Anglijā dzīvojoša pensionāre atklāj, kādu pensiju saņem un vai plāno atgriezties Latvijā

Zinaīda norāda, ka dzīvojot ārpus Latvijas, nācies saskarties ar grūtībām, taču gūtā pieredze likusi uz dzīvi raudzīties plašāk.

“Es esmu kļuvusi stiprāka dzīves ceļā,” saka Zinaīda. “Vairs nebaidos no pārmaiņām, jo sapratu – cilvēks var daudz vairāk, nekā pats nojauš. Ir svarīgi pielāgoties, būt drosmīgam un pieņemt, ka dzīve ne vienmēr ir taisnīga vai vienkārša.”

Pēc divpadsmit darba gadiem sēņu fasēšanas fabrikā Anglijā Zinaīda jau pusotru gadu saņem Lielbritānijas pensiju, taču atgriešanos Latvijā vēl nesteidz apsvērt.

“Pensijas šeit ir diezgan pieklājīgas. Dzīves līmenis noteikti labāks nekā Latvijā. Tagad plānoju doties uz Latviju uz diviem mēnešiem, lai pati paskatītos, kā tur ir patiesībā – vai viss tiešām ir tik slikti, kā runā?”

Lielbritānijā pensijas tiek regulāri palielinātas, ņemot vērā gan inflāciju, gan vidējo algu kāpumu. Pensionāri saņem arī papildus piemaksas, lai nodrošinātu minimālo iztiku. Papildus tam senioriem tiek nodrošināta bezmaksas pašvaldības īre, samazinātas komunālās izmaksas, bezmaksas med. pakalpojumi un bezmaksas sabiedriskais transports.

 

Ja pensionārs atsāk strādāt, viņš var zaudēt daļu no papildu labumiem, tāpēc Zinaīda to plānot necenšas. “Ir vieglāk, ja nav jāmaksā vairāk nekā 400 mārciņu īrei mēnesī un arī jāmaksā zemes nodoklis, kas ir aptuveni 100 mārciņu.”

Eiropas Latviešu apvienības aptauja, kas pārstāv emigrantu intereses, liecina: lielākā daļa pensionāru neatgriezīsies Latvijā, kamēr netiks atcelts likums par ārvalstīs gūto pensiju aplikšanu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Šobrīd cerības tiek liktas uz drīzumā skatāmo Diasporas likumu.

Tajā paredzēts, ka Latvijā ārvalstu pensijas tiks apliktas ar nodokli tikai tad, ja to apmērs pārsniegs attiecīgās valsts neapliekamo minimumu — piemēram, tā būs attiecībā uz Lielbritānijas pensiju saņēmējiem.

Zinaīda uzskata, ka daudzi ārzemēs dzīvojošie pensionāri jau ir atraduši veidus, kā izvairīties no nodokļu sloga Latvijā. “Neviens jau nebūs tik neprātīgs, lai pārskaitītu Anglijas pensiju uz Latviju. Labāk izmantot Anglijas bankas karti, ar kuru var rīkoties arī Latvijā un izņemt pensiju tur. Tā Latvija nesaņem nodokļus, un cilvēkam ir brīvība rīkoties pēc saviem ieskatiem.”

Uzzini, kādas pārmaiņas notika Zinaīdas dzīvē

Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk