Dažkārt, pārskaitot naudu draugiem vai paziņām ikdienas tēriņu segšanai, piemēram, par kopīgām pusdienām, iegādātiem priekšmetiem vai teātra biļetēm, kāds var ieminēties – vai tomēr nebūtu drošāk norēķināties ar skaidru naudu, lai nerastos liekas aizdomas no Valsts ieņēmumu dienesta puses?
Cik lielu summu drīkst saņemt no ģimenes locekļiem?
Ja nauda tiek pārskaitīta starp laulātajiem vai radiniekiem līdz trešajai pakāpei saskaņā ar Civillikumu (t.i., vecākiem, vecvecākiem, bērniem, mazbērniem, brāļiem, māsām, tēvočiem, tantēm un brālēniem vai māsīcām), un pārskaitījums notiek vienas mājsaimniecības ietvaros tās uzturēšanas nolūkos (piemēram, vecāki sniedz finansiālu atbalstu bērniem vai otrādi), tad tas pēc būtības netiek uzskatīts par ienākumu. Tādēļ šāda nauda nav apliekama ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Tas nozīmē, ka tuvākajiem radiniekiem vai laulātajiem, ar kuriem dzīvojam kopā, naudu varam pārskaitīt bez raizēm. Tomēr, ja naudas pārskaitījums tiek veikts dzīvesbiedram, ar kuru nav noslēgta laulība, uz šo situāciju attiecas atsevišķi ierobežojumi.
Cik lielu naudu drīkst saņemt no draugiem un paziņām?
Ja naudas saņēmējs nav laulāts ar pārskaitītāju un viņu nesaista radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, tad ar nodokli neapliekami ir dāvinājumi līdz 1425 eiro gada laikā no katras personas. Tas nozīmē, ka draudzene var droši pārskaitīt naudu citai draudzenei par teātra biļetēm vai vakariņām, ja iepriekš tās tika apmaksātas viņas vietā.
Svarīgi!
Ir situācijas, kurās likums paredz izņēmumus, un pārskaitītā nauda nav jādeklarē. Ja naudas pārskaitītājs un saņēmējs nav laulātie vai tuvi radinieki (piemēram, kaimiņš, draugs u.tml.), bet nauda tiek pārskaitīta ar bankas starpniecību, lai segtu izdevumus par izglītību vai ko citu, tad šādu summu nodokļi neskar. Tomēr naudas saņēmējam jāspēj dokumentāli pierādīt, ka šie līdzekļi patiešām izmantoti attiecīgajiem mērķiem.
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā
Maksājuma mērķī jānorāda, kādam nolūkam tiek veikts pārskaitījums. Piemēram, ja atdodat kolēģim naudu par pusdienām, maksājuma mērķī var ierakstīt “Parāds par pusdienām” vai “Nauda par pusdienām”.
Ienākumu aprēķina attiecībā uz konkrētu personu, nevis tās bankas kontiem. Tas nozīmē, ka summas ierobežojums attiecas uz vienu cilvēku, neatkarīgi no tā, cik kontus viņam ir. Piemēram, ja persona gada laikā saņem naudas dāvanas, kas nepārsniedz 1425 eiro, un tās nav no laulātā vai radiniekiem līdz trešajai pakāpei, tad tās ar nodokli neapliek.
Ja saņemtā summa pārsniedz šo slieksni un tiek uzskatīta par ar nodokli apliekamu ienākumu, personai jāiesniedz gada ienākumu deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam un jāveic nodokļa nomaksa saskaņā ar noteikto kārtību.
Tradicionālās maksājumu metodes, piemēram, kredītkartes, rada vairākas problēmas, it īpaši Baltijas uzņēmumiem. Starp galvenajiem izaicinājumiem ir augstas komisijas maksas, ilgāki maksājumu apstrādes termiņi un bieži sastopami maksājumu atmaksas pieprasījumi. Turklāt atkarība no novecojušas maksājumu infrastruktūras palēnina darījumu norisi un ierobežo elastību, kas ir būtisks trūkums mūsdienu digitalizētajā vidē.
Kredītkaršu maksājumu sistēma ietver sarežģītu procesu, kurā iesaistītas karšu izsniedzējbankas, apkalpojošās bankas un maksājumu apstrādātāji. Šī daudzpakāpju struktūra ne tikai palielina darījumu izmaksas, bet arī rada aizkavēšanos maksājumu izpildē. Turklāt uzņēmumiem bieži nākas uzņemties atbildību par krāpšanas gadījumiem un maksājumu atmaksām, kas var negatīvi ietekmēt naudas plūsmu un klientu attiecības.
Lasi vēl: Izskan nepatīkama ziņa veikala ”Mere” klientiem – vai tas Latvijā pārtrauks darbību
Latvija un Baltijas reģions ir ideāli piemēroti Atvērtās sadarbības platformas (Open Banking) ieviešanai vairāku faktoru dēļ. Pirmkārt, reģionā ir augsts digitālās pratības līmenis, un patērētāji ir pieraduši izmantot digitālos maksājumu risinājumus.
Otrkārt, Eiropā, tostarp Latvijā, ir spēkā otrā Maksājumu pakalpojumu direktīva (PSD2), kas prasa bankām atvērt savas standarta lietojumprogrammu saskarnes (API) licencētiem trešo pušu pakalpojumu sniedzējiem. Šī regulējuma ieviešana ir radījusi iespējas Open Banking pakalpojumiem, un Latvijas patērētāji jau sāk gūt labumu no šī risinājuma.