6. Krāsa, nevis šķirne: melno kaķu daudzveidība
Ir svarīgi saprast, ka melnā krāsa ir tikai īpašība, nevis atsevišķa šķirne. Ir daudzas kaķu šķirnes, kurām ir pilnīgi tumšs kažoks, taču patiesais izņēmums ir Bombejas kaķis, kas tika īpaši audzēts, lai iegūtu perfektu melnu kažoku. Šķirne bija selekcijas darba rezultāts, ko 1958. gadā uzsāka amerikāņu selekcionārs Nikki Horner no Kentuki. Viņas mērķis bija izveidot kaķi, kas pēc izskata atgādinātu miniatūru panteru – ar pilnīgi melnu, spīdīgu kažoku, vara vai zeltainām acīm un graciozu miesasbūvi.
7. Melnās krāsas pārmantošana
Kaķu melno krāsu nosaka dominējošais gēns B, kas kontrolē eumelanīna, pigmenta, kas piešķir kažokam tumšo krāsu, ražošanu. Šis gēns dominē pār tā novājinātajām versijām (šokolāde b un kanēlis b¹), taču tā ietekmi var nomākt citi gēni. Piemēram, gēns O (oranžs) aizvieto eumelanīnu ar feomelanīnu, padarot kaķi sarkanu, un W (baltais) gēns pilnībā bloķē pigmentāciju, padarot to baltu.
8. Noslēpumainas dzeltenas acis: kontrastējošas krāsas akcents
Melnajiem kaķiem bieži ir izteiksmīgas dzeltenas vai vara acis, kas ir saistīts ar augstu melanīna saturu viņu ķermenī. Šis pigments ietekmē gan apmatojuma krāsu, gan varavīksnenes nokrāsu. Tāpēc kaķiem ar bagātīgi melnu kažoku bieži ir dzeltenas, zeltainas vai vara nokrāsas īrisos, radot pārsteidzošu kontrastu, kas padara viņu skatienu īpaši pievilcīgu.
9. Apmatojuma dažādība: no īsa līdz garam
Tā kā melnajiem kaķiem ir dažādas šķirnes, to kažokādas var būt gan īsas, gan garas. Bombejas, austrumu un amerikāņu īsspalvainie kaķi ir gludi, īsi mati, savukārt Melnies kaķiem, persiešiem un sibīriešiem ir biezi, gari mati. Pat sfinksām var būt melna ādas pigmentācija, lai gan tām praktiski nav kažokādas.
Lasi vēl: Ieraudzīju, kā turki pērk etiķi kastēm un pajautāju, kam viņiem tik daudz; uzzināju labus veidus, kā to izmantot ikdienā
10. Zem melnās kažokādas var būt paslēpti raksti
Dažiem melniem kaķiem, pakļaujoties saules gaismai, zem pamatmēteļa krāsas var būt paslēptas vājas svītras. Tas ir saistīts ar faktu, ka visiem kaķiem genomā ir tabby gēns, bet melnajiem kaķiem ar “cieto” genotipu (a/a) tas ir nomākts. Tomēr noteiktos apgaismojuma apstākļos vai saules gaismas ietekmē pigments kažokā var tikt daļēji iznīcināts, izraisot slēptā raksta redzamību.
Tevi noteikti interesēs
- Nedēļa pēc Lieldienām no 21. līdz 27. aprīlim. Ko nedrīkst darīt, padomi, tradīcijas un zīmesby Sandra Ločmele
- Rīgas privātmāju ciematā klaiņo lūsis: sēž pie žoga Rīgā un nebaidās no suņiem un cilvēkiem (video)by Laura Blūma
- Apstāties ir teju neiespējami – 2 kartupeļi un bietes, visu samaisa un gardums gatavsby Jeļena Kuzmenko