Par mazām izmaksām iespējams iegūt ilgmūžīgu, krāšņu un košu dārzu, kas neprasa lieku piepūli un aug pats par sevi – īsts sapnis
Jūs neticēsiet, bet šis greznais peoniju krūms ar milzīgiem rozā ziediem man tika par velti – vienkārši palūdzu atvasi no kaimiņienes! Un tādu ziedu-dāvanu manā dārzā jau ir vairāk nekā desmit. Vēlaties uzzināt, kādus greznus daudzgadīgos augus var iegūt par nieka izmaksām un pārvērst tukšu laukumu ziedošā paradīzē?
Daudzi domā, ka skaists dārzs noteikti ir dārgs. Bet nekā tamlīdzīga! Es esmu jums sagatavojusi sarakstu ar visnekaprīzākajiem un vienlaikus neticami skaistajiem daudzgadīgajiem augiem, kurus var atrast burtiski tepat aiz stūra. Tie ir tie paši augi, kas aug gandrīz katrai otrajai vecmāmiņai pagalmā, bet kaut kā visi par tiem aizmirst, dzenoties pakaļ modernām jaunākajām šķirnēm.
1. Peonija: greznība kaimiņos
Kā izskatās: milzīgi, smaržīgi ziedi, lielumā kā pusdienu šķīvis! Ir baltas, rozā, aveņkrāsas un pat bordo krāsas. Jūnijā pārvērš dārzu par karaļa apartamentiem.
Kur iegūt: No kaimiņienes (labprāt dalās ar sakneņiem), vecmāmiņu tirgū (īpaši rudenī), vecos dārzos (bieži palikušas no iepriekšējiem saimniekiem)
Kāpēc tas ir atradums: dzīvo ilgāk nekā saimnieks (nopietni – daži krūmi vecāki par 50 gadiem). Nebaidās no sala. Pats izplešas – vēlāk var dalīties ar draugiem. Nogriezti ziedi vāzē stāv vairāk nekā nedēļu.
Minimāla kopšana: pavasarī mēslojums, vasarā priecājamies par ziediem, rudenī apgriežam stublājus. Un viss! Pat ziemā nav jāpiesedz.
Personīgā pieredze: mans greznākais peoniju krūms nāk no kaimiņienes vecmāmiņas. Viņa vienkārši paņēma lāpstu, atšķēla saknes gabalu un teica: “Iestādi – nenožēlosi.” Un patiešām – jau otro desmitgadi priecē ar ziedu klēpjiem, par kuriem visi kaimiņi vien nopūšas.
2. Dienziedis: vienas dienas zieds, kas zied visu vasaru
Kā izskatās: iedomājieties liliju, tikai smalkāku un ne tik kaprīzu. Katrs zieds zied tikai vienu dienu (tāpēc arī nosaukums – dienas skaistule), bet uz krūma ir tik daudz ziedu, ka šķiet – tie zied bez apstājas. Krāsas – no citronu dzeltenas līdz tumši bordo.
Kur iegūt: Dārzkopju forumos (bieži atdod bez maksas). No kaimiņiem (viens krūms sadalāms 5–6 daļās). Vietējās puķu izpārdošanās. Vecos dārzos (izplešas ļoti ātri)
Kāpēc tas ir atradums: Sausumizturīgs kā kaktuss. Nebaidās no mūsu ziemām. Zied tik ilgi, ka šķiet – mūžīgi. Aug, kur vien iestādi – nav izvēlīgs Gandrīz nekāda kopšana: pirmajā gadā pēc iestādīšanas laiku pa laikam aplaistīt, vēlāk var aizmirst. Ik pēc 4–5 gadiem sadalīt – un viss!
Personīgā pieredze: reiz paņēmu vienu krūmu “uz mēģinājumu” no kaimiņienes. Tagad man ir vesela kolekcija dažādos toņos, un katru gadu ir ar ko dalīties. Un galvenais – tie zied, kad lielākā daļa pārējo puķu jau ir noziedējušas.
