Beidzot ir sniegta atbilde uz bieži uzdoto jautājumu – cik daudz naudas mēnesī drīkst un ir iespējams ieskaitīt savā bankas kontā. Daudzi varētu būt pārsteigti, jo izrādās, ka reālā situācija ievērojami atšķiras no vispārpieņemtajiem priekšstatiem.
Cilvēki bieži vēlas saprast, kāda summa ir atļauta pašam sev pārskaitīt uz savu bankas kontu un vai šai darbībai pastāv konkrēti finansiāli ierobežojumi. Biežs jautājums ir arī par to, vai ir noteikts minimālais vai maksimālais apjoms, ko iespējams ieskaitīt kontā, un kā šie ierobežojumi darbojas praksē.
Bankas konts ir būtisks finanšu instruments, kas piesaistīts konkrētam klientam, ļaujot tam glabāt, pārvaldīt un izmantot savus naudas līdzekļus dažādos veidos – veicot pārskaitījumus, maksājumus, noguldījumus vai izmantojot kredītu. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas sniegto informāciju, spēkā esošie normatīvie akti neierobežo to, cik daudz skaidras naudas iespējams iemaksāt vai izņemt no personīgā bankas konta. Šī elastība nozīmē, ka šāda veida darījumi nav jādeklarē un tie nav pakļauti īpašiem normatīvajiem ierobežojumiem.
Svarīgi uzsvērt, ka, neatkarīgi no tā, vai tiek veikta iemaksa vai izņemšana, ja darījums veikts ar paša personīgo kontu, to neuzskata par klasisku skaidras naudas darījumu. Tādēļ šādām darbībām nav piemērojami pienākumi ziņot vai tās reģistrēt kā atsevišķus finanšu notikumus. Tas ir apstiprināts esošajā likumdošanā un sniedz iedzīvotājiem skaidrību un drošību par šo jautājumu, ļaujot viņiem bez bažām rīkoties ar savu naudu savā kontā.
Vienkāršs, bet ļoti gards ēdiens, ko var pagatavot dažu minūšu laikā brokastīm vai uzkodām
Situācija mainās, ja naudu kontā ieskaita kāds cits – piemēram, draugs, radinieks vai paziņa. Īpaši būtiski tas kļūst, ja naudas pārskaitījums notiek starp laulātajiem vai pirmās līdz trešās pakāpes radiniekiem, kā to nosaka Civillikums (tostarp – vecāki, bērni, vecvecāki, mazbērni, brāļi, māsas, tantes, onkuļi, brālēni un māsīcas). Šādos gadījumos naudas pārskaitījumi ir pieļaujami, ja tie tiek veikti vienas mājsaimniecības ietvaros, lai nodrošinātu tās uzturēšanu.
Šāda veida darījumi nav uzskatāmi par apliekamiem ienākumiem, jo tie netiek veikti ar peļņas vai atlīdzības mērķi, bet gan, lai nodrošinātu ģimenes vai sadzīvisku vajadzību izpildi. Tādējādi tie nav pakļauti iedzīvotāju ienākuma nodoklim. Piemēram, vecāki var pārskaitīt naudu saviem bērniem vai otrādi, neizraisot nodokļu sekas.
Tomēr ir jāuzmanās – šis regulējums neattiecas uz nelaulātiem partneriem. Ja nauda tiek pārskaitīta dzīvesbiedram, ar kuru nav oficiālu laulības saišu, šāds darījums var tikt vērtēts citādi un var rasties jautājumi par nodokļu saistību iespējamo apiešanu.
Šādās situācijās ir īpaši svarīgi būt atbildīgiem un ievērot spēkā esošos nodokļu noteikumus, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām nākotnē.