Dzīve bez baložiem: kas mainītos pilsētās, ja pazustu baloži

 

Par netīrību bēniņos

Man patiesi pārsteidz cilvēku stāsti par to, kā “baloži jau kuro gadu rada antisanitāriju viņu daudzdzīvokļu mājas bēniņos, iekļūstot caur atvērtu bēniņu logu.” Šķiet, loģiskāk būtu vienkārši uzkāpt uz bēniņiem un aizvērt to logu vai vismaz uzlikt sietu, nevis gadu no gada paciest smaku un pa sienām tekošus izkārnījumus.

Baloži un citi putni bēniņos neparādās paši no sevis — viņi iekļūst caur atvērtiem logiem vai caurumiem, tāpēc visbiežāk apdzīvo pamestas ēkas. Es vēl nekad neesmu redzējusi bēniņus ar baložiem normālā dzīvojamā mājā — tikai mājās, kas paredzētas nojaukšanai, vai jau pamestās ēkās.

Tātad antisanitāriju bēniņos var novērst vienkārši — aizverot putniem pieeju. Un, ja baloži pēkšņi pazustu, tad atvērtos bēniņos iemitinātos vairāk zvirbuļu vai pat plēsīgo putnu, no kuriem radītās smakas būtu vēl asākas.

Apkoposim

No baložu pazušanas pilsētā būtiskas pārmaiņas nebūs.

– Kāds pēc tiem skums, jo balodis daudziem cilvēkiem saistās ar dzīvības pilnu pilsētu.
– Žurkām būs vairāk pārtikas.
– Kļavas un papeļu pūku būs vairāk, jo baloži aktīvi barojas ar tiem kopā ar sēklām.
– Trīs no desmit daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem retāk mazgās priekšējo stiklu, bet pārējiem septiņiem tas neinteresēs.
– Putnu izraisītas kaites nebūs mazāk, jo pilsētā paliks citi putni.
– Atkritumus no konteineriem tāpat iznēsās citi dzīvnieki.
– Uz neatvērtiem bēniņiem apmetīsies citi putni, lai arī mazākā skaitā.
– Pieminekļus tāpat turpinās aptraipīt, kaut arī retāk.
– Kopējais pilsētas trokšņu fons nemazināsies.
– Klaiņojošajām kaķiem un plēsīgajiem putniem būs mazāk barības, bet cilvēkiem nebūs sava veida “stratēģiskās rezerves” pēkšņas globālas… (nevaru atrast drošu vārdu) situācijas gadījumā.

Lasi vēl: Pat ļoti netīras zeķes kļūs tīras: veids, kā atjaunot krāsu un baltumu apģērbam

Kopumā — vai baloži ir, vai nav — lielas atšķirības nebūs. Problēmas, kuras mēs mēdzam pierakstīt baložiem, patiesībā ir daudzslāņainas un tās nav iespējams atrisināt vienkārši likvidējot baložus. Jāmaina pieeja atkritumu apsaimniekošanai un sabiedrības attieksme kopumā. Ja šīs lietas mainīsies, nebūs nepieciešams pat ieviest īpašus skaita regulēšanas pasākumus pilsētās, kur baložu ir par daudz — populācija dabiski samazināsies.