Kāpēc ķirši zied, bet nedod ogas – slēptās kļūdas, ko pieļauj daudzi dārznieki

Tas ver nešķist loģiski, bet pat sulīgi ķiršu ziedi var izraisīt pilnīgu augļu trūkumu. Daudzi cilvēki gadiem ilgi nemanot pieļauj būtiskas kļūdas, atņemot sev ķiršu ražu.

Pirmais iemesls sliktai ražai ir koka vecums. Jaunie stādi, neatkarīgi no to ārējā spēka, sāk dot ogas tikai 3.–5. gadā. Līdz tam nav jēgas gaidīt rezultātus.

Pavasara salnas ir klusais ražas postītājs. Temperatūra -1°C ziedēšanas laikā pārvērš olnīcas tukšās čaumalās. Ziedi paliek uz zariem, bet pēc tam ogas kļūst melnas, signalizējot par neatgriezeniskiem bojājumiem.

Koka pārklāšana ar biezu audumu aukstās naktīs palīdz glābt situāciju. Pat veci aizkari vai agrošķiedra radīs aizsargbarjeru pret pēkšņu salu.

Koka stādīšanas vietas izvēle ir ļoti svarīga. Vietas pie ēku sienām vai kalnu nogāzēs saglabā siltumu, samazinot ziedpumpuru nosalšanas risku.

Pārmērīga rūpība ir vairāk postoša nekā aizmāršība. Bieža laistīšana veicina virszemes sakņu augšanu, padarot koku neaizsargātu pret sausumu. Ūdenim vajadzētu sasniegt saknes līdz metra dziļumam.

Slāpekļa mēslojums pārvērš ķiršu koku par “veģetārieti”. Koks tērē enerģiju lapām un dzinumiem, ignorējot augļu veidošanos. Mēslošanas līdzekļi ar fosforu un kāliju darbojas efektīvāk.

Nezāles stumbra pamatnē nav tikai estētiska problēma. Viņas sacenšas par barības vielām, vājinot koku. Būtiska ir regulāra koka stumbra apļa ravēšana.

Vertikālie zari ir ražas ienaidnieks. Horizontālie dzinumi aktīvāk nes augļus, tāpēc nepareiza atzarošana atņem dārzniekam ogas. Vainaga veidošanai jāpievērš uzmanība zaru augšanas virzienam.

Lielākā daļa ķiršu šķirņu nav spējīgas pašapputes. Lai sastādītu augļus, 30 metru rādiusā ir nepieciešams citas šķirnes koks.

Ķiršu ziedus bieži ignorē apputeksnējošie kukaiņi. Medus augu stādīšana dārza tuvumā vai ziedu apsmidzināšana ar saldu ūdeni palīdzēs piesaistīt bites.

Panākumi ir atkarīgi no līdzsvara starp rūpēm un dabiskumu. Pārmērīga iejaukšanās, tāpat kā nolaidība, noved pie tā paša rezultāta – tukšiem zariem. Tikai apstākļu harmonija un pieliktās pūles atklāj koka potenciālu.