Foto – ekrānuzņēmums
Kartupeļi ir viena no populārākajām kultūrām vasaras iedzīvotāju vidū. Gandrīz katram dārzniekam ir pieredze tā stādīšanā un audzēšanā
Ir daudz iespēju, kā to izdarīt: rindās un grēdās, zem salmiem, regulāri stādot un pat caur stādiem. Bet neatkarīgi no stādīšanas metodes eksperti joprojām iesaka ievērot noteiktu obligātu lauksaimniecības praksi.
Padoms 1. Daudzveidīgas un kvalitatīvas sēklas – 50% panākumu
Ir svarīgi saprast, ka jebkura kartupeļu šķirne agrāk vai vēlāk deģenerēsies. Parasti šis periods ilgst apmēram 5-7 gadus. Pēc 10 gadiem tiek zaudēti 80% šķirnes īpašību. Vēl svarīgāk ir tas, ka laika gaitā sēklas kartupeļu bumbuļi kļūs mazāki un mainīsies to forma. Tāpēc ir tik svarīgi katru gadu izvēlēties stādāmo materiālu un to atjaunot ik pēc 5-7 gadiem.
Vēlams iegādāties elites šķirņu bumbuļus vai vismaz pirmās paaudzes reprodukcijas. Jūs varat arī atjaunot savu stādāmo materiālu, audzējot kartupeļus no sēklām. Tādā veidā dārznieks varēs izveidot savas audzēšanas līnijas. Taču no sēklām audzētiem kartupeļiem ir viena īpatnība – tie nesaglabā savas īpašības 100%.
Ja jūs iesējat 100 augus, tikai aptuveni 80 krūmi būs līdzīgi viens otram, bet pārējiem būs pilnīgi atšķirīgas īpašības. Šajā gadījumā dārzniekam ir jāizvēlas tikai spēcīgākie un produktīvākie augi.
Foto – ekrānuzņēmums
Padoms 2. Sagatavojot dobi kartupeļu stādīšanai, noteikti ievērojiet svarīgākos punktus
Kartupeļu dobes var sagatavot rudenī, bet tas nemaz nav nepieciešams. Pavasarī pievienojiet humusu (5 kilogrami uz 1 kvadrātmetru) un, ja nepieciešams, smiltis vai citu irdināmu materiālu, ja augsne uz vietas ir smaga.
Ja augsne uz vietas ir smilšaina un ļoti slikta, tad katru gadu pastāvīgi jāpievieno humuss vai kūdra. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot svaigus kūtsmēslus. Pastāv liela mizas plaisāšanas iespējamība. Kopā ar svaigiem kūtsmēsliem uz dobēm veidodies liels skaits nezāļu sēklu.
Stādot kartupeļus, pievieno jebkuru pieejamo komplekso mēslojumu, kas satur kāliju. Ir jāievēro standarti, īpaši attiecībā uz slāpekli. Šīs barības vielas pārpalikums var izraisīt vairākas problēmas.
Bieži vien ir ieteikumi par nepieciešamību pievienot pelnus, stādot kartupeļus. Nevajadzētu pieļaut tiešu bumbuļu saskari ar to, jo tas izraisīs kraupja attīstību. Vislabāk ir izveidot dziļu bedri, iebērt tajā sauju pelnu, apkaisīt ar augsnes kārtu un tikai tad tajā ievietot kartupeli. Pirms kartupeļu stādīšanas ne vienmēr ir nepieciešams atskābināt augsni. Šī kultūra labi aug nedaudz skābās augsnēs (pH 5,5-6,5).
Padoms 3. Ļoti smagās mālainās augsnēs no kartupeļu stādīšanas labāk atturēties vispār
Kartupeļi slikti aug mālainā augsnē un bieži vien ir uzņēmīgi pret problēmām augsta mitruma dēļ. Šajā gadījumā eksperti iesaka stādīt bumbuļus nelielā dziļumā. Bet, kā likums, tas daudz nepalīdz. Turklāt vasarā bieži ir ilgstošs sausums. Stādot pārāk sekli, kartupeļi cietīs no mitruma trūkuma. Augiem būs nepieciešama periodiska laistīšana.
Lai radikāli uzlabotu šādu augsni, būs nepieciešams milzīgs organisko vielu daudzums, kas kartupeļu audzēšanu padarīs ekonomiski absolūti nepraktisku. Vienīgā reālā iespēja audzēt kartupeļus jebkuros apstākļos ir stādīt tos augstās dobēs, ar kvalitatīvu iepirktu augsni.
Foto – ekrānuzņēmums
Padoms 4. Izvēlieties tikai pareizos bumbuļus stādīšanai
Stādīšanai varat izmantot mazākos vai, gluži pretēji, lielākos bumbuļus. Lielus bumbuļus pirms stādīšanas var sagriezt 2-3 gabalos. Galvenais šajā gadījumā ir nodrošināt, lai stādīšanas laikā acis būtu uz augšu. Ja stādīsit lielus bumbuļus, tos negriežot, tie radīs vairāk dzinumu.
