Pavisam nesen ir izskanējušas ziņas, ka visus Latvijas iedzīvotājus sagaida izmaiņas saistībā ar valsts veikaliem un to cenām, produktiem un visu sortimentu.
Lai uzlabotu pamata pārtikas preču pieejamību, palielinātu vietējās produkcijas īpatsvaru tirgū un stiprinātu sadarbību starp ražotājiem un mazumtirgotājiem, 27. maijā Ekonomikas ministrijā tika parakstīts memorands par pārtikas preču tirdzniecību. Šī vienošanās ir būtisks solis pretim sabalansētai pārtikas cenu politikai, kas tiek veidota uz sadarbības pamata, nevis balstīta tikai uz normatīviem ierobežojumiem.
Memorands izstrādāts ciešā sadarbībā ar pārtikas nozares pārstāvjiem un nosaka konkrētus pasākumus, lai uzlabotu pieejamību pamata pārtikas produktiem, īpašu uzmanību veltot iedzīvotājiem ar zemākiem ienākumiem, kā arī veicinātu vietējo produktu pieejamību veikalu plauktos.
Ekonomikas ministrs Viktors Valainis uzsver, ka Latvijas iedzīvotājiem ir jābūt iespējai iegādāties ikdienā nepieciešamos pārtikas produktus par pieņemamām cenām, un atgādina, ka pārtikas cenu jautājumu nav iespējams atrisināt tikai ar valsts regulējumiem – ir nepieciešama vienota pieeja un sadarbība visā nozarē. Viņš norāda, ka memorands apliecina pārtikas nozares gatavību sadarboties sabiedrības interesēs.
Memorandā iekļautas vairākas galvenās iniciatīvas:
Zemo cenu pārtikas grozs: mazumtirgotāji apņemas katrā no 10 noteiktajām pārtikas preču kategorijām nodrošināt vismaz vienu produktu par viszemāko cenu. Piedāvājums tiks regulāri atjaunots, saglabājot uzturvielām bagātu produktu pieejamību par pieņemamām cenām.
Digitāls cenu salīdzināšanas rīks: tiks attīstīti rīki, kas ļaus patērētājiem vienkārši salīdzināt pārtikas cenas dažādos veikalos. Šim nolūkam sagatavoti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, lai nodrošinātu datu pieejamību salīdzināšanas rīku darbībai.
Sākot ar 30.maiju laikapstākļi mainīsies par 360 grādiem – kam gatavoties
Vietējo produktu veicināšana: paredzētas mārketinga aktivitātes, lai popularizētu Latvijā ražotu pārtiku. Plānota arī ciešāka sadarbība starp vietējiem lauksaimniekiem, ražotājiem un tirgotājiem ar mērķi palielināt vietējo preču īpatsvaru veikalu sortimentā.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš atzīst, ka attiecības starp pārtikas ražotājiem un tirgotājiem līdz šim nav bijušas ideālas, un pauž cerību, ka šis memorands kalpos kā jauns sākums ciešākai un konstruktīvākai sadarbībai abu pušu starpā, kas nāks par labu gan sabiedrībai, gan valsts ekonomikai kopumā.
Memorandu parakstīja Ekonomikas ministrija, Zemkopības ministrija, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Pārtikas Tirgotāju Asociācija, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija, Latvijas Piensaimnieku Centrālā Savienība, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome un biedrība “Zemnieku saeima”.
Lasi vēl: Uz Austrumeiropu virzās aukstā gaisa fronte un spēcīgi negaisi – vai Latvijā to varēs sajust
Memoranda īstenošanu uzraudzīs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, bet Konkurences padome jau ir devusi pozitīvu vērtējumu, apliecinot tā atbilstību konkurences normām. Tiek plānota pārtikas cenu dinamiskā analīze, sabiedriskās aptaujas un statistikas datu apkopošana par vietējo produktu īpatsvaru tirgū.
Vairāki pasākumi jau ir uzsākti – notiek sabiedriskā apspriešana par grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kā arī tiek pārstrādāts likumprojekts par negodīgas tirdzniecības prakses aizliegumu.
Ekonomikas ministrija norāda, ka šī iniciatīva ir tikai sākums, un tuvākajā laikā tiek gaidīta vēl plašāka pārtikas nozares pārstāvju iesaiste memoranda īstenošanā.