Agrās gladiolas: kā vecmāmiņas padomi palīdz panākt krāšņu ziedēšanu jau jūnija sākumā

 

Galvenie stādīšanas noteikumi

Dīgtos sīpolus stādu aprīļa pirmajās dienās. Izrokot bedrītes, tās jābūt divu lāpstas dziļumā un ar pirksta platumu starp augiem. Uz katras bedrītes apakšas ielieku sauju smilšu – tas aizsargās pret ūdens stagnāciju.

Saglabāju siltu stādījumu – tas ir priekšnoteikums agrai ziedēšanai. Izrokot tranšeju līdz ceļiem, uz apakšas lieku slāni pagājušā gada lapu vai kompostēta mēslojuma. Virs tā uzbēru sagatavoto zemi. Šāda “spilvena” dēļ saknes saņem siltumu un barību.

Dīgtos sīpolus stādu uzmanīgi, lai nesabojātu saknītes. Katru sīpolu viegli iedur zemē un pārklāju ar zemi. Pēc stādīšanas laistu ar siltu ūdeni, bet nepārlēju. Mitra zeme pavasarī ir tiešs ceļš uz kaitēm.

Uzreiz pēc stādīšanas pārklāju dobi ar melnu materiālu vienā slānī. Tas labi saglabā siltumu un neļauj zemei atdzist. Kad parādīsies pirmie dzinumi, kas augstāk par pirkstu, noņemšu pārklājumu. Turpmāk augiem labāk augt gaismā.

Laistu tikai nostādinātu ūdeni. Pirmajā laikā pietiek ar vienu laistīšanu ik pēc trim dienām. Lēju pie saknes, cenšoties neaplejot lapas. Pēc trešā lapas parādīšanās sākšu laistīt biežāk – katru otro dienu pa pusei laistīšanas kannas uz metru dobēs.

Neesmu steigā ar mēslošanu. Pirmo reizi mēsloju pēc trīs lapu parādīšanās. Paņemu sauju komplekso mēslojuma uz spaiņa ūdens. Šāds šķīdums nodrošinās augiem spēku ātrai augšanai. Laistu tikai pie saknes, ne uz lapām.

Pēdējā sadaļā pastāstīšu, kādi rezultāti iegūstami, izmantojot šo audzēšanas metodi, un kā pagarināt gladiolu ziedēšanas laiku.

Rezultāti un aprūpes īpatnības

Ievērojot visus audzēšanas noteikumus, pirmās gladiolas zied jau jūnija sākumā. Agrās šķirnes dod ziedkopas, kas sasniedz vidukli, ar spēcīgu kātu un ziedkopu, kas sastāv no 12-15 pupa. Ziedi ir lieli un ar intensīvu krāsu.

Lai pagarinātu ziedēšanas laiku, veicu stādījumus divos laikos. Pirmo partiju sīpolu sagatavoju martā vidū, otro – aprīļa sākumā. Tā rezultātā gladiolas priecē ar ziedēšanu vairāk nekā mēnesi. Pat vēlākā partija zied agrāk nekā parastie stādījumi.

Rūpīgi sekoju līdzi augu veselībai. Pie pirmajām kaitēm pazīmēm – dzelteniem plankumiem uz lapām vai tumšām punktiem – apsmidzinu ar bordo šķīdumu. Izšķīdu divas ēdamkarotes uz spaiņa ūdens. Apstrādi veicu vakarā, sausā laikā.

Kad parādās pupa, sākšu mēslošanu ar šķīdumu, kas satur lielu kālija daudzumu. Paņemšu vienu ēdamkaroti uz spaiņa ūdens. Šādu laistīšanu veicu reizi nedēļā. No tā ziedi kļūst dzīvotspējīgāki, un kāti kļūst stiprāki.

Lai pasargātu no vēja, ievietoju mietus. Brīvi piesienu kātus, lai tos nesabojātu. Tas palīdz saglabāt ziedkopas taisnas. Pēc lietus obligāti uzrušināšu zemi starp rindām – saknēm nepieciešams gaiss.

Lasi vēl: Domāju, ka tas ir mīts – līdz pamēģināju: 1 tablete uz 1 litru ūdens un trausli stādi kļūst varonīgi

Pēc daudziem gadiem, izmantojot šo audzēšanas metodi, ir iegūti lieliski rezultāti. Galvenais ir nesteigties ar stādīšanu aukstā zemē un ievērot laistīšanas noteikumus. Visas pūles atmaksājas pilnībā, kad vasaras sākumā dārzs ir rotāts ar brīnišķīgām gladiolām.