Globālu ietekmi uz ražu tas neatstās, lai gan tiek uzskatīts, ka šādos krūmos veidosies nelieli bumbuļi, taču to būs nedaudz vairāk. Maziem kartupeļiem acu skaits ir ierobežots, tāpēc ir maz dzinumu. Šķiet, ka šajā gadījumā kartupeļu vajadzētu būt mazāk, bet tiem jābūt lielākiem. Bet arī tas nenotiek.
Tāpēc speciālisti iesaka pieturēties pie zelta vidusceļa un izvēlēties vidēja lieluma kartupeļus. No ekonomiskā viedokļa izdevīgāk ir pirkt vidēja lieluma kartupeļus, kurus arī ir vieglāk stādīt.
Padoms 5. Izvēlieties pareizo stādīšanas laiku
Kartupeļus nevar saukt par siltumu mīlošu kultūru, bet tos stāda periodā, kad augsne jau ir pietiekami sasilusi. Ja pie rokas nav augsnes termometra, tad dārznieka galvenais atskaites punkts var būt daba. Vajag tuvāk apskatīt pienenes. Ja tās sākušas masveidā ziedēt, tad var sākt stādīt kartupeļus. Līdz tam laikam zemes temperatūra 15 centimetru dziļumā būs +8C robežās.
Otrais ne mazāk informatīvais rādītājs būs bērzu lapas. Tiklīdz tie sasniegs piecu rubļu monētas diametru, augsne sasils līdz +10-12C. Šie ir ideāli apstākļi kartupeļu stādīšanai. Bumbuļus var stādīt pat tad, ja pastāv atkārtota sala draudi. Tie uzdīgs 2 nedēļu laikā.
Daudzi iedzīvotāji vadās pēc apkures izslēgšanas laika savos dzīvokļos. Raksturīgi, ka šis periods iestājas, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra pārsniedz +8C un saglabājas šajās robežās ilgāk par 10 dienām. Šādos apstākļos augsnei ir laiks sasilt līdz minimālajai nepieciešamajai temperatūrai.
Protams, kartupeļus var stādīt daudz agrāk. Taču, ja bumbuļi vienkārši ilgstoši gulstas aukstā un mitrā augsnē, tie var sapūt, un atlikušo bumbuļu dzinumi būs reti un vāji. Vājinātos augus viegli sabojās citas problēmas un kaitēkļi.
Kartupeļus stādīt ļoti siltā augsnē (virs +20C) arī nav vēlams. Kā mēdza teikt, “kartupeļi aizies galotnēs”. Sākumā augs attīstīsies ātri, kartupelim būs daudz stublāju, lapu un ziedu, bet bumbuļu veidosies maz.
Foto: Pixabay
Padoms 6. Mantojuma kartupeļu bumbuļi pirms stādīšanas ir īpaši jāsagatavo
Daudzi dārznieki, ja viņi nestāda daudz kartupeļu, tos diedzē. Lai to izdarītu, bumbuļus ievieto mitrā kūdrā, smiltīs vai augsnē. Siltos apstākļos asni parādās ātri, lai gan tie ir ļoti jutīgi pret zemu temperatūru. Ja kartupeļus sākat diedzēt pārāk agri, tad pēc to stādīšanas aukstā augsnē var notikt kas nelabojams.
Ir vienkārši un diezgan efektīvi izmantot kartupeļu apzaļumošanas un sildīšanas metodi tiešos saules staros. Bumbuļus izņem no noliktavas, kad dienas temperatūra ir stabila ap +15C. Bumbuļus rūpīgi izliek 1-2 kārtās labi vēdināmās kastēs un pakļauj gaismai.
Dzinumi, kas parādās šādos apstākļos, būs īsi un spēcīgi. To krāsa būs tuvu zaļai. Šie kartupeļi ir ideāli piemēroti stādīšanai. Ja nepieciešams, naktī tas jāpārklāj, lai izvairītos no zemas temperatūras bojājumiem.
Ja tas nav iespējas šādi ķēpāties ar bumbuļiem, tad kartupeļus var izņemt no pagraba un atstāt siltā telpā uz 2-3 dienām. Tad bumbuļus iznes ārā, kur tiem vēl pāris dienas jāguļ. Nedrīkst kopā stādīt sadīgušus un nedīgušus bumbuļus, jo tie attīstīsies atšķirīgi.
Foto: Pixabay
Padoms 7. Ja nepieciešams, pareizi sagatavo un stāda kartupeļus ar baltiem gariem dzinumiem
Dažreiz nepareizas uzglabāšanas dēļ kartupeļiem veidojas gari balti asni. Šai kultūrai tā ir normāla parādība. Šie bumbuļi ir piemēroti arī stādīšanai. Cita lieta, ka ar viņiem strādāt ir ārkārtīgi neērti.
Šādi bumbuļi jāstāda labi sasildītā augsnē un, vēlams, pievienojot bioloģiskos preparātus, jo bumbuļi ir iztērējuši lielāko daļu savu uztura rezervju uz asniem un tagad ir īpaši neaizsargāti pret dažādām problēmām un kaitēkļiem. Piemēram, stiepļu tārpi aktivizējas jau +8C temperatūrā. Tas paceļas no apakšējiem augsnes slāņiem tuvāk virsmai.