3. Hosta: skaistule slinkajiem dārzniekiem
Kā izskatās: grezni krūmi ar lapām lielām kā dadži, tikai cēlām un gofrētām. Ir zilgani, zaļi, dzelteni un pat raibi toņi. Vasarā izmet ziednešus ar baltiem vai lillā zvaniņiem, bet galvenā vērtība – lapotne.
Kur iegūt: No pazīstamiem dārzniekiem (viens krūms sadalāms 3–4 daļās). Grupās “Atdošu bez maksas” (īpaši pavasarī). Vecmāmiņu tirgū (dēstus pārdod par nieka cenu). Vecos ēnainos dārzos (aug gadu desmitiem)
Kāpēc tas ir atradums: Aug tur, kur nekas cits neaug – ēnā! Nepiemērojas ziemas saliem, nav kaprīzs, katru gadu kļūst tikai skaistāka. Lieliski nosedz neglītus dārza stūrus Minimāla kopšana: sausumā aplaistīt, pavasarī novākt vecās lapas. Viss! Pat nezāles zem tās neaug – lapas aizēno visu augsni.
Personīgā pieredze: zem vecā ābeļkoka gadiem nekas neauga. Iestādīju hostas – tagad tas ir visiespaidīgākais dārza stūrītis. Un viss sākās ar vienu mazu dēstu, ko kaimiņiene atdeva, sakot: “Tāpat jau gribēju izrakt – pārāk izpletusies.”
4. Astilbe: pūkaina skaistule ēnainiem stūrīšiem
Kā izskatās: iedomājieties mazu uguņošanu no smalkiem spalvu ziedkopām – baltas, rozā vai purpursarkanas. Pūkainie ziedu kūlīši paceļas virs cirstās lapotnes kā svētku sveces. Ēnā gaišās ziedkopas it kā spīd puskrēslā!
Kāpēc tas ir atradums: Mīl ēnu un pusēnu (kur citi augi kaprīzējas). Zied, kad citi augi jau noziedējuši. Nav jāpiesedz ziemā. Arī pēc noziedēšanas skaista ar savu lapotni. Kaitēkļi to neapdraud.
Viss, kas nepieciešams: iestādīt ēnā, neaizmirst aplaistīt (mīl mitrumu), reizi gadā pabarot ar jebkuru mēslojumu. Sausumā aplaistīt, un tā pateiks paldies ar greznu ziedēšanu.
Personīgā pieredze: mana pirmā astilbe parādījās nejauši – kaimiņiene dalīja veco krūmu un atnesa “izmēģināšanai”. Tagad man ir vesela kolekcija: baltās spīd puskrēslā kā mazas laternas, bet rozā rada tik romantisku skatu, ka visi viesi lūdz kādu stādiņu.
5. Floksi: smaržīgs mākonis dārzā
Kā izskatās: augsti krūmi, apbērti ar ziedu cepurītēm visās nokrāsās – no tīri baltas līdz tumši violetai. Un kāds aromāts! Vakaros smarža piepilda visu dārzu – labāka par jebkuru gaisa atsvaidzinātāju. Viens krūms dod tik daudz ziedu, ka pietiek visām mājas vāzēm.
Kāpēc tas ir atradums: Zied tik ilgi, ka šķiet – visu vasaru. Aromāts pasakains. Nav jāizrok uz ziemu. Strauji izplešas. Ideāli der grieztajiem ziediem Kopšana ļoti vienkārša: sausumā aplaistīt, pavasarī pabarot ar jebkuru mēslojumu, rudenī apgriezt stublājus. Viss! Pat piesegšana ziemā nav nepieciešama.
Personīgā pieredze: mani pirmie flokši nāca no kaimiņienes-vecmāmiņas, kad viņa dalīja veco krūmu. “Ņem, ņem,” viņa teica, “bez tiem dārzs nav dārzs.” Un taisnība! Tagad man ir vesels floksu lauks dažādās krāsās, un katru vakaru speciāli izeju dārzā – ieelpot to medaino aromātu. Tagad es pati jau esmu “kaimiņiene-vecmāmiņa” un dalos tālāk.
6. Rudbekija: mazas saulītes dārzā
Kā izskatās: Iedomājieties košu dzeltenu margrietiņu klēpi ar tumšu viduci — gluži kā mazi saulgrieži! Tikai tie neaug kā milži, bet veido glītus krūmiņus. Ziedu uz krūma ir tik daudz, ka šķiet — kāds izkaisījis sauju zelta monētu.
Kāpēc tas ir atradums: Zied no jūlija līdz pat salnām. Pats izsējas (bet nav uzmācīgs). Nav prasīgs pret augsni — aug pat starp akmeņiem. Iemīļots bitēm un tauriņiem. Nebojājas no kaitēkļiem.
Minimāla kopšana: Liet sausuma laikā, pēc lietus piesiet garākos stublājus — un viss! Pat mēslošana nav nepieciešama. Turklāt tas pats izsējas, radot saulainus plankumus tur, kur pats izvēlas.
Personīgā pieredze: Viss sākās ar vienu krūmiņu. Tagad katru rudeni vācu pušķus ar dzeltenajiem ziediem, kas vāzē stāv divas nedēļas. Un bites tik vien lidinās virs dobes — pat pēc medus smaržo!
7. Sedums (auglapainais): zieds, kas aug pat uz akmeņiem
Kā izskatās: Sulīgas, gaļīgas lapiņas, sakārtotas rozetēs, un milzīgas rozā, bordo vai baltas ziedu “bļodiņas”. Izskatās kā augs no citas planētas! Rudenī lapas iekrāsojas bordo tonī — dubultskaistums. Akmeņainos dārziņos (izsējas pats)
Kāpēc tas ir atradums: Aug tur, kur citi augi nespēj. Mīl sausumu (var vispār nelaistīt!). Zied līdz vēlam rudenim. Pārdzīvo ziemu bez problēmām. Ātri vairojas. Lieliski piemērots akmensdārziem Kopšana? Kāda kopšana? Iestādi un aizmirsti! Goda vārds — tas ir vienīgais augs, ko var droši atstāt bez laistīšanas visu vasaru. Pat nezāles to neizspiež — īsts supervaronis starp ziediem.
Personīgā pieredze: Man bija neglīta akmeņu kaudze no pamatiem. Iestādīju tur pāris seduma spraudeņu, ko iedeva draudzene. Pēc gada visa kaudze pārvērtās par ziedošu pauguru. Tagad visi jautā, kā es radīju tādu skaistumu. Bet es tikai smejos — viņš visu izdarīja pats!
8. Vinca (mazziedu mūžzaļais): mūžzaļš paklājs slinkajiem
Kā izskatās: Smaragda zaļš paklājs no spīdīgām lapām, kurā pavasarī izkaisās zilas zvaigznītes. Zini, kā multenēs uzzīmē ideālu mauriņu? Tas ir par vincu! Tikai nav jāpļauj, gandrīz nemaz nav jālaista.
Kāpēc tas ir atradums: Mūžzaļš (priecē pat ziemā). Aizēno zemi, nezālēm nav izredžu. Aug ēnā, kur zāliens nespēj. Nav jāpļauj. Skaisti noklāj nogāzes. Zied agrāk par visiem, kad dārzs vēl tukšs. Minimāla kopšana: Pirmajā mēnesī pēc stādīšanas laisti, pēc tam vari aizmirst. Aug kā pa brīnumu! Ja pārāk izpleties — apgriez malas.
Personīgā pieredze: Zem manas vecās ābeles gadiem nekas neauga — pārāk tumšs. Iestādīju dažus vincas krūmiņus. Pēc gada viss laukums pārvērtās smaragda paklājā. Tagad tas ir viskoptākais dārza stūris, lai gan neesmu pat pirkstu pakustinājusi!
9. Narcises: zelta pavasaris bez pūlēm
Kā izskatās: Koši saulaini ziedi, kas parādās, kad dārzā vēl nekas nezied. Dzelteni, balti, ar oranžu viduci — gluži kā mazi saulīši uz kātiņa! Un smarža… Īsts pavasaris!
Kāpēc tas ir atradums: Pirmie ziedi dārzā. Vairojas paši, kā truši. Nav jāizrok uz ziemu. Neinteresē grauzējus (atšķirībā no tulpēm). Var augt vienā vietā gadu desmitiem. Lieliski pušķiem Kopšana: Iestādi sīpolus rudenī — un aizmirsti! Pavasarī tikai paspēj pušķus griezt. Pēc noziedēšanas ļauj lapām dabīgi novīst — tas ir viss, kas tām vajadzīgs.
