Amerikāņu zinātnieki noskaidrojuši, kuru zaļmēslu sēt zem tomātiem, lai iegūtu rekordlielu ražu

Amerikāņu zinātnieki, veicot eksperimentus 7 gadu garumā, noskaidroja, kuri ir tie zaļmēsli, kurus noteikti vajadzētu sēt pirms tomātu stādu stādīšanas dārzā, lai iegūtu rekordlielu ražu.

Daudzi dārzkopji piekrīt, ka pavasarī jāmēģina iesēt dārzu ar zaļmēsliem, lai vēlāk no dārzeņu kultūrām iegūtu lielāku ražu. Zaļmēslu priekšrocības ir grūti pārvērtēt.

Tie palīdz uzlabot augsni, izspiest nezāles no dārza dobes, piesātināt augsni ar konkrētai kultūrai nepieciešamajām barības vielām un cīnīties ar kaitēkļiem.

Kad esat izlēmuši, kur tieši dārzā stādīsiet tomātus, varat izvēlēties pareizās zaļmēslu kultūras, ko sēt pirms tomātiem.

Kādus zaļmēslus sēt zem tomātiem

Speciālisti ir pārliecināti, ka tomāti augs un nesīs augļus labāk, ja pirms to stādīšanas dobe būs apsēta ar sinepēm, smiltāja vīķi vai facēliju. Daži dārznieki praktizē auzu sēšanu.

Jā, sinepes, pēc ekspertu domām, palīdz cīnīties ar visbriesmīgāko tomātu kaiti – vēlo puvi. Tā ir sēnīšu kaite ko izraisa baktērija Phytophthora infestans. Baltās sinepes bieži sauc par “dārza medmāsu”. Tās saknes spēj izaugt trīs metrus dziļas. Šī ir vēl viena noderīga auga īpašība, jo tā papildus cīnās ar augsnes sablīvēšanos.

Facēlija palīdz deoksidēt augsni. Kā zināms, tomāti nepanes skābu augsni. Tāpēc facēlija pēc sadalīšanās rada labvēlīgu vidi tomātu sakneņiem.

Tomēr, izvērtējot ražas rādītājus, amerikāņu zinātnieki nonāca pie secinājuma, ka smiltāja vīķis ir labākais zaļmēsls tomātiem. Tas bagātina augsni ar lielu daudzumu biomasas un slāpekļa. Tika konstatēts, ka, pateicoties šim zaļmēslam, tomātiem vēlāk nav nepieciešama papildu barošana lielas ražas iegūšanai.

Kad sēt zaļmēslojumu zem tomātiem

Katrā gadījumā zaļmēslu sēšana tiek veikta ne vēlāk kā divas nedēļas pirms stādu stādīšanas zemē. Šajā laikā augiem vajadzētu izaugt līdz 20-30 cm, tos iepriekš nopļauj un pēc tam ierok zemē.

Arī daži dārznieki praktizē tomātu audzēšanu tieši dārza dobēs kopā ar zaļmēsliem. Viņi apgalvo, ka šī metode palīdz papildus aizsargāt dārza dobes no pārkaršanas un izžūšanas, augsne kļūst irdenāka, un tomāti tiek pasargāti no kaitēkļiem un kaitēm.