Tas, cik bagātīgu ražu dos avenes, nav atkarīgs vienīgi no to stādīšanas vietas. Pastāstīsim, kur avenes nevajadzētu stādīt.
Avenes uzskata par salīdzinoši kaprīziem augiem, jo to veiksmīgai attīstībai un augstvērtīgai ražai nepieciešama rūpīga kopšana un uzmanīga uzraudzība.
Lasi arī: Latvijā visi ”Rimi” lielveikali tiks pārdoti – kā tas ietekmēs tirdzniecības vietas un klientus
Pirmkārt, avenes nedrīkst stādīt ēnā. Avenes ir gaismas mīloša kultūra. Avenes patiešām ir gaismas mīlošas ogas, un tām nepieciešama saule, lai augtu veselīgi un ražīgi.
Tās vislabāk jūtas saulainās vietās, kur var saņemt vismaz 6–8 stundas tiešas saules gaismas dienā. Ja avenes stāda ēnā, tas var novest pie vājākas ražas un mazāk sulīgām ogām. Taču pārāk daudz tiešas un intensīvas saules var tās izdedzināt, savukārt pārāk maz gaismas ietekmē ražas kvalitāti un daudzumu. Tādēļ tām ir nepieciešams optimāls gaismas līdzsvars.
Otrkārt, avenes slikti aug skābās mālainās un kūdras augsnēs. Tām vislabāk der neitrālas vai nedaudz sārmainas augsnes ar labu drenāžu. Ideālais pH līmenis avenēm ir no 6.0 līdz 6.8. Skābās augsnes var negatīvi ietekmēt augu augšanu un ogu kvalitāti. Ja augsne ir pārāk mālaina vai smilšaina, avenēm var būt grūtības augt. Nepiemērotas augsnes var ierobežot sakņu augšanu un barības vielu uzņemšanu.
Treškārt, avenes ir stingri aizliegts stādīt zemienēs vai pārmitrinātās platībās, jo tās ir jutīgas pret pārmērīgu mitrumu un sliktiem drenāžas apstākļiem.
Šādi apstākļi var novest pie sakņu puves un citām slimībām, kas var negatīvi ietekmēt augu veselību un ražīgumu. Izvairīšanās no zemas reljefa vietām – stādīšanai jāizvēlas vietas ar labu gaisa cirkulāciju un augstāku reljefu, kur ūdens nevarētu stagnēt.
Šķir otru lapu, lai uzzinātu divas sliktākās vietas – tajās noteikti nevajag stādīt avenes
Ceturtkārt, avenēm nav piemērotas platības, kurās ir tuvu gruntsūdeņiem, jo tas var radīt problēmas ar pārmērīgu mitrumu, kas, kā jau minēts, var izraisīt sakņu puvi un citus augu veselības traucējumus.
Izvēlieties augstākas vietas, kur gruntsūdeņi nav tuvu augsnei. Ideālā gadījumā augiem jābūt vismaz 60-90 cm virs gruntsūdeņu līmeņa.
Piektkārt, avenēm būs neērti augt lielu koku tuvumā. Lieli koki var nodrošināt ēnu, kas samazina avenes saules gaismas pieejamību. Lieli koki var izsūkt lielu daļu barības vielu un mitruma no augsnes, radot konkurenci ar avenēm. Tas var novest pie sliktākas augšanas un ražas.
Tāpat avenes nevajadzētu stādīt smiltsērkšķu, jasmīnu, ķiršu, vīnogu, kazeņu, zemeņu, ābeļu, plūmju, bumbieru, cidoniju tuvumā.
Avenes ir arī jutīgas pret temperatūras svārstībām. Tām ir nepieciešams mēreni vēss klimats, bet tās var ciest no pārāk karstas temperatūras, kas var izraisīt ziedu un augļu bojāeju vai to attīstības traucējumus. Zemas temperatūras, īpaši ziedēšanas vai ogu veidošanās laikā, var bojāt augļus vai pat augu.