Autovadītājiem var tikt piemēroti nopietni sodi atkarībā no izdarītā pārkāpuma rakstura un spēkā esošajiem valsts normatīvajiem aktiem. Dažādās valstīs un reģionos par konkrētiem pārkāpumiem tiek noteikti dažāda smaguma sodi – tie var ietvert gan ievērojamus naudas sodus, gan soda punktus, vadītāja apliecības atņemšanu, un atsevišķos gadījumos pat kriminālatbildību. Piemēram, tādi pārkāpumi kā transportlīdzekļa vadīšana reibumā, būtiska atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana, satiksmes negadījumu izraisīšana ar nopietnām sekām vai transportlīdzekļa izmantošana neatbilstoši noteikumiem var radīt nopietnas sekas ne tikai likuma priekšā, bet arī apdraudēt.
Lai izvairītos no šādiem riskiem un sodiem, ir būtiski ievērot visus ceļu satiksmes noteikumus, kā arī būt uzmanīgiem un apzinīgiem, piedaloties ceļu satiksmē.
Tomēr aktuāls kļūst jautājums – par kādiem pārkāpumiem Latvijā drīzumā varētu tikt piemēroti īpaši bargi sodi? Jaunās likumdošanas iniciatīvas mērķis ir nopietni vērsties pret braukšanas ātruma pārsniegšanu – pārkāpumu, kas ne tikai apdraud paša autovadītāja veselību, bet arī rada reālus draudus apkārtējai videi. Iniciatīvas virzītāji uzsver – šāda rīcība skar sabiedrības kopējo drošību un veselību.
Šī gada martā sabiedrības uzmanību piesaistīja kāds satraucošs gadījums, kad publiskajā telpā tika izplatīts video materiāls, kurā redzams, kā automašīnas vadītājs Tīnūžu apkaimē pārvietojas ar ātrumu līdz pat 200 kilometriem stundā, lai gan konkrētajā vietā atļautais ātrums ir tikai 50 km/h. Vadītājs tikai par mata tiesu izvairījās no nepatikšanām, taču šāda uzvedība uz ceļa rada ārkārtēju apdraudējumu.
Organizācija “Pilsēta cilvēkiem” ir izstrādājusi priekšlikumu par normatīvo aktu grozījumiem, kas paredz bargāku atbildību par būtisku ātruma pārsniegšanu. Šie grozījumi ietvertu iespēju noteikt brīvības atņemšanu uz termiņu no 15 dienām līdz vienam gadam, atkarībā no pārkāpuma smaguma.
Lasi vēl: Meteorologs pastāstīja, kādi laikapstākļi gaidāmi aprīlī un maija brīvdienās: sniegs joprojām būs
Tāpat ierosināts ieviest arī citas soda formas – piemēram, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodus. Turklāt likumprojektā paredzēta iespēja atņemt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības līdz pat pieciem gadiem, kā arī konfiscēt pašu transportlīdzekli vai piedzīt tā vērtību, ja tas nepieder pārkāpējam. Soda apmērs būtu atkarīgs gan no nodarījuma bīstamības, gan no vadītāja iepriekšējās uzvedības – proti, vai viņam jau ir bijuši līdzīgi pārkāpumi.
Šādas iniciatīvas mērķis ir veicināt lielāku atbildības sajūtu uz ceļiem un mazināt ceļu satiksmes negadījumu skaitu Latvijā, īpaši tos, kuri saistīti ar pārlieku lielu ātrumu un agresīvu braukšanu.
Tevi noteikti interesēs
- Šefpavārs Mārtiņš Sirmais mūziķim Mikam Dukuram un viņa līgavai Endijai parāda, kā pagatavot kartupeļu sacepumu: lai izdotos perfekti, ir tikai viens triksby Laura Blūma
- Aizsaulē devies aktieris, kurš bērnībā bija slavenākais bērnu aktieris un viņu tādu atminas arī šodienby Sandra Ločmele
- VID atklāj, ka stingrāk pievērsīs uzmanību šīm lietām attiecībā uz iedzīvotājiem, lai izvairītos no pārkāpumiemby Sandra Ločmele