Tuvojoties gadumijai daudzas ģimenes tradicionāli dodas pastaigā uz mežu, kur egles zaros atstāj gardumus arī meža zvēriem. Tomēr, vai tā darīt ir labi, skaidro eksperti.
Socvietnē Facebook, profilā “Dabas zirgi” nofilmēts video, kur redzams – eglītē iekarināti burkāni, kas iesieti striķīšos: “Re, cik skaisti nopušķota eglīte – kāds ir ļoti mīļi domājis un mīļi darījis, noteikti tas ir darīts kopā ar bērniem, lai būtu Ziemassvētku brīnums arī meža zvēriem. Bet ir viens maziņš “bet”, ko mēs tūlīt atļausimies bez saskaņošanas salabot – re, kur ir pielikts burkānam striķītis.
Meža zvērs, apēdot šo te striķīti, sevišķi, ja tas ir tāds mazāks, stirniņa, piemēram, šis te (striķītis) var iestrēgt vēderā”.
Tas ne pie kā laba novest nevar, un dzīvniekam no tā ne tikai nebūs labuma, bet var gadīties arī visai lielas ķibeles, tāpēc, ja vien tomēr burkānus mežā gribat par katru cenu atstāt, tos nekādā gadījumā nevar siet striķos. Labākajā gadījumā – tie vienkārši jānoliek zem eglītes.
Dabas eksperti uzsver, ka patiesībā kārumi, ko nesam meža zvēriem, visticamāk, tā arī paliks eglē sapuvuši un ja vēl būs piekārti striķos, tajos var sapīties arī putni.
Lasi vēl: Ogres novadā mednieks nofilmē nervus stindzinošus kadrus: viņam tieši virsū skrien milzīgs lācis (video)
Nepareizi arī gardumus kārt kaut kur eglē, bet vislabāk būtu atrast taku, kur ir redzamas meža zvēru pēdas, jo tas norāda uz to, ka dzīvnieki tur patiešām regulāri pārvietojas. Un tad šīs takas tuvumā var atstāt kādus kārumus – burkānus, ķirbi, kāpostu utt.
Greznošanās ar eglē iekārtiem burkāniem ir vairāk cilvēkiem, ne dzīvniekiem. Ja kāds tiešām vēlas sagatavot kārumus, tad pēc svētkiem tie ir obligāti jānovāc, jo dzīvnieki nenāk ēst un neko nerauj no koka, ja vien nav speciāli tam apmācīti. Savukārt, ja ēdiens atrodas uz zemes, viņi to atradīs ar daudz lielāku varbūtību.
Meža dzīvnieki ēd burkānus, kāpostus, vēl piemērotas ir arī bietes – neko no visa iepriekš minētā nevajag tīrīt. Kāds ir, tāds ir labi. Ko nevajadzētu likt? Piemēram, ābolus, jo tie ātru pūst. Neder arī mandarīni, apelsīni un nekādā gadījumā piparkūkas – pirmkārt, dzīvnieki tās neēd, otrkārt, mīklā ir daudz cukura.
Bet galvenais, kas jāatceras – jebkurš diegs var kļūt par cilpu un nodarīt postu – tajos var sapīties, tos var apēst. Ja tomēr par katru cenu to burkānu gribas karināt eglē un striķī, tad pēc dažām dienām noteikti ir jāatnāk atpakaļ uz mežu un šie sakarinātie striķi jānovāc.
Tas, ko cilvēks atnes uz mežu, nav sastopams dabiskā vidē, mežā, tāpēc dzīvnieki to zina, un reizēm paiet pat vairākas dienas, līdz meža dzīvnieks saņemsies tam burkānam pietuvoties. Ir normāli, ka mežazvēri ir piesardzīgi.