Personīgā pieredze: Viss sākās ar pieciem sīpoliem. Tie bija visparastākie, pieticīgi, bet es viņus mīlu ne mazāk. “Redzēsi,” viņa teica, “pēc pāris gadiem būs vesels lauks.” Es neticēju — kļūdījos! Tagad man ir tādi džungļi, ka katru pavasari dāvinu pušķus visiem kaimiņiem, bet narcises nemaz nesamazinās.
10. Gaillardia: košas krāsas līdz pat salnām
Kā izskatās: Ugunīgi ziedi plaukstas lielumā: sarkani-dzelteni, oranži, bordo — kā mazi ugunskuri dārzā! Un pats labākais — zied tik ilgi, ka šķiet, vasara nekad nebeigsies.
Kāpēc tas ir atradums: Zied bez pārtraukuma no jūnija līdz sniegam. Mīl karstumu un sausumu. Nav prasīgs pret augsni — aug pat smiltīs. Nebaidās no salnām. Pats izsējas, ilgi stāv pušķos Kopšana vienkārša: Liet tikai stipra sausuma laikā, ik pa laikam nolasīt novītušos ziedus (lai ilgāk zied). Viss! Pat mēslošana nav vajadzīga — jūtas lieliski arī bez tās.
Personīgā pieredze: Paņēmu no kaimiņienes pāris krūmus — nevarēju paiet garām tādam skaistumam. Tagad man ir vesela dobe šo saulaino ziedu. Un pats galvenais — kad viss dārzs jau gatavojas ziemai, gaillardia turpina priecēt ar košajām krāsām līdz pat salnām.
Praktiski padomi: kā izveidot ziedošu paradīzi bez liekām pūlēm
Kad stādīt un kur ņemt: Labākais stādīšanas laiks — pavasaris vai rudens
Nevilcinieties jautāt kaimiņiem — dārzkopji mīl dalīties!
Meklējiet sava pilsētas dārzkopju grupas sociālajos tīklos
Apmeklējiet vietējās dārza gadatirgus sezonas beigās — bieži ir izpārdošanas
Lasi vēl: Iepriecini savējos ar atsvaidzinošu turku limonādi un saldējumu, kas pagatavots bez krējuma
Vienkārši panākumu noteikumi:
Stādiet grupās — tā skaistāk un augiem ērtāk
Augstos (piemēram, pionus, flokšus) — fonā
Vidējos (piemēram, gaillardiju, rudbekiju) — vidū
Zemākos (piemēram, sedumu, vincu) — malās
Pirmo mēnesi pēc stādīšanas regulāri laistīt, pēc tam — “aizmirsu un piedevu”
Minimāla kopšana visam gadam:
Pavasarī: iztīriet vecās lapas, iedodiet jebkuru mēslojumu
Vasarā: laistiet tikai sausumā
Rudenī: apgrieziet noziedējušos stublājus
Ziemā: varat gulēt mierīgi — šie ziedi sala nebaidās!
Noslēgumā:
Ziniet, kas šajos ziedos ir visbrīnišķīgākais? Viņi nav tikai neizvēlīgi un lēti — tie glabā stāstu. Peoniju krūms no vecmāmiņas, flokši no kaimiņienes, narcises no vecā dārza… Katrs no tiem kā maza ģimenes relikvija, kas ar gadiem kļūst tikai skaistāka.
Sāciet ar vienu vai diviem augiem. Ticiet manai pieredzei — pēc pāris gadiem jums būs tik ziedošs dārzs, ka kaimiņi sāks lūgt dalīties ar augiem. Un jūs arī dalīsieties — jo šie ziedi ne tikai aug kā uz rauga, bet arī māca mums pašu svarīgāko dārzkopības likumu: skaistumam jāvairojas! P.S. Ar kuru ziedu sāksiet jūs? Padalieties komentāros — iespējams, kādam no kaimiņiem dārzā ir lieks krūmiņš tieši jums!