Vai koka gabaliņš var maksāt dārgāk par dārglietām? Izklausās dīvaini, bet tā ir patiesība. Pastāv koks, par kuru kolekcionāri un parfimērijas nami ir gatavi maksāt vairāk nekā par dārgmetālu
To sauc par kīnam vai kjara. Cena par vienu gramu var sasniegt 10 tūkstošus dolāru. Paskatīsimies, kur tas aug, kāpēc tas ir tik vērtīgs un kas ir gatavi uz visu, lai iegūtu šo dabas dārgumu.
Kīnam: koks, kas kļuvis par leģendu
Kīnam ir augstākā šķira udam, kas pazīstams arī kā agara vai aloja koks (nejaukt ar alveju). Uds (pazīstams arī kā agarwood, aloeswood, oud, gaharu) ir sveķaina koksne, kas rodas noteiktām tropu koku sugām, galvenokārt Aquilaria un Gyrinops, kad to ietekmē noteikta veida sēne. Āzijā to dēvē par “dievu koku”. Tas aug Indonēzijā, Vjetnamā, Mjanmā, Kambodžā un dažās Ķīnas dienvidu provincēs.
Pats uds jau ir vērtīgs materiāls, bet kīnam izceļas ar īpašu statusu. Tas ir pats dārgākais koks uz Zemes, un tā unikālums ir tajā, ka tas veidojas tikai neparastos apstākļos.
Kāpēc kīnam ir tik grūti atrast
Interesants fakts: ne katrs agara koks kļūst par kīnamu. Tā serde iegūst vērtību tikai tad, kad to ietekmējusi noteikts pelējuma veids.
Parasti uda koksne ir bāla un gandrīz bez smaržas. Bet, ja tajā iekļūst sēne P. parasitica, koks sāk sevi aizsargāt, izstrādājot biezu sveķu masu. Šie sveķi piesūcina stumbru, padarot to blīvu un piešķirot tam sarežģītu, izsmalcinātu aromātu.
Šī reakcija var ilgt gadu desmitiem. Jo vecāks ir koks, jo spēcīgāks aromāts un lielāka vērtība. Tāpēc kīnam maksā tik dārgi: to gandrīz nav iespējams atrast, un paredzēt, kurš koks kļūs par “svēto sveķu” nesēju, nav iespējams.
Parfimēru sapnis un reliģijas dārgums
Kīnama smaržu nav iespējams sajaukt ar kaut ko citu. Tajā vienlaikus jūtamas ziedu, augļu, sveķu, muskusa, vaniļas un pat dzintara notis. Tas ir dabisks, pašas dabas radīts “parfimērijas koncentrāts”, kuru līdz šim nav izdevies mākslīgi atdarināt.
Tāpēc par šo koksni sacenšas vadošie kosmētikas zīmoli un nišas aromātu ražotāji. Bet ne tikai viņi. Budistu un hinduistu tempļos kīnam gadsimtiem ilgi izmantots vīraka veidā, uzskatot, ka tā dūmi palīdz pietuvoties dievišķajam.
Interesants fakts: koksnes aromāts pilnībā atklājas, ja aizdedzina nelielu sveķiem piesūcinātu šķēpeli.
Kīnama slavas ēra: medības uz koku
Pagājušajā gadsimtā, kad kļuva zināms, ka sēņu ietekmēts uds var maksāt dārgāk par zeltu, Dienvidaustrumāzijā sākās īstas meklēšanas. Koki tūkstošiem tika izcirsti cerībā atrast starp tiem retu eksemplāru.
Tā radās “kīnama melnais tirgus”. Tas pastāv arī šodien, neskatoties uz to, ka zemnieki ir iemācījušies audzēt udus plantācijās un mākslīgi tos ietekmēt ar sēni. Taču problēma ir tāda, ka plantāciju koksne maksā daudz lētāk, jo to var nocirst jau pēc dažiem gadiem, bet īstie “mežonīgie” eksemplāri veidojas gadsimtiem ilgi. Un tikai tie dod to izsmalcināto aromātu.
Cik maksā kīnam
Cenas pārsteidz. Par 10 gramiem var saņemt ap 100 tūkstošiem dolāru. Šanhajā reiz pārdeva divus kilogramus koksnes gandrīz par 18 miljoniem dolāru. Sanāk, ka kilograms pircējam izmaksāja 9 miljonus dolāru.
Zināms gadījums, kad par 16 kilogramiem kīnama, kura vecums bija 600 gadi, samaksāja 20 miljonus dolāru. Savukārt Kambodžā, templī Wat Bang Kradan, joprojām tiek glabāts īpaši rets eksemplārs. To sargā ne tikai mūki, bet arī ierēdņi — tik ļoti tas ir vērtīgs. Pēc baumām, japāņu biznesmeņi templim piedāvājuši par koku 23 miljonus dolāru. Bet priors atteicās.
Lasi vēl: Atvadīšanās dienā es nejauši ieraudzīju savu aizgājēju vīru mājas spogulī, no tās dienas sākās murgs
Kāpēc kīnam ir dārgāks par zeltu
Zeltu var iegūt atkal un atkal, bet kīnam ir unikāla parādība, ko rada laiks. To nevar vienkārši “izaudzēt” gada vai divu laikā. Dažkārt tā veidošanās aizņem vairākus gadsimtus.
Un tieši tajā slēpjas maģija: kīnam ir retuma, greznības un sakrālas vērtības simbols. Tas sevī apvieno gan dabu, gan garīgumu, gan cilvēku alkatību. Un, iespējams, tieši tas padara to par pašu dārgāko koku uz planētas.
Bet jūs — vai nopirktu kādu gabaliņu?