Bila Geitsa pārdomas un brīdinājums par mākslīgo intelektu: «Tas ir nedaudz biedējoši»
Microsoft līdzdibinātājs uzskata, ka mākslīgajam intelektam ir milzīgs potenciāls izglītībā, taču mums jābūt piesardzīgiem attiecībā uz tiem, kas ar to nodarbojas.
Mākslīgais intelekts (AI) paliks ar mums — gan uz labu, gan uz sliktu. Ir acīmredzams, ka tas piedāvā daudzus pielietojuma veidus, atvieglojot mūsu ikdienas dzīvi, palīdzot informācijas meklēšanā, ikdienas uzdevumu veikšanā un tiekot izmantots arī izglītībā un zinātnē.
Tomēr AI ir arī savi trūkumi. Papildus dažādiem ētiskiem un morāliem jautājumiem, kā arī riskam par nepareizu mākslīgā intelekta izmantošanu, daudzi cilvēki sāk baidīties, ka AI spēja paveikt gandrīz jebkuru darbu var novest pie viņu darba zaudēšanas.
Bila Geitsa viedoklis
Bils Geitss ir izteicis brīdinājumu par mākslīgo intelektu, sakot: «Tas ir nedaudz biedējoši.» Nesen šīm sabiedrībā pieaugošajām bažām pievērsās ļoti autoritatīva persona — Bils Geitss, Microsoft līdzdibinātājs. 69 gadu vecumā viņš joprojām ir ietekmīga figūra, kura bija nozīmīga digitālās revolūcijas sākumposmā, veicinot personālo datoru izplatību kopš 1980. gadiem. Geitss uzskata, ka AI var ietekmēt daudzu cilvēku darba nākotni.
„Pēc desmit gadiem lielāko daļu cilvēku darbu varēs paveikt mākslīgais intelekts,” viņš paziņoja, uzstājoties Džimija Falona raidījumā The Tonight Show, kas tiek translēts ASV televīzijas kanālā NBC. “Intelekts būs pilnīgi bez maksas,” viņš vēlāk skaidroja savā uzrunā Hārvardas Universitātē, prognozējot, ka tādas profesijas kā skolotāji tiks aizstātas ar automatizētām sistēmām.
Lasi vēl: Pasaulē dārgākais metāls izrādās tiek izmantots automašīnās – kur to var atrast
Tādējādi, lai gan AI piedāvā priekšrocības, kas padara zināšanas pieejamas ikvienam bez maksas, tas vienlaikus rada arī nopietnas pārdomas. “Tas ir kaut kas ļoti dziļš un pat nedaudz biedējošs… jo tas attīstās tik strauji un tam nav redzamas robežas,” viņš saka, apdomājot cilvēka lomu pasaulē, kurā dominē algoritmi.
Geitss uzskata, ka mākslīgais intelekts spēlēs būtisku lomu divu svarīgāko sabiedrības jomu — izglītības pārveidē, un viņš to neuzskata par ko negatīvu, bet gan kā iespēju durvju atvēršanu. Pirmais piemērs ir izglītība, kur pastāv risks, ka tradicionālo skolotāju var aizstāt digitālie pasniedzēji, kuri ne tikai mācīs, bet arī motivēs skolēnus, identificēs viņu vājās vietas un pielāgos mācību procesu katra vajadzībām.
Otra un vēl svarīgāka joma ir med., kur, pēc Geitsa domām, mākslīgais intelekts spēs būtiski uzlabot diagnostikas spējas, ātri apvienojot datus, informāciju un zinātniskās publikācijas ar jaunākajiem pētījumiem. “Profesionāļu trūkums var kļūt par pagātni,” viņš secināja, norādot, ka AI var sniegt milzīgu ieguldījumu šajā jomā un palīdzēt sasniegt arī tālākos pasaules reģionus.
Ētiska izmantošana un atbildība
Bils Geitss uzskata, ka reālā problēma nav tehnoloģiju pieejamībā, bet gan to ētiskajā izmantošanā. “Dažreiz, kad cilvēkiem tiek piešķirtas lielas pilnvaras, viņi ne vienmēr rīkojas pareizi,” viņš norādīja, pieminot, kā piemēru, nepatiesu priekšstatu izplatīšanos un sabiedrības polarizāciju, kas pastiprinājusies līdz ar sociālo tīklu attīstību.
Šī iemesla dēļ viņš īpaši nekritizē mākslīgo intelektu kā tādu, jo, viņaprāt, tas var pavērt lielas iespējas izglītības un zinātnes jomās, mazinot daudzas nevienlīdzības. Tomēr viņš ir pārliecināts, ka mums jābūt modriem, jo galvenā problēma nav pašā tehnoloģijā, bet gan tajā, kā tā tiek izmantota un kas ar to nodarbojas.