Vai tev patīk ik pa laikam doties “klusajās medībās” uz mežu, kad ap tevi dzied daba, elpo meža gaiss un groziņš lēnām pildās ar sēnēm vai citām meža veltēm? Personīgi es bieži dodos šādās pastaigās.
Tu ej un ieraugi skaistu sēni. Nogriez, paskaties, bet tā ir tārpaina. Šajā brīdī sāc domāt – ņemt vai neņemt? Un vai šādas sēnes vispār drīkst ēst? Varbūt to var darīt, ja sēnes kārtīgi nomazgā, izmērcē un apcep? Pieredze nāk ar laiku, un tagad es precīzi zinu, kad tārpainu sēni varu droši likt savā groziņā, un kad labāk neriskēt.
Kāpēc sēnes nereti ir tārpainas?
Gandrīz visas sēnes, ko sastopam gada siltajā sezonā, ir apskādējuši tārpi vai, vēl ļaunāk, kukaiņu oliņas. Ja domājat, ka esat atradis tīru sēni tikai tāpēc, ka neredzat tajā tārpus, jūs, iespējams, kļūdāties. Patiesībā iekšpusē var slēpties vesela topošo kāpuru saime!
Pagājušajā sēņošanas sezonā devos uz mežu un vienā brīdī pamanīju daudz sagrieztu sēņu. Kāds jau pirms manis bija salasījis tārpu neskartās sēnes un atstājis tārpainās zemē. Drīz atradu savu “trofeju”, nogriezu, bet tā bija pilna ar “pasažieriem”. Mans noskaņojums pasliktinājās, bet ne uz ilgu laiku.
Eksperta viedoklis
Mikologs Mihails Sļivskis, pie kura vērsos pēc padoma, man pastāstīja, ka vasarā tikpat kā neesot sēņu, kuras neskartu dažādi kukaiņi. Miljardiem mazo knišļu izdodas sadēt savas oliņas teju visās sēnēs – no jaunām līdz vecām. Es sapratu vienu svarīgu detaļu: sēnes, kas no pirmā acu uzmetiena šķiet tīras, var būt jau agrīnā tārpu invāzijas stadijā. Jo siltāks laiks, jo straujāk aug šie “iemītnieki”. Tāpēc ir svarīgi sēnes vākt groziņos vai citos vēdināmos konteineros, nevis maisos vai spaiņos. Reiz mežā atstāju sēnes plastmasas maisiņā vien uz pāris stundām – vakarā mājās jau atradu tajās kāpurus.
Tātad, vai tārpainas sēnes drīkst ēst?
Sinoptiķis apbēdināja ar prognozi jūlija otrajai pusei: ”Jūlijs mums iespiedīsies atmiņā”
Tas ir atkarīgs no tārpainuma pakāpes. Ja tārpi sēni ir skāruši tikai nedaudz, nav par ko uztraukties. Protams, mēs runājam tikai par ēdamajiem sēņu veidiem. Kāpuri ir olbaltumvielas, un, kā liecina prakse, pēc termiskās apstrādes vai sasaldēšanas tie nevar nodarīt kaitējumu cilvēka organismam.
Bet pavisam cita lieta ir stipri tārpainas sēnes. Kad tārpu ir pārāk daudz, tie izdala vielas, uz kurām attīstās pelējums un kaitīgi mikroorganismi. Pat ja izmērcēsiet šādas sēnes, tās joprojām var saglabāt toksiskumu.
Bet kuriem cilvēkiem vajadzētu izvairīties no sēņu ēšanas – lasiet tālāk
Tevi noteikti interesēs
- Nereti piemirsts, bet svarīgi – daļai autovadītāju var nākties atkārtot CSDD eksāmenusby Rinalds Bergmanis
- Labākais, ko var pagatavot, ja jums ir kabacītis un kartupelīši: lieliska recepteby Laura Andersone
- Tagad vienmēr izslēdzu veļas mašīnu no kontaktligzdas, kad eju mazgāties; cik ļoti riskējat atstājot nestrādājošu veļas mašīnu ieslēgtuby Ļena Sokolova