ir gandrīz neiespējami.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….
Tevi noteikti interesēs
- Komponists Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko viņš patiesībā domā par mūsdienu mūziķiem (+VIDEO)by Laura Blūma
- 3 spēcīgi senlatviešu ticējumi, kas jāizdara 1.maijā: tas palīdz piesaistīt gaismu, pārticību un veiksmiby Laura Blūma
- Nevainojama tunzivju konservu zupa ar rīsiem un tomātiem – vienkārša recepte tikai 30 minūtēsby Anete Vītola