Ja asnu ir par daudz, dažus var nolauzt. Ja izaugumi ir pārāk gari un plāni, labāk tos noņemt. Taču nedrīkst aizmirst, ka, pilnībā noraujot asnus, bumbuļu attīstība palēninās, tāpēc ar nelieliem kartupeļu stādījumiem tos var nebūt nepieciešams izņemt, pretējā gadījumā būs jāgaida, līdz pamostas snaudošie pumpuri.
Tas var ilgt apmēram 2 nedēļas. Ir šķirnes, kurām pēc izņemšanas jauni dzinumi nemaz neaug. Bet tādi mūsu dārzos praktiski nav sastopami. Parasti pat pilnīgai dzinumu noraušanai nav kritiskas ietekmes uz ražu.
Padoms 8. Noteikti aizsargājiet bumbuļus no dažādiem kaitēkļiem
Ja ir daudz kaitēkļu, tad pavasarī izsalkušie kukaiņi mēģinās ēst visu, kas parādās viņu ceļā. Tāpēc kaitēkļu apkarošana jāsāk jau pirms stādīšanas. Visefektīvākais veids, kā apkarot stiepļu tārpus un maija vaboles, ir ķīmiskie pesticīdi.
Ja ar tiem apstrādājat stādāmo materiālu, ķimikālijas neiekļūs turpmākajā ražā. Vidējais zāļu sadalīšanās periods ir 14-20 dienas (reti 60 dienas). Tomēr pat agrīnajām kartupeļu šķirnēm ir ilgāks nogatavināšanas periods.
Mūsdienu ķīmiskie preparāti iedarbojas ne tikai pret kaitēkļiem, bet arī aizsargā pret vēlo puvi. Strādājot ar tiem, jums precīzi jāievēro norādījumi. Vispirms tos apsmidzina ar ūdeni un pēc tam pārkaisa ar pulveri. Ja stādāmā materiāla ir daudz, tad pesticīdus un fungicīdus var izšķīdināt ūdenī. Izsmidzināšana tiek veikta ar šķīdumu.
Foto: Pixabay
Atšķaidot ķīmiskās vielas, jums stingri jāievēro uz iepakojuma norādītā deva. Ja koncentrācija tiek samazināta, zāles nedarbosies, un vasaras iedzīvotājs vienkārši zaudēs iztērēto naudu. Lai ietaupītu naudu, jūs varat izsmidzināt bumbuļus, nevis tos mērcēt. Šajā gadījumā šķīduma patēriņš būs mazāks.
Ja augi necieš no kukaiņiem un nav nopietni bojāti, tad profilaktiski bumbuļus var apstrādāt ar bioloģiskiem aizsardzības līdzekļiem (Trichoderma, Beauveria, Metarhizium u.c.). Dažas no tām labi sader kopā, tāpēc tos var apvienot.
Lasi vēl: IKEA dalās padomos kā likvidēti nepatīkamo tabakas smaku gan no mēbelēm, gan telpās
Padoms 9. Ir nepieciešams pareizi stādīt kartupeļus
Stādīšanas metožu ir ļoti daudz, tāpēc katrs dārznieks izvēlas sev piemērotāko. Ja runājam par ziemeļu platuma grādiem ar aukstu klimatu vai vietām, kur ir problēmas ar lieko mitrumu, tad bumbuļu stādīšana ir viena no labākajām iespējām.
Lielākajai daļai reģionu un dienvidu reģionu ar karstām, sausām vasarām kartupeļus ieteicams stādīt bedrēs. Stādīšanas dziļums galvenokārt būs atkarīgs no augsnes sastāva. Ja augsne ir bagāta, caurumam jābūt 8 centimetru dziļam. Ja smilšu ir daudz, tad izrok 12-15 centimetrus dziļu bedri.
Bumbuļus ievieto bedrē, ja bumbuļus nesadala, tad jebkurā pozīcijā. Visbeidzot, bedre ir pārklāta ar augsni, bet nav sablīvēta, jo pastāv liels pumpuru nobiršanas risks.
Lai kartupeļus stādītu dobē, jāsagatavo kapli. Pirmkārt, rindas ir iezīmētas. Lai to izdarītu, visā gultas garumā tiek izvilkta aukla. Attālumam starp rindām jābūt vismaz 70-80 centimetriem. Tas atvieglos darbu nākotnē, veicot kalnu novākšanu.
Vispirms tiek izveidota rieva 5-7 centimetru dziļumā. Tam pievieno nepieciešamo mēslošanas līdzekļu daudzumu. Pa virsu to viegli pārkaisa ar zemi, lai nebūtu tieša kontakta ar bumbuļiem. Pēc tam kartupeļus ievieto padziļinājumā 15-30 centimetru attālumā vienu no otra. Tos vispirms no vienas puses, pēc tam no otras puses pārklāj ar augsni, un veidojas zems uzkalniņš.