Nevajadzīgas enerģijas patēriņa samazināšana tieši ietekmē elektrības rēķinu samazinājumu
Viens no satraucošākajiem aspektiem, lietojot mūsdienu elektroniskās ierīces mājās, ir to enerģijas patēriņš. Ilgstoša šādu ierīču izmantošana var radīt būtisku elektroenerģijas izmaksu pieaugumu, kas tieši ietekmē mājsaimniecības budžetu. Lai samazinātu enerģijas patēriņu, neizslēdzot ierīces no elektrotīkla, mājās ir nepieciešama kāda īpaša ierīce.
Veļas mašīnas, žāvētāji, ledusskapji un televizori bieži vien paliek pieslēgti elektrotīklam visu laiku — vai nu to biežas lietošanas dēļ, vai praktisku apsvērumu dēļ. Tomēr tas var radīt tā saukto „rezerves” jeb „fantoma” enerģijas patēriņu: elektroierīces patērē elektroenerģiju pat tad, ja tās ir izslēgtas, bet joprojām pieslēgtas tīklam.
Lai risinātu šo problēmu, daudzi cilvēki maina savus paradumus — izstrādā ierīču lietošanas grafikus, atvieno tās no tīkla, dodoties prom no mājām, vai izslēdz, kad tās netiek izmantotas. Taču, papildus šādām uzvedības maiņām, mūsdienu tehnoloģijas piedāvā efektīvākus risinājumus enerģijas patēriņa optimizēšanai.
Viens no šādiem risinājumiem ir kustības sensori — ierīces, kas spēj noteikt cilvēku, dzīvnieku vai priekšmetu klātbūtni vai kustību konkrētā zonā. Tie darbojas, izmantojot dažādas tehnoloģijas, piemēram, pasīvo infrasarkano starojumu, mikroviļņus un ultraskaņu, kas uztver izmaiņas apkārtējā vidē un automātiski iedarbina citas sistēmas, piemēram, apgaismojumu, signalizāciju, videonovērošanu vai pat noteiktas sadzīves ierīces.
Šāda automātiska darbība ne tikai uzlabo lietošanas ērtumu, bet arī efektīvi samazina enerģijas patēriņu un uzlabo mājas drošību. Lai samazinātu enerģijas patēriņu, neizslēdzot ierīces no elektrotīkla, šāda ierīce mājās ir būtiski nepieciešama.
Saskaņā ar specializētās vietnes solerpalau.com sniegto informāciju, kustības sensori bieži tiek izmantoti, lai uzlabotu energoefektivitāti un kontrolētu tādas sistēmas kā ventilācija, apgaismojums un gaisa kondicionēšana gan mājās, gan birojos. Tie ir nozīmīgi arī drošības jomā, jo tiek integrēti signalizācijas un novērošanas sistēmās, ļaujot fiksēt kustības stratēģiski svarīgās vietās, piemēram, pie ieejām, garāžās vai dārzos.
Šīs tehnikas plusi un to veidi
Apgaismojuma un sadzīves tehnikas ieslēgšana tikai cilvēka klātbūtnē ievērojami samazina lieku elektroenerģijas patēriņu. Šī funkcionalitāte, papildus finansiālajam ieguvumam, palīdz virzīties uz videi draudzīgākas mājas izveidi. Kustības sensori ir dažādu veidu, un to izvēle jāpielāgo konkrētās telpas vajadzībām:
-Infrasarkanie sensori (PIR): uztver siltumu, ko izstaro, ienākot noteiktā zonā.
-Ultraskaņas sensori: izstaro augstas frekvences skaņas viļņus un analizē atbalsis, kas atstarojas no priekšmetiem telpā.
-Divu tehnoloģiju sensori: apvieno vairākas metodes, visbiežāk infrasarkano un ultraskaņu, nodrošinot precīzāku un uzticamāku darbību.
Ērtība ir vēl viena šīs tehnoloģijas priekšrocība. Kustības sensori koridoros, kāpņu telpās, vannas istabās vai terasēs nodrošina automātisku apgaismojumu, kas novērš nepieciešamību meklēt slēdzi tumsā vai raizēties par aizmirstu ieslēgtu gaismu.
