Eksperte nosauc vienu no biežākajām neuzmanības kļūdām, lietojot Smart-ID: tā rezultātā krāpnieki viegli piekļūst svešiem bankas kontiem


Lielākā daļa no mums vairs nevar iedomāties maksājumus bez darījumu apstiprināšanas, izmantojot lietotni Smart-ID, un to diemžēl labi apzinās arī krāpnieki. Eksperti nosaukuši galvenās lietotāju kļūdas, kas “bruģē” ceļu iekrist krāpnieku rokās.

Veicot maksājumus ar Smart-ID lietotni, lietotājam tiek parādīts darījuma kods un informācija par apstiprināmo darbību, kas tiks izpildīta pēc pareizā (lietotājam zināmā) PIN koda ievades. Taču, kā izrādās, liela daļa lietotāju tieši šeit arī pieļauj savas kļūdas, tā liecina “Luminor” bankas veiktās aptaujas.

Neraugoties uz to, ka konkrētā pārbaude ir ļoti būtiska un ir drošs veids, kā pasargāt savu naudu kontā, ne visi iedzīvotāji to veic. Aptaujā noskaidrots, ka 54% cilvēku gan vienmēr pārliecinās par atbilstību, 25% to dara gandrīz vienmēr, savukārt 7% cilvēku atzinušies, ka dara to tikai dažreiz, 6% – reti, jo uzskata, ka “tāpat viss ir droši”. Bet 8% kodu pārbaudi neveic vispār. Protams, ka šī informācija ir satraucoša.

Lasi vēl: Latvijā tas nav ticis piedzīvots vismaz pēdējos 10 gadus: meteorologs Toms Bricis nācis klajā ar nopietnu brīdinājumu

“Luminor” eksperte M. Celma uzsver, ka patiešām ir ļoti būtiski katru reizi pirms ievadīt sev zināmo PIN kodu lietotnē, ir ļoti svarīgi salīdzināt informāciju par apstiprināmo darbību un pārbaudīt ciparu kombināciju, kas parādās rīkā un to ciparu kombināciju, kas parādās vietnē. Ja salīdzināšana netiek veikta, tas ir kā “spēlēt ruleti” ar visu savā kontā esošo naudu.

Jāatceras, ka izmantojot jebkuru autentifikācijas rīku, lietotājam jāzina, kā tas darbojas. Lietojot Smart-ID vai kodu kalkulatoru (digipass), jāatceras, ka pirmais kods ir paredzēts identitātes apstiprināšanai, bet otrais kods darbojas kā digitālais paraksts, ar kuru apstiprināt dažādas finanšu darbības, piemēram, maksājumus.

Leave a Comment