Ērces turēsies pa gabalu – kādi augi palīdz aizsargāt jūsu pagalmu

Nav noslēpums, ka ērces var būt nopietns drauds gan cilvēku, gan mājdzīvnieku veselībai un labsajūtai. Tomēr pastāv vienkārši un efektīvi veidi, kā no tām atbrīvoties, neradot vajadzību izmantot veikalā pieejamos ķīmiskos līdzekļus.

Ērces ir parazīti, kas var ietekmēt gan cilvēku, gan dzīvnieku labsajūtu. Lai gan no ērču klātbūtnes reizēm ir grūti atbrīvoties, pastāv vienkāršs veids, kā tās ātri un efektīvi padzīt.

Lai samazinātu ērcu klātbūtni mājas teritorijā vai dārzā, var stādīt augus, kuru aromāts var palīdzēt tās atturēt. Ir vairākas augu sugas, kuru smarža ērcēm nav īpaši patīkama.

Runājot par augu izvēli, populāras ir neļķes, ģerānijas un kliņģerītes. Šie augi ne tikai var palīdzēt samazināt ērcu klātbūtni, bet arī atbaida odus un citus kaitēkļus. Papildus tam tie piešķir dārzam krāšņu un pievilcīgu izskatu.

Neļķes ir ne tikai vizuāli pievilcīgs papildinājums dārzam, bet arī praktisks risinājums kaitēkļu atturēšanai. To aromāts var palīdzēt samazināt ērcēm labvēlīgu vidi, līdzīgi kā zināms, ka ķiploki nepatīk dažiem kukaiņiem. Iestādot neļķes savā dārzā, iespējams radīt dabisku barjeru, kas padara teritoriju mazāk pievilcīgu ērcēm.

Ģerānijas ir vēl viens dārza augs, kas var palīdzēt samazināt ērcu, odžu un citu kukaiņu klātbūtni. Tās ne vien piešķir videi dekoratīvu vērtību, bet arī ir salīdzinoši viegli audzējamas dažādos augšanas apstākļos, padarot tās par praktisku izvēli dārza apzaļumošanai.

 

Kliņģerītes izceļas ar izteiktu, cilvēkiem patīkamu aromātu, kas var mazināt ērcēm labvēlīgu vidi. Tās ir viegli audzējamas un vienlaikus piešķir dārzam gan krāsu, gan praktisku pielietojumu, padarot ārtelpu mazāk pievilcīgu šiem parazītiem.

Cik daudz ērču dzīvo Latvijā?

Latvijā mīt vairāk nekā 20 dažādas ērču sugas, taču visbiežāk dabā sastopamas ir dažas no tām. Aktīvās sezonas laikā – no pavasara līdz rudenim – Latvijas mežos, pļavās un zālājos var būt miljoniem ērču. To skaits ir atkarīgs no laikapstākļiem, piemēram, mitruma un temperatūras. Ērces visaktīvākās ir siltā un mitrā laikā.

Kādas ērces ir sastopamas Latvijā?

Latvijā sastopamās ērces pieder dažādām sugām, taču izplatītākās ir:

  • Parastā jeb meža ērce (Ixodes ricinus) – plaši izplatīta visā Latvijā.

  • Taigas ērce (Ixodes persulcatus) – biežāk sastopama Latvijas austrumu daļā.

  • Dzīvnieku ērces – dažādas sugas, kas parazitē uz putniem, zīdītājiem un rāpuļiem.

Lai arī ne visas ērces meklē kontaktu ar cilvēkiem, tās ir būtiska daļa no Latvijas dabas daudzveidības.

Lai uzlabotu aizsardzību pret kaitēkļiem, ieteicams šos trīs augus — neļķes, ģerānijas un kliņģerītes — stādīt kombinācijā, piemēram, gar dārza vai pagalma perimetru. Papildus var izmantot arī dabīgus līdzekļus, piemēram, izsmidzināmu maisījumu no ūdens un ģerāniju ēteriskās eļļas. To var uzklāt uz dārza mēbelēm vai citām vietām, kur bieži uzturaties vasarā.