Lai samazinātu enerģijas patēriņu, neizslēdzot ierīces no tīkla, šādu sensoru izmantošana mājās ir ļoti lietderīga. Tehnoloģiju attīstība ir ievērojami atvieglojusi to uzstādīšanu. Pieejami arī bezvadu sensori, kas ir saderīgi ar viedajiem palīgiem un integrējami mājas automatizācijas sistēmās bez nepieciešamības mainīt mājas elektrības infrastruktūru.
Tas padara kustības sensorus par pievilcīgu risinājumu gan jaunceltnēs, gan mājas labiekārtošanas projektos. Nelielas izmaiņas ikdienas paradumos palīdz samazināt tā saukto “kluso patēriņu” un ietaupīt uz elektrības rēķiniem.
Pārmērīgs elektroenerģijas patēriņš kļūst par arvien aktuālāku problēmu mājsaimniecībās, īpaši gadījumos, kad nepareiza sadzīves tehnikas izmantošana būtiski palielina izdevumus. Pat ja ierīces tiek veidotas, izmantojot modernas tehnoloģijas un domājot par efektivitāti, lietotāju paradumi var ievērojami ietekmēt to patēriņu.
Jūsu mājās var būt ierīce, kas nemanāmi palielina enerģijas patēriņu, pat ja tā šķiet izslēgta
Viens no galvenajiem ieteikumiem elektroenerģijas patēriņa samazināšanai ir atvienot neizmantotās ierīces no tīkla. Taču daudzas ierīces, pat atrodoties izslēgtā stāvoklī, joprojām patērē elektrību — tas ir saistīts ar gaidstāves režīmu. Šī, it kā nekaitīgā funkcija, var sastādīt ievērojamu daļu no gada elektroenerģijas patēriņa.
Gaidstāves režīms ļauj ierīcēm ātri atsākt darbību, saglabāt iestatījumus un vienmēr būt savienotām ar tīklu. To bieži izmanto televizoros, mikroviļņu krāsnīs, spēļu konsolēs, stereo sistēmās, printeros un citās ierīcēs. Kaut arī vizuāli ierīces šķiet izslēgtas, tās turpina patērēt elektroenerģiju fonā.
Problēma ir tajā, ka šis pasīvais patēriņš notiek nepārtraukti 24 stundas diennaktī un var sastādīt līdz pat 10 % no kopējā mājas elektroenerģijas patēriņa. Lai gan viena ierīce gaidstāves režīmā var patērēt tikai no 1 līdz 10 W, kopējais visu pieslēgto ierīču patēriņš var būtiski palielināt rēķinus.
Pēc factorenergia.com datiem, televizori ir viens no galvenajiem šī patēriņa avotiem — gaidstāves režīmā tie patērē 7–10 W, kas gada laikā veido ievērojamu elektroenerģijas apjomu.
Šīm izmaksām pievienojas arī citas ierīces, piemēram, skaņas joslas, kas pat retas lietošanas gadījumā saglabājas aktīvā gaidstāves režīmā. Šī nepārtrauktā gatavība patērē tikpat daudz enerģijas kā televizors.
Jūsu mājās ir elektroierīce, kas, pat izslēgta, turpina patērēt enerģiju
Eksperti energoefektivitātē norāda, ka „enerģijas patēriņš gaidstāves režīmā galvenokārt ir saistīts ar pašu ierīču konstrukciju. Daudzas no tām ir aprīkotas ar transformatoriem, kas pielāgo jaudu konkrētām funkcijām, taču šie transformatori pastāvīgi patērē elektrību”. Mūsdienu skaņas joslas ar Bluetooth, Wi-Fi vai viedajām tālvadības pultīm gandrīz vienmēr atrodas gaidstāves režīmā, ieslēdzoties reizē ar televizoru vai atskaņojot mūziku no mobilās ierīces.
Atkarībā no modeļa skaņas josla var patērēt no 7 līdz 10 W gaidstāves režīmā, bet attīstītāki modeļi ar bezvadu subvūferiem, automātisko sinhronizāciju vai pastāvīgu savienojumu var patērēt vēl vairāk.
Lasi vēl: Marija visu mūžu krāja, lai varētu pensijā ne par ko nedomāt, bet znots uzskatīja savādāk
Padomi enerģijas patēriņa samazināšanai gaidstāves režīmā
Jūsu mājās ir elektroierīce, kas, pat šķietami izslēgta, palielina elektroenerģijas patēriņu. Lai samazinātu enerģijas patēriņu, kas rodas no gaidstāves režīma, ieteicams:
-Atvienot no tīkla tās ierīces, kuras