Ar ko var saskarties mainot savu uzvārdu pēc kāzām un vai tas ir pareizi


Foto: Pixabay
Laulība – tas nav tikai divu siržu savienojums, bet arī daudzi praktiski lēmumi, kas jāpieņem jaunlaulātajiem

Viens no svarīgākajiem jautājumiem, ar ko saskaras jaunā ģimene, ir – vai pēc kāzām mainīt uzvārdu. No vienas puses, uzvārda maiņa var simbolizēt jaunu dzīves posmu, stiprināt ģimenes vienotības sajūtu un atvieglot birokrātisku jautājumu risināšanu. No otras puses, atteikšanās mainīt uzvārdu ļauj saglabāt personīgo un profesionālo identitāti, izvairīties no papīru kārtošanas un ievērot attiecību vienlīdzības principus.

Turklāt mūsdienās parādās arī alternatīvi risinājumi: dubultie uzvārdi, vīra uzvārda maiņa uz sievas uzvārdu vai pat jauna kopīga uzvārda izveide. Lai kādu izvēli laulātie pieņemtu, tai jābūt pārdomātai un abiem ērti pieņemamai. Šajā rakstā mēs aplūkosim katra varianta plusus un mīnusus, lai palīdzētu tiem, kuri stāv šī lēmuma priekšā, izvērtēt visus “par” un “pret” un izvēlēties optimālo ceļu.

Argumenti par labu uzvārda maiņai

Lēmumu mainīt uzvārdu pēc kāzām var ietekmēt gan tradīcijas, gan praktiski apsvērumi. Apskatīsim galvenos iemeslus, kāpēc daudzas sievietes (un dažkārt arī vīrieši) izvēlas pieņemt laulātā uzvārdu.

1. Ģimenes vienotības simbols un tradīcija. Daudzām sievietēm uzvārda maiņa ir emocionāls solis, kas palīdz sajust sevi kā daļu no jaunās ģimenes. Sabiedrībā joprojām pastāv uzskats, ka kopīgs uzvārds stiprina ģimenes saites un apliecina laulības nopietnību. Vairākās valstīs un kultūrās dzimtā uzvārda saglabāšana tiek uzskatīta par neparastu, kas var izraisīt apkārtējo jautājumus.


Foto: Pixabay

2. Dokumentu un ģimenes jautājumu vienkāršošana. Bērnu dokumenti. Ja vecākiem ir atšķirīgi uzvārdi, dažās situācijās var rasties sarežģījumi (piemēram, bērna izbraukšanai no valsts, pieteikšanai skolā vai bērnudārzā). Kopīgs uzvārds novērš liekas birokrātiskas problēmas.

Dokumentu noformēšana. Dažas iestādes var pieprasīt papildu pierādījumus par radniecību, ja laulātajiem ir dažādi uzvārdi (piemēram, bankas, apdrošināšanas). Ceļojumi. Dažās valstīs var rasties jautājumi uz robežas, ja laulātajiem ir dažādi uzvārdi, īpaši, ja viens ceļo ar bērniem.

3. Emocionālais aspekts: piederības sajūta ģimenei. Tas var simbolizēt uzticēšanos un vēlmi veidot stipru ģimeni. Dažas sievietes to uztver kā mīlestības un cieņas izpausmi pret vīru. Kopīgs uzvārds palīdz sajust sevi kā pilntiesīgu ģimenes locekli, jo īpaši, ja nākotnē ir bērni.

4. Praktiskums ikdienas dzīvē. Sarunās ar kolēģiem, draugiem un paziņām nerodas jautājumi par ģimenes statusu. Radiniekiem ir vieglāk uztvert laulāto kā pilntiesīgu ģimenes locekli. Vairākās profesijās kopīgs uzvārds atvieglo komunikāciju (piemēram, ja laulātie strādā vienā uzņēmumā vai vada kopīgu biznesu).

Argumenti pret uzvārda maiņu

Lai gan uzvārda maiņa pēc kāzām ir izplatīta prakse, arvien vairāk sieviešu (un arī vīriešu) izvēlas saglabāt savu uzvārdu. Iemesli tam var būt visdažādākie – no personīgajiem uzskatiem līdz juridiskiem un profesionāliem apsvērumiem.

1. Dokumentu maiņas grūtības un birokrātija. Uzvārda maiņa nozīmē nepieciešamību mainīt daudzus dokumentus, kas prasa laiku, pūles un finansiālus izdevumus:

-jāmaina pase, autovadītāja apliecība, apdrošināšanas dokumenti u.c.;
-banku konti un kartes – nepieciešama datu atjaunošana visās bankās, tas var aizņemt nedēļas vai pat mēnešus;
-darba un juridiskie dokumenti – ja persona strādā uzņēmumā ar līgumiem vai intelektuālajiem īpašumiem, var rasties sarežģījumi;
-ceļošana – ja ir vīzas, pēc uzvārda maiņas tās jāizņem no jauna.


Foto: Pixabay

2. Personīgās identitātes saglabāšana. Emocionālā saikne ar uzvārdu – daudzi cilvēki kopš bērnības ir pieķērušies savam uzvārdam. Ģimenes piemiņa – dažiem uzvārds simbolizē dzimtu, īpaši, ja cilvēks ir pēdējais tā nēsātājs.

Profesionālais zīmols – ja persona jau ir atpazīstama savā jomā, uzvārda maiņa var kaitēt karjerai (piemēram, juristiem, žurnālistiem). Radošie un zinātniskie darbi – uzvārda maiņa var radīt neskaidrības ar publikācijām, patentiem, autortiesībām.

3. Feministiskais skatījums: vienlīdzība laulībā. Kāpēc uzvārds būtu jāmaina tikai sievietei? Mūsdienās daudzi pāri atbalsta vienlīdzību. Vīrs var pieņemt sievas uzvārdu, taču tas joprojām sabiedrībā ir retums. Uzvārds – tas ir personisks lēmums, nevis sociāla prasība.

4. Iespējamās domstarpības ģimenē. Radinieki var neapstiprināt – tradicionālās ģimenēs var būt spiediens no citiem. Nākotnes bērni – daži pāri raizējas, ka atšķirīgi uzvārdi radīs jautājumus sabiedrībā vai bērnam.  Atšķirīgi uzvārdi ģimenē var radīt sarežģījumus dokumentos vai oficiālās situācijās.

Alternatīvi risinājumi

Ja uzvārda jautājums rada problēmas vai nevēlas sekot tradīcijām, pastāv vairāki mūsdienīgi risinājumi, kas ļauj saglabāt līdzsvaru starp tradīcijām, personisko komfortu un juridiskajiem aspektiem.

1. Dubultais uzvārds: kompromiss. Populārs risinājums – pieņemt dubulto uzvārdu.

Plusi: saglabā saikni ar abām ģimenēm; noder bērniem, ja arī viņi nesīs dubulto uzvārdu; izvairās no problemām, kura uzvārdu izvēlēties.

Mīnusi: pārāk gari vai neērti uzvārdi; dažās valstīs var būt dokumentu problēmas; ne vienmēr labi skan. Svarīgi: dažās valstīs (piemēram, Krievijā) dubultos uzvārdus nevar nodot nākamajām paaudzēm.


Foto: Pixabay

2. Vīrs pieņem sievas uzvārdu. Reti, bet iespējams variants. Plusi: sievas uzvārds var būt rets vai dzimtai nozīmīgs; praktiski, ja sievas uzvārds ir pazīstamāks vai ērtāks. Mīnusi: radinieku vai sabiedrības nesapratne; diskomforts tradicionālo lomu maiņas dēļ; juridiski sarežģītāk dažās valstīs.

3. Katrs saglabā savu uzvārdu Vienkāršs risinājums, ja abi vēlas saglabāt savu identitāti.

4. Lietot vīra uzvārdu sadzīvē, bet saglabāt savu dokumentos. Dažas sievietes dokumentos atstāj dzimto uzvārdu, bet ikdienā lieto vīra. Plusi: Nav nepieciešams mainīt dokumentus; Vienkāršāka komunikācija ar radiem un bērniem. Mīnusi: Oficiālās situācijās var rasties neskaidrības; Jāizskaidro atšķirības.

 

Nobeigums

Lēmums par uzvārda maiņu pēc kāzām ir dziļi personisks, un tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem: tradīcijām, pārliecībām, profesionāliem aspektiem un ikdienas ērtībām. Daži uzskata, ka kopīgs uzvārds stiprina ģimenes saites un atvieglo dzīvi, citi – ka tas ir pagātnes mantojums vai lieks birokrātisks slogs.

Svarīgākais ir šo jautājumu izrunāt ar partneri savlaicīgi, lai izvairītos no pārpratumiem. Laulība ir divu cilvēku savienība, nevis sabiedrības vai vecāku gaidu piepildījums. Neatkarīgi no izvēles, tai jābūt abpusēji ērtai. Uzvārds ir tikai vārds pasē, bet īstu ģimeni veido mīlestība, cieņa un savstarpēja sapratne.