Pieredzējusi agronome un saimniecības “Ziediņi” saimniece Sniedze Ragže raidījumā “Mājā un sētā” skaidro, kā pareizi izrēķināt to laiku, kad tomātu stādus droši var stādīt siltumnīcā.
Bieži vien, audzējot tomātu stādus, dārznieki sastopas ar kādu problēmu – tomātu stādiņi ir izstīdzējuši. “Ja tas ir vienkārši izstīdzējis, tad pēc iespējas ātrāk tos vajag stādīt iekšā vai vismaz nest uz siltumnīcu. Ja mums bieži liekas, ka uz palodzes ir ļoti laba gaisma, tā īstenībā nav, jo tur gaisma nāk tikai no vienas plaknes. Aiznesot uz siltumnīcu, gaisma nāks no visām pusēm. Ja ārā vēl ir mīnusi, nu ielieciet kaut vai mazu lecekltīti mazu tiem saviem stādiņiem. Redziet, kā ir man – liela siltumnīca un tajā iekšā – mazāka siltumnīca,” – norāda agronome.
Viņa skaidro, ka ir svarīgi, lai tomāti labi ražotu un raža būtu liela, ir svarīgi, lai stāds nedabū stīdzēt un iznīkt: “Redziet, tomātiem ir tādi kā matiņi, no tiem matiņiem tur visur attīstīsies saknītes, ja viņš dabūs augt. Protams, tas paņems laiku, kamēr tās saknītes tur sadzīs. Bet tādu pastīdzējušu stādiņu ir vēlams iestādīt tā dziļāk. Ja, piemēram, jums vēl ir tādi stādi, kas nav izpiķēti, maziņi, tad tos piķējot stādiem dziļāk. Var stādīt līdz pirmajai lapiņai, lai tas normāli apsakņojas.”
Agronome norāda, ka tad, kad sēj sēklas, augsni var izvēlēties gandrīz vai “jebkādu”, tomēr tur, kur stādus jau piķē iekšā, tad ir jābūt maksimāli labai augsnei: “Es ieteiktu nopirkt labu substrātu, nopirkt podiņus, sabērt tur to iekšā un piķēt katru savā podiņā. Kad pagājušas vidēji no 7 līdz 10 dienām, tad vajadzētu tos piebarot. It īpaši, ja viņš audzis uz palodzes vai siltumnīcā, kur vēl ir diezgan auksts. Tad ir jādod šķidrais mēslojums. Tā papildus barība ir vajadzīga. Jo viss tas – vai nu par tumšu vai par daudz gaismas, tas viss rada stādam satraukumu. Es ieteiktu iegādāties mēslojumu kristāliskā formā. Bet nu tiem, kas baidās šķaidīt, tie var pirkt šķidro mēslojumu.”
Interesanti, ka eksperte neiesaka iegādāties ārzemju šķirņu sēklas lielveikalos. Un ne tāpēc, ka šīs sēklas būtu sliktas kā šķirne. Bet tāpēc, ka tādā veidā Latvijā tiek ievestas dažādas līdz tam nesatiktas kaites, ar kurām vēlāk ir grūti cīnīties.
Lasi vēl: Tas sāksies 14.maijā: krusa, lietus, auksts vējš : meteorologs Toms Bricis neiepriecina ar šīs nedēļas prognozēm
Kāpēc atjautīgas sievietes matos iesmērē dezodorantu — tagad es arī to daru
Tomēr viens no svarīgākajiem jautājumiem, kas bieži nodarbina dārzniekus ir tāds – kad tad īsti tomātu stādus jāstāda siltumnīcā: “Viss ir atkarīgs no katra saimnieka, no saimniecības. Ja jums ir siltumnīca no polikarbonāta, tā ir daudz izturīgāka un siltāka par plēves siltumnīcu. Ja jūs vēl esat gatavi tur iedegt kādas svecītes vai ielikt kādu citu siltuma avotu, tad tomātu stādus jūs varat stādīt siltumnīcā jau maija sākumā. Jāatceras, ka tomātu stāds aug divus mēnešus un pēc tam līdz ražošanai ir vēl divi mēneši. Ja gribam uz Jāņiem tomātus, piemēram, tad es tos sēju februāra beigās, pēc tam stādu aprīļa beigās un uz Jāņiem jau mums ir kāds tomāts.”
Tikmēr agronome norāda – ja nav iespēju iestādīto tomātu pasargāt no salnām, kas maijā vēl ir sastopamas, tad vislabāk tos stādīt tad, kad salnas vairs nav.
“Mājā un sētā”, video: