Sākot ar 2025. gadu, valsts atbalsta samazināšanās dēļ pieaugs maksājumi par sadales pakalpojumiem elektroenerģijas rēķinos, lai gan sadales tarifu likmes nākamgad paliks nemainīgas.
SPRK skaidro, ka, neraugoties uz nemainīgām tarifu vērtībām, no 2025. gada 1. janvāra iedzīvotājiem sadales pakalpojumu izmaksas elektroenerģijas rēķinos nedaudz pieaugs, jo samazināsies valsts sniegtais atbalsts.
Šis atbalsts, kas tika ieviests atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likuma noteikumiem 2024. gada janvārī, noteica pieauguma ierobežojumus sadales tarifa fiksētās maksas daļai lielākajai daļai privātpersonu pieslēgumu.
Līdz ar to faktiskās izmaksas par sadales tarifa fiksēto daļu mājsaimniecībām, kurām pieslēguma jauda ir viena fāze (1F) un 16-25 ampēri (A) vai trīs fāzes (3F) ar 16-25A robežās, pieaugs par diviem līdz sešiem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.
Šīs izmaiņas iedzīvotāji savos rēķinos pamanīs no 2025. gada februāra.
Vienlaikus SPRK norāda, ka regulators ir izvērtējis AS “Sadales tīkls” sniegto informāciju par 2024. gada darbības izmaksām un secinājis, ka nākamgad nav nepieciešams pārskatīt elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifus.
“Sadales tīkla” uzkrātais regulatīvais atlikums par otro tarifu periodu, t.i., 2024. gadu, ir pozitīvs, sasniedzot 0,9% no plānotajām ekspluatācijas izmaksām šajā periodā.
Lasi vēl: Kartupeļi būs cieti un nesāks dīgt: Vectēva vecais kartupeļu uzglabāšanas veids
Tā kā šis atlikums nepārsniedz 1% no periodā plānotajām izmaksām, atbilstoši Elektroenerģijas sadales sistēmas tarifu aprēķināšanas metodikai, sistēmas operators to ņems vērā, nosakot korekcijas daļu nākamajam vai aiznākamajam regulatīvajam periodam.
Lai uzturētu stabilus sadales sistēmas pakalpojumu tarifus, šo atlikumu neplāno attiecināt uz nākamo tarifu periodu.
Tas nozīmē, ka SPRK pieņems lēmumu par iespējamu tarifu izmaiņu piemērošanu no 2026. gada 1. janvāra tikai pēc tam, kad tiks aprēķināts regulatīvā rēķina atlikums par trešo tarifu periodu — 2025. gadu.
Jau iepriekš ziņots, ka “Sadales tīkls” 2023. gadā sasniedza 343,332 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 14% vairāk nekā gadu iepriekš, un kompānija guva 16,906 miljonu eiro peļņu, pretēji iepriekšējā gada zaudējumiem.