Foto: ekrānuzņēmums
Dārznieki vienmēr meklē dabiskus un lētus veidus, kā stiprināt augus un uzlabot ražu. Reizēm izrādās, ka īstais brīnumlīdzeklis slēpjas pavisam vienkāršās lietās – piemēram, pieliekamajā
Auzu pārslas tomātu un gurķu mēslošanai – ļoti noderīgi viena iemesla dēļ. Vājš stāds drebinās pat vasaras vidū – taču tikai pirmās 2 nedēļas. Mēsloju dobes jaunā veidā. Izberu pa virsmu auzu pārslas – redzu, kā atgūstas vārgi stādi un pamazām pārvēršas par stipriem augiem.
Auzu pārslas nav mēslojums. Taču graudos ir ļoti daudz vērtīgu vielu. Un tas kļūst acīmredzams, kad apber ar auzu pārslām dobes ar novājinātiem augiem, un jau pēc nedēļas tie stāv kā nekas nebūtu noticis.
Kādu labumu dod auzu pārslas un kādu brīnumainu iedarbību tās sniedz
Nekādā gadījumā neaicinu jūs izpirkt visu auzu pārslu krājumu veikalā. Nekā tamlīdzīga! Ja izlemsiet pamēģināt, eksperimentam atvēliet tikai vienu dobi. Ja būs rezultāts – tad jau varat arī iepirkt pārslas lielākā daudzumā. Uzmanību! Mēslošanai var izmantot arī vecas pārslas, pat ja to derīguma termiņš ir beidzies. Tas būs dubults ieguvums!
Sākumā noskaidrosim, kas ir auzu graudi un ar ko tie atšķiras no auzu pārslām? Kas ir auzu graudi un pārslas? Auzu graudi tiek tirgoti veselā veidā – tie ir nepārstrādāti auzu graudi, kas nav termiski apstrādāti. Šādi graudi ir visvērtīgākie. Auzu pārslas parasti sauc par Herkulesu. Tās iegūst, attīrot graudus, atdalot dīgļus, tvaicējot un saplacinot.
Auzu pārslu ieguvumi augiem
Pašas auzu pārslas nekādu tiešu ietekmi uz augiem neatstāj. Bet! Kad to iestrādā augsnē, tajā parādās daudz slieku. Tik daudz, ka pat kļūst neomulīgi – “palīgi” vienkārši virmo pa dobēm.
Jūs varētu jautāt – kāpēc uz dārzu pievilināt tik daudz slieku? Atbildu. Sliekas pārstrādā augsni lielā dziļumā. Pēc to darbības augsne kļūst irdena, labi uzsūc mitrumu un caurlaiž gaisu. Kopumā augsnes kvalitāte uzlabojas vairākas reizes. Un tas – bez jebkādu organisko vai minerālmēslu pievienošanas.
Šādā augsnē augi lieliski attīstās – stiprinās sakņu sistēma, uzlabojas gāzu apmaiņa. Neatlaidīgie darbinieki bagātina augsni ar savas dzīvības produktiem.
Foto: ekrānuzņēmums
Auzu pārslu iestrādes noteikumi
Acīmredzamu auzu pārslu lietošanas labumu var novērot jūnijā. Nekad nelietoju parastās plāksnītes – vienmēr saberžu tās blenderī līdz miltu konsistencei. Tad izkaisu pulveri pa dobes virsmu. Patēriņa norma – sauja auzu pārslu uz 1 m². Uzmanību! Ja parastās pārslas iedziļina augsnē, tās ļoti ilgi sadalās. Šajā procesā izdalās daudz skābes. Kamēr tās satrūd, var kaitēt augiem.
Lai adatu šo līdzekli augsnē, pāreju pāri dobēm ar grābekli. Mani dārzeņi ir sajūsmā par šādu mēslojumu. Un kāpēc gan tos nepalutināt, jo līdzeklis ir ļoti lēts. Lietoju visās dobēs, bet īpaši pateicīgi ir bietes un paprika.
No auzu pārslām var pagatavot arī šķidru mēslojumu. Lai to izdarītu, ielieku ūdeni 10 litru spainī, saberžu 500 g pārslu, rūpīgi samaisu. Pēc 5 dienu nostādināšanas ar iegūto uzlējumu apleju augus.
Foto: ekrānuzņēmums
Melna maize – lielisks mēslojums tomātiem un gurķiem
Pastāstīšu vēl par vienu vienkāršu un lētu mēslojumu gurķiem un tomātiem. Dārzkopju vidū šī mēslošana ir ļoti populāra. Sākumā sagatavoju maizes “putriņu”. Spainī iepildīju siltu ūdeni, iemetu pusi klaipa melnās maizes. Tā vietā var izmantot arī garozas. Atstāju uz 2 dienām nostāvēties. Nesedzu! Tas ir svarīgi. Ja pārklāsiet – izveidosies cits līdzeklis.
Par to pastāstīšu nedaudz vēlāk. Palieciet ar mani, lai nepalaistu garām. Dažreiz šeit pievienoju arī nopļautu zāli – 1–2 saujas.Koncentrētais šķīdums ir gatavs. Lai laistītu, tas obligāti jāatšķaida ar ūdeni proporcijā 1:10. Maisījumu izmantoju lapu apsmidzināšanai. Gurķi un tomāti lieliski reaģē uz šo mēslojumu.
Lasi vēl: Strutene – kā to var lietderīgi izmantot dārzā stādījumu labā
Foto: ekrānuzņēmums
Barošanai pie saknes mēslojums tiek gatavots līdzīgi, tikai trauks jāaizver ar vāku. Sakņu laistīšanai šis šķīdums ir ļoti stiprs, tāpēc gatavo “ieraugu” atšķaida ar ūdeni proporcijā 1:3. Normālais patēriņš vienam tomāta vai gurķa krūmam – 500 ml. Uzmanību! Kultūras ar maizes mēslojumu nepieciešams barot, sākot no augļu aizmetņu veidošanās brīža līdz brīdim, kad novāc pēdējo augli no auga. Barošanas intervāls – 1 reizi nedēļā.
Šādu mēslojumu ieteicams izmantot galvenokārt sārmainās augsnēs. Lai neitralizētu skābi, pirms maizes pievienošanas ūdenim var iemest krītu vai dolomītu. Auzu pārslas un melno maizi var izmantot ne tikai dārzeņu un augļu kultūru, bet arī telpaugu mēslošanai. Tie jums noteikti pateiks paldies! Raža būs garantēta. Tāpēc šīs mēslojumu receptes tiek nodotas no mutes mutē.
Bet jūs – kādiem līdzekļiem dodat priekšroku – gataviem rūpnieciskiem vai saviem, mājās gatavotiem? Lūdzu, uzrakstiet savu viedokli komentāros. Kas jūsuprāt ir vislielākais stimuls augam?