Pieredzējuši dārzkopji ir dalījušies ar ogu krūmu daudzgadīgo augļkopības noslēpumu. Tikai viena vienkārša darbība nodrošinās efektīvus rezultātus.
Katram saimniekam dārzā ir ērkšķogu un jāņogu krūmi, jo šīs ogas ir ļoti garšīgas un noderīgas. Taču ne visiem izdodas pagarināt ogu krūmu mūžu vismaz par 10 gadiem. Tomēr pieredzējuši dārzkopji dalījās noslēpumā, kā panākt, lai jāņogas un ērkšķogas augļus nestu vairākus gadu desmitus.
Kā pareizi iestādīt jāņogu un ērkšķogu krūmus, lai tie augļus nestu līdz pat 30 gadiem? Izrādās, ka runa ir par pareizu šo ogu krūmu stādīšanas dziļumu.
Ja krūmi tiks iestādīti nelielā dziļumā, kā apgalvo dārznieki, tie novecos daudz ātrāk. Stāds, kas iegremdēts vien dažus centimetrus zemē, neveidos jaunus dzinumus, tāpēc krūms ātri novecos un nesniegs ražu.
Lieta tāda, ka jāņogām un ērkšķogām jaunie dzinumi aug nevis no saknēm, bet gan no veco stumbru apakšējām daļām. Un tie var augt tikai tad, ja daļa stumbra ir zemē.
Lai jāņogu un ērkšķogu krūmi augļus nestu vairākus gadu desmitus, nepieciešams tikai iestādīt stādiņu 10 cm dziļāk par sakņu kaklu. Tādējādi augs jauni dzinumi, krūms atjaunosies un trīsdesmit gadu garumā sniegs nemainīgi augstu ražu.
Taču, ja krūms agrāk iestādīts nepareizā dziļumā, problēmu var viegli atrisināt. Un nebūs jāraizējas ar auga pārstādīšanu. Vienkārši ir jāsavāc zeme krūma centrā tā, lai ap krūmu veidotos neliela kaudze.
Ne tikai ērkšķogas un jāņogas jāstāda dziļāk nekā ierasts, šāda stādīšanas metode ir nepieciešama arī citronzālēm un rozēm. Fakts ir tāds, ka šie augi ir jutīgi pret aukstumu, virszemes daļa ziemā var apsalt. Un stublāju daļas, kas paliek zemē, pavasarī atbrīvos jaunus dzinumus.
Tomēr jāzina, ka ne visi augi ir jāiegremdē zemē. Tie ir augļu koki – ābeles, bumbieres, plūmes, kā arī avenes, kazenes, sausserži, vilkābeles un ceriņi. Šie augi noteikti nav jāstāda pārāk dziļi.