Vai esat pārliecināti, ka jūsu apavi patiešām ir pareizā izmēra? Es pati biju pārsteigta, kad sapratu, cik bieži cilvēki kļūdās šajā jautājumā. Un, atklāti sakot, arī es ilgus gadus valkāju nepareizus apavus…
Kā es līdz tam nonācu – joprojām nesaprotu. Vienkārši gadiem ilgi pirkusi ierasto izmēru, līdz kādu dienu apjautu, cik ļoti tas man īstenībā nederēja.
Eksperti apgalvo, ka lielākā daļa cilvēku, kas vēršas pie podologiem, pieļauj divas galvenās kļūdas – izvēlas nepareizu apavu izmēru, kā arī… nepareizu zeķu izmēru. Jā, arī par to es jums pastāstīšu! Un ļoti iesaku pēc šī raksta izlasīšanas pārskatīt visu, kas saistīts ar jūsu pēdām, īpaši, ja ir bijušas problēmas ar pirkstiem vai nagiem, un vēl jo vairāk – ja esat saskārušies ar ieaugušiem nagiem.
Starp citu, ņemot vērā, ka mans blogs ir par sievietēm, nevaru nepieminēt vienu skumju niansi. Daudzas meitenes un sievietes kautrējas no sava īstā pēdas izmēra. Viņām ir psiholoģiski vieglāk redzēt uz iepakojuma ciparu 39, nevis 40 vai 41.
Bet, draudzenes, sievietes pēda nav vienmēr trausla pasaku varones pēda. Tas ir pilnīgi normāli, dabiski un nav iemesls kompleksiem. Pieņemiet sevi tādas, kādas esat – tā ir īstās rūpes par sevi.
Mūsu kājas pilda ļoti svarīgu funkciju, tāpēc nav prātīgi tām kaitēt, tikai lai sasniegtu apšaubāmu skaistumu vai “pareizos” ciparus uz kastes. Izmēram ir liela nozīme – gan komforta, gan veselības ziņā.
Kāpēc ne visi apavi ir labi jūsu kājām?
Ir svarīgi saprast, ka ne visi apavi ir vienādi noderīgi. Daži modeļi ir izstrādāti, ņemot vērā pēdas anatomiju, bet citi var tikai pasliktināt esošās problēmas. Savā blogā par stilu un modi es vienmēr cenšos pievērst uzmanību arī veselībai. Galu galā, ne vienmēr skaisti apavi nodrošina komfortu vai veicina labu pašsajūtu.
Jaunām un veselīgām kājām diskomforts vēl varētu būt gandrīz nemanāms. Taču, kad sāk parādīties pirmās problēmas, viss kļūst ļoti skaidrs. Tad tu tiešām izjutīsi, ko nozīmē “nepareizi izvēlēti apavi”.
Es reizēm valkāju legingus un slingback apavus, bet tikai īsiem izbraucieniem. Tomēr nekad neatteikšos no saviem mīļajiem New Balance apaviem, pat ja tie kļūst par sezonas galveno antitrendu. New Balance man ir saistīti ar ērtībām un veselību. Es tos valkāju ar prieku, jo tajos vienkārši jūtos labi.
Tieši par to šodien arī runāsim — kā pareizi izvēlēties apavus, lai jūsu kājām būtu ērti un droši.
Podologa padoms apavu izvēlē
Pirmkārt un galvenokārt, apavu izmēram ir jāatbilst jūsu pēdai. Pēdas garums var atšķirties, kad sēžat, stāvot vai gatavojoties spert soli. Ir svarīgi, lai apavi nodrošinātu pietiekami daudz vietas, lai pēda varētu brīvi kustēties, nevis būtu saspiesta.
Jūs varat veikt vienkāršu eksperimentu un izmērīt kāju gan sēžot, gan stāvot – un, iespējams, būsiet pārsteigti par rezultātiem. Tāpēc eksperti iesaka atstāt nelielu rezervi – apmēram 1 centimetru. Ja visi pārējie parametri būs izpildīti, apavi nekrītīs nost, un jūsu kāja būs pateicīga par šo izvēli.
Man ir šauras pēdas, tāpēc es vienkārši izvēlos apavus par vienu izmēru lielākus, bez konkrēta aprēķina centimetros. Bet tas viss ir ļoti individuāli.
Izņemot garumu, svarīgi ir arī citi faktori: ciets papēdis, laba pēdas fiksācija ar šņorēm vai “lipučkām “— tas ir nepieciešams.
Starp citu, apavus ir jāizmēģina uz abām kājām. Jūs būsiet pārsteigti, bet lielākajai daļai cilvēku tās nedaudz atšķiras pēc izmēra. Un vēl — apaviem nevajadzētu būt šauriem, pirkstiem tajos nevajadzētu būt saspiestiem.
Tagad arvien populārāki kļūst baskāju apavi. Ja jums ir platas pēdas un standarta kedas ir pārāk šauras, noteikti ieteiktu apskatīt šāda veida apavus. Tie var nodrošināt lielāku komfortu un labāk atbilst jūsu vajadzībām.
Mans ceļš un manas kļūdas
Gadiem ilgi es pirku pussezonas apavus 36. izmērā, jo tāds man šķita piemērots gan apavos, gan sandalēs. Taču pēc garām pastaigām man katru reizi sāka sāpēt pirksti. Un tikai tad, kad nolēmu pielaikot 37. izmēru, sajutu īstu atvieglojumu. Pēc tam es vairs nevarēju atgriezties pie sava iepriekšējā izmēra. Turklāt es mainīju arī kedu izmēru, un tas kļuva par vienu no labākajiem lēmumiem.
Ilgu laiku es domāju, ka sāpes pirkstos ir saistītas ar cietajām zolēm. Man pat nenāca prātā, ka kurpes vienkārši varētu būt par mazu. Pielaikošanas laikā šķita, ka viss ir kārtībā, pirksti nelika mierā, bet, ejot, īpaši ilgi, problēma kļuva acīmredzama.
Un tagad par zeķēm — otrā izplatītākā kļūda
Daudzi pat nenojauš, ka valkā pārāk mazas zeķes. Ja pieliksiet zeķi pie pēdas, tās galvenajai daļai jāatbilst pēdas garumam. Bet bieži vien tā beidzas ātrāk, un pirksti, vienkārši sakot, “iznāk ārā”.
Un pat ja audums stiepjas — tas nepalīdz. Zeķei nevajadzētu būt pārāk pieguļošai. Mazas zeķes radītā kompresija ir kaitīga pēdu veselībai — īpaši, ja tajās staigā visu dienu.
Ja jums ir lielas pēdas, droši apskatiet vīriešu nodaļu. Daudzās veikalos var atrast lieliskas zeķes no 41 līdz 44 izmēram, un tās būs daudz ērtākas nekā lielākā daļa „universālo” 36-40 izmēru, kas faktiski pat nesasniedz 39.
Un nav iespējams saskaitīt, cik cilvēku joprojām valkā zeķes, kas pēc mazgāšanas ir sarukušas un kļuvušas gandrīz kā bērna izmēra. Un uz veikala etiķeti paļauties nevajadzētu: faktiskie izmēri bieži vien atšķiras.
Ieteiktu veikt revīziju – pārbaudīt, vai zeķes nav par mazu, un vai nebūtu vērts atjaunināt šo nemanāmo, bet ļoti svarīgo garderobes elementu. Galu galā jūsu kāju veselība ir visa ķermeņa veselība.