Eksperti atklāj galveno iemeslu, kāpēc cilvēki zaudē naudu, izmantojot Smart-ID

Ekrānuzņēmums no video

Lielākā daļa cilvēku vairs nespēj iedomāties maksājumu veikšanu bez Smart-ID darījumu apstiprinājuma, un šo tendenci labi zina arī finanšu krāpnieki. Kad maksājums tiek veikts, lietotājam tiek parādīts darījuma kods un informācija par konkrēto darbību, kas tiks izpildīta pēc pareizas PIN ievades.

Lai nodrošinātu savu drošību, ir svarīgi pārbaudīt, vai uz tālruņa ekrāna redzamais kods un informācija atbilst tam, kas norādīts pakalpojuma vietnē. Kā liecina “Luminor” aptauja, 79% Latvijas iedzīvotāju, veicot darījumus ar Smart-ID, parasti rūpīgi salīdzina šo informāciju.

Pirms ievadāt PIN kodu Smart-ID lietotnē, ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību apstiprināmās darbības informācijai un salīdzināt ciparu kombināciju starp lietotni un pakalpojuma vietni. PIN ievadīšana bez šīs pārbaudes ir kā likt uz spēles visu savu konta naudu, cerot uz veiksmi.

“Luminor” bankas krāpšanas novēršanas eksperte Marija Celma brīdina, ka, ja krāpnieki uzbrūk tieši tajā brīdī, kad klients veic maksājumu, pastāv risks zaudēt visu bankas kontā esošo naudu. Tāpēc ir ļoti svarīgi saglabāt modrību ikvienā situācijā.

Lai gan informācijas salīdzināšanai vajadzētu būt pašsaprotamai darbībai, ne visi iedzīvotāji to ievēro. Aptaujas dati rāda, ka 54% lietotāju vienmēr pārbauda Smart-ID kodu atbilstību, bet vēl 25% to dara gandrīz vienmēr.

Tikai 7% atzīst, ka pārbaudi veic neregulāri, savukārt 6% to dara reti, jo uzskata savas darbības par drošām. Tomēr satraucoši ir tas, ka 8% iedzīvotāju vispār neveic kodu salīdzināšanu, tādējādi pakļaujot riskam savus finanšu līdzekļus.

Aptaujas dati rāda, ka iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 39 gadiem visretāk pievērš uzmanību verifikācijas kodu atbilstībai. Savukārt visapzinīgākie šajā ziņā ir seniori vecumā no 60 līdz 74 gadiem, kuri visbiežāk veic regulāras pārbaudes.

Ekrānuzņēmums no video

Lietojot jebkuru autentifikācijas rīku, ir svarīgi izprast tā darbības principus. Piemēram, izmantojot Smart-ID vai kodu kalkulatoru (digipass), jāņem vērā, ka pirmais kods tiek izmantots personas autentifikācijai, savukārt otrais kods kalpo kā digitālais paraksts, kas ļauj apstiprināt finanšu darījumus, tostarp maksājumus.

“Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai jūsu PIN kodi būtu zināmi tikai jums – tie ir unikāli un nekādā gadījumā nedrīkst tikt izpausti nevienam, pat ne ģimenes locekļiem,” atgādina Marija Celma.

Eksperti uzsver – ja esat cietis no krāpšanas vai jums radušās aizdomas par krāpniecisku darbību, nekavējoties sazinieties ar savu banku un informējiet arī kārtības sargus.

“Luminor” bankas aptauja Latvijā tika veikta 2024. gada decembrī sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat”, aptaujājot 1000 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Leave a Comment