Šajā maija dienā tiek uzskatīts, ka aizgājušo cilvēku dvēseles atgriežas uz zemes: no kā ieteicams atturēties

Tiek uzskatīts, ka šī maija diena ir īpaša atceres diena, kurā, balstoties uz senajām tautas tradīcijām, cilvēki aicina atpakaļ piemiņā savus aizgājušos senčus, kuri ir devušies viņsaulē.

Šajā datumā kristīgajā pasaulē tiek godināts svētais Teodors Trihīns, un diena tiek veltīta aizgājēju piemiņai. Šajā dienā cilvēki ierasti dodas uz baznīcām, kur aizlūdz par saviem aizgājušajiem draugiem, radiem un paziņām. Lai arī cilvēki aiziet viņsaulē, tiek uzskatīts, ka dvēseles paliek līdzās dzīvajiem un pastāv viņu tuvumā.

12.maijs tradicionāli nav diena svarīgu notikumu vai lēmumu pieņemšanai. Mūsu senči šajā dienā izvairījās no lieliem dzīves notikumiem, piemēram, kāzu vai kristību rīkošanas, šos notikumus atliekot uz citu laiku. Šī diena ir veltīta vienīgi tiem, kas atstājuši šo pasauli. Pastāv arī skaidrojums, kāpēc šajā dienā ir pieņemts atcerēties par aizgājēju pie viņu atdusas vietām.

Saskaņā ar senu ticējumu, tieši šajā dienā dvēselēm tiek dota iespēja šķērsot robežu starp pasaulēm un paskatīties uz saviem tuviniekiem. Taču, lai šīs dvēseles atrastu ceļu mājup, ir svarīgi tās skaļi izsaukt — un tieši ”mitras acis” tiek uzskatītas par visspēcīgāko aicinājumu.

Lasi vēl: Banka aiztur 50 eiro pārskaitījumu klientei – viens vārds pārskaitījumā pie vainas

Šajā dienā ir noteiktas lietas, no kurām vajadzētu atturēties. Zvejniekiem, piemēram, šajā dienā pastāv īpašs aizliegums nodarboties ar makšķerēšanu, jo tā tiek uzskatīta par smagu kļūdu. Šī tradīcija, iespējams, ir saistīta ar faktu, ka ap šo laiku upēs sākas zivju nārsts, un zvejošana tiek uzskatīta par nepieļaujamu iejaukšanos dabas ritējumā. Tāpat 12. maijā nevajadzētu risināt konfliktus, iesaistīties strīdos vai skaidrot attiecības, jo tas var traucēt un sarūgtināt senču dvēseles.

Meitenes šajā dienā zīlēja uz vainagiem. Interesanti, ka viņas bieži vien vainagus meta nevis ar rokām, bet gan no galvas, dažkārt ar muguru pret upi. Pēc tā, kā vainagi peldēja, meitenes uzzināja savu nākotni. Ja vainags grimst – uz nelaimi, peld – uz laimi, peld krastā – drīz apprecēsies.

Bet ko nekādā gadījumā nevajag šajā dienā darīt, lai dvēseles nesadusmotos

Turpinājumu lasiet nākošajā lapā