Skatos no gada uz gadu uz to pašu – kaimiņiem gladiolas zied krāšņā ziedējumā, bet manas stāv zaļas bez neviena pumpura. Ko tik neesmu mēģinājusi, lai panāktu, ka tās ziedētu agrāk, bet viss mainījās pēc sarunas ar vecmammu.
Agrās ziedēšanas metodes stāsts
Šo agrās gladiolu audzēšanas metodi es uzzināju no vecmammas. Galvenā atšķirība no tradicionālā pieejas ir pareiza sīpolu sagatavošana un optimālu apstākļu radīšana agrīnai izaugsmei. Parastā stādīšanas gadījumā atklātā zemē maijā ziedēšana sākas tikai jūlija beigās. Izmantojot šo jauno metodi, pirmie ziedi parādās jau jūnija sākumā.
Sākumā izturējos pret ieteikumiem ar neticību – šķita, ka tas ir vēl viens nepārbaudīts paņēmiens. Taču pirmā gada rezultāti mainīja manu viedokli. Metode izrādījās efektīva visiem vidējā ziedēšanas laika gladiolu šķirnēm. Īpaši labi uz šādu pieeju reaģē šķirnes ‘Uait Prosperiti’, ‘Blū Islā’ un ‘Priskilla’.
Svarīgi sagatavošanās posmi
Sagatavošanās darbi ir veiksmīgas agrās ziedēšanas pamats. Gladiolu stādīšanu sāku sagatavot martā vidū. Tas ļauj iegūt pirmos ziedus jau jūnija sākumā.
Sīpolu izvēlei stādīšanai ir jāpievērš īpaša uzmanība. Izvēlos tikai veselus, vidēja izmēra eksemplārus. Slimi, mīksti, ar tumšiem plankumiem nekavējoties noliekšu malā – no tiem nekas labs neizaugs. Uz sīpola apakšas nedrīkst būt puves pazīmju. Ja ir bojājumi – šādus sīpolus labāk izmest.
Sagatavoju barojošu maisījumu stādīšanai. Lielā traukā sajaucu trīs daļas dārza zemes, daļu smiltis un daļu komposta. Pievienoju pāris saujas pelnu. Zeme iznāk gaisīga, ūdens tajā neuzkrājas.
Divas nedēļas pirms stādīšanas iznesu zemi uz siltumnīcu, lai to sasildītu. Zemei jābūt siltai, bet ne karstai. Pārbaudu ar parasto termometru – ja no rīta temperatūra ir virs 15 grādiem, tad var sākt stādīšanu.
Sīpolu dīgtspējai izmantoju parastus plastmasas kastes. Uz apakšas izklāju nedaudz smalku granti. Virs tā lieku slāni tīru skaidu. Šādos apstākļos sīpoli ātri uzsāk augšanu.
Pareiza sīpolu sagatavošana
Pēc stādāmo materiālu atlases sāku sagatavošanu dīgtspējai. Iemērcu gladiolu sīpolus siltā ūdenī uz divām stundām, pievienojot nedaudz kālija permanganāta dezinfekcijai. Ūdenim jābūt nedaudz rozā, ne tumšam – stiprs šķīdums var kaitēt.
Pēc pirmās iemērcēšanas sagatavoju barojošu šķīdumu. Vienā litrā siltā ūdens izšķīdinu pusi tējkarotes boraks skābes. Šāds šķīdums palīdz sīpoliem ātrāk pamosties. Turu tos šķīdumā četras stundas, ne vairāk. Pārāk ilga iemērcēšana noved pie puves.
Sagatavotos sīpolus izkārtoju kastēs ar skaidiņām. Skaidiņas ņemu tikai no lapu kokiem – skujkoki var palēnināt izaugsmi. Slānim jābūt ne biezākam par pirkstu. Sīpolus lieku tā, lai tie nesaskartos viens ar otru, lai netraucētu augt.
Kastes novietoju siltā vietā. Derēs stiklotais balkons vai veranda. Galvenais – bez tiešiem saules stariem. Katru dienu pārbaudu skaidiņu mitrumu. Ja tās ir izžuvušas, viegli apsmidzinu ar smidzinātāju. Ūdenim jābūt istabas temperatūrā.
Pēc nedēļas uz sīpoliem parādās baltie saknītes. Tām jābūt elastīgām, bez tumšiem plankumiem. Ja saknītes ir garākas par centimetru, sīpoli ir pārgatavojušies, un to stādīšana būs sarežģītāka. Tāpēc pārbaudu tos katru dienu.
Lasi vēl: Laistu zemenes aprīlī tikai ar šo šķīdumu. Ogas ir lielas un garšīgas
Nākamajā daļā pastāstīšu par dīgtu sīpolu stādīšanas īpatnībām. No pareizās stādīšanas dziļuma un attāluma starp augiem atkarīgs agrās ziedēšanas panākums.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu…..
Tevi noteikti interesēs
- Mana ome no Valmieras nekad Lieldienu laikā neiet uz kapsētu – atklāšu kāpēc viņa tik strikti turas pie tāby Sandra Ločmele
- Recepte, ko zināja katra padomju saimniece – leģendārā kūka “Lācis”by Anete Vītola
- Šefpavārs Mārtiņš Sirmais mūziķim Mikam Dukuram un viņa līgavai Endijai parāda, kā pagatavot kartupeļu sacepumu: lai izdotos perfekti, ir tikai viens triksby Laura Blūma