Kamēr visa pasaule ar nepacietību gaida prestižās kinobalvas “Oskara” pasniegšanas ceremoniju, kas notiks Losandželosā 3.martā, režisors Gints Zilbalodis par filmiņu “Straume” atklājis patiešām pārsteidzošus un līdz šim nekur neizskanējušus faktus.
Filma “Straume” stāsta par Kaķi, kas piedzīvo milzīgus ūdens plūdus un ir spiests glābties kādā laivā. Šajā pasaulē nedzīvo cilvēki. Šajā laivā glābiņu un iespēju izdzīvot meklē arī dažādi citi dzīvnieki – piemēram, Suns, Lemurs, Putns un Kapibara.
Filma ir unikāla ar to, ka tajā netiek izmantotas aktieru ierunātas balsis, kā ierasti, bet tajā ir dzirdamas vien īstas dzīvnieku balsis – tieši tā, kā viņi dabā “sarunājas”. Režisors Zilbalodis atklājis, ka vislielākās “problēmas” radās ar Kapibaras balsi – nemaz nebija tik viegli to iegūt un ieskaņot.
Kapibaras ir pasualē lielākie grauzēji. Tās ir izplatīti dzīvnieki Dienvidamerikā, galvenokārt viņi mitinās Amazones upju baseinos. Pieaugusi kapibara var sasniegt pat 1,3 metru garumu, un tās svars var sasniegt no 35 līdz 66 kg, atkarībā no dzīvnieka vecuma un dzimuma. Kapibarām ir īss, raupjš kažociņš, parasti brūnā vai sarkanbrūnā nokrāsā. Šie dzīvnieki visbiežāk ir sastopami ūdens tuvumā, jo tie ir lieliski peldētāji.
Interesanti, ka kapibaras ir ļoti sociāli dzīvnieki, tie dzīvo lielās grupās – vidēji tajās ir no 10 līdz 20 dzīvnieku, dažreiz pat vairāk, veidojot samērā lielus barus. Šajās grupās mīt gan pieaugušie, gan jaunie dzīvnieki un lielākoties tie sadzīvo labā saskaņā. Kapibaras lielākoties barojas ar zāli, augiem, saknēm un dažreiz arī ar koku mizām.
Dabas pētnieki uzskata, ka kapibaras ir draudzīgi un mierīgi dzīvnieki un saskanīgas attiecības prot veidot ne tikai ar saviem sugas brāļiem, bet arī ar citām dzīvnieku sugām, piemēram, pat ar putniem. Kapibaru lielākie ienaidnieki dabā ir tādi plēsēji kā jaguāri, piranjas un aligatori.
Lasi vēl: Tante internetā skaidri un tieši pasaka, ko domā par Markusa Rivas uzstāšanos “Supernovā” un kādas ir viņa izredzes uzvarēt
Interesanti, ka, lai sazinātos, kapibaras izmanto dažādus skaņas signālus, piemēram, svilpošanu un pat kliedzienus. Kopumā varētu teikt, ka kapibaras ir līdzīgas jūras cūciņām, tikai daudz, daudz lielākas savos izmēros.
Režisors Gints Zilbalodis vietnē “X” publicējis šādu ierakstu:
Filmā “Flow” mēs izmantojām īstas dzīvnieku balsis. Vairumā gadījumu tas nesagādāja problēmas, izņemot kapibaru. Kapibaras tik daudz “nerunā”, tāpēc to nācās palutināt, lai tā kaut ko pateiktu, tomēr balss bija ļoti augstos toņos un neatbilda īsti mūsu “vēsajam” hipijam līdzīgajam tēlam. Tāpēc mēs pieņēmām radošu lēmumu piedāvāt šo lomu kamieļa mazulim.
We used real animal voices in Flow. In most cases this wasn’t a problem, except for the capybara. Capybaras don’t speak that much, so it had to be tickled to make it say something, but the voice was very high-pitched and didn’t fit our chill, hippy like character. We made a… pic.twitter.com/cRIyOiA01K
— Gints Zilbalodis (@gintszilbalodis) February 7, 2025
Filma “Straume” pirmo reizi latviešu kino vēsturē saņēmusi “Zelta Globusa” balvu kā “Labākā animācijas filma”, tāpat tā nominēta Francijas kinobalvai “Cēzars” kategorijā “Labākā animācijas filma” – šīs balvas pasniegs pavisam drīz – 28.februārī Parīzē.
Tā saņēmusi arī britu prestižās kinobalvas “BAFTA” nomināciju veselās divās kategorijās – “Labākā ģimenes filma” un “Labākā animācijas filma”, šīs balvas pasniegs jau pēc dažām dienām – 16.februārī Londonā.
Un, jā, “Straume” oficiāli izvirzīta arī prestižajai “Oskara” balvai divās kategorijās “Labākā ārzemju filma” un “Labākā animācijas filma”. Šīs balvas pasniegs 3.martā Losandželosā.
Filmas “Straume” reklāmas rullītis: