Auksts maijs, kam seko sausums un vētras – Meteorologi ir snieguši laikapstākļu prognozi 2025. gada vasarai

Marts ir pirmais kalendārā pavasara mēnesis, un ticējums vēsta – ja marts un aprīlis ir auksts, tad maijs būs silts. Šogad astronomiskais pavasaris sāksies 20. martā plkst. 5.06, kad iestāsies pavasara saulstāvji. Martā gaidāmi arī vairāki nozīmīgi svētki – Pūpolsvētdiena būs 24. martā, Lielā piektdiena 29. martā, bet Pirmās Lieldienas – 31. martā.

Dabas un laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs atgādina, ka paši varam novērot dažādus ticējumus, kas palīdz prognozēt laikapstākļus. Piemēram, ja kaķis martā sildās saulītē, tad aprīlī meklēs siltumu pie krāsns. Tāpat arī, ja martā ir biežas miglas, tad vasara solās būt lietaina.

Pēc Bukša prognozēm, šī gada marts būs sausāks nekā ierasts, un būs arī vairāk saulainu dienu. Mēneša pirmajā pusē, līdz 14. martam (Jevdokijas dienai), nokrišņi būs nelieli un īslaicīgi – iespējams gan sniegs, gan slapjš sniegs. Dienas laikā temperatūra būs robežās no +1 līdz +7 grādiem, savukārt naktīs daudzviet gaidāms neliels sals – no 0 līdz -5 grādiem.

Ap 12. martu (Gregora dienu) pēcpusdienās temperatūra dažviet var sasniegt +10 līdz +13 grādus, taču naktīs uz ceļiem iespējams apledojums. Marta vidū laikapstākļi būs mainīgi – dienās no +1 līdz +6 grādiem, bet dažviet saulainās pēcpusdienās līdz pat +10 grādiem. Naktīs temperatūra svārstīsies no +3 līdz -3 grādiem, un iespējami gan lietus, gan sniegs, kas padarīs ceļus slidenus.

Marta otrajā pusē, ap Jāzepa dienu (19. martu), skaidrās naktīs temperatūra vietām var pazemināties līdz -10 grādiem. Dienās, lai arī saulainas, tomēr vēsas – ap 0 līdz +6 grādiem. Šajā laikā ziema vēl centīsies atgriezties, taču pēc 25. marta (pavasara Māras dienas) kļūs ievērojami siltāks, un gaidāmas pavasarīgas dienas.

Lasi vēl: Anormāls karstums sāksies martā – meteorologi norāda, ka vasara iestāsies 2 mēnešus agrāk

Mēneša beigās, īpaši pirms Lieldienām, gaidāms vēl siltāks laiks – saulainās pēcpusdienās temperatūra var sasniegt pat +12 līdz +15 grādus. Nokrišņi būs īslaicīgi, pārsvarā pavasarīgs lietus, un vietām iespējams arī pirmais pērkona negaiss. Šajā laikā Latvijā strauji atgriezīsies gājputni – lauku cīruļi, strazdi, ķīvītes, baltās cielavas un stārķi. Dabā sāksies atmoda – bērziem sāks tecēt sula, bet mežmalās uzziedēs zilās vizbulītes.

Kopumā Bukšs prognozē, ka marts būs temperatūru un nokrišņu ziņā tuvu vidējiem rādītājiem, tomēr ar tendenci uz siltāku laiku. Latvijas vidienē un austrumos varētu būt nedaudz siltāks nekā parasti, savukārt piejūrā – ierasts marts. Februāra atkušņu dēļ sniegs jau ir nokusis, upes nav aizsalušas, un ledus ūdenstilpēs kustēsies pakāpeniski, kas samazinās lielu palu iespējamību.

6.marts ir nozīmīga diena laika vērojumiem, jo no šī brīža sākas kļavu sulu tecēšana, lai gan šogad tas jau sākās februāra otrajā pusē. Šajā dienā pavasaris jau ir pavisam tuvu – tas stāv pie durvīm un atliek tikai to ielaist mājās.

7.marts, jeb Gregora diena, tiek saistīta ar āpsi – šajā dienā tas izlien no alas, bet, ja laiks vēl šķiet pārāk auksts, viņš atgriežas un turpina gulēt vēl divas nedēļas. Ticējumi vēsta, ka, ja šajā dienā ir atlidojuši gājputni, tad gaidāms bagātīgs labības gads. Ja līst lietus, tad vasara būs laba. Vēl viena zīme – ja pūpoli sāk atvērties vairāk no galotnes, tad agrā sēja būs veiksmīga. Ja tie vēl nav atvērušies, tad labāk veiksies vidējā sējā.

8.marts – Jevdokijas jeb Evdokijas diena – tiek uzskatīta par vasaras priekšvēstnesi, jo ticējums saka: kāds laiks Jevdokijā, tāda būs arī visa vasara. Ja šajā dienā pūš dienvidu vējš, tad gaidāma silta un mitra vasara, bet, ja ir sals un pūš ziemeļu vējš, tad vasara būs auksta. Arī nokrišņiem ir nozīme – ja snieg, tad būs laba raža, bet, ja līst, tad raža būs slikta. Ticējumi arī brīdina – ja Jevdokijas dienā pavasaris “smaida” un sola siltumu, tam uzticēties nevar, jo vēlāk tas var atnest aukstumu un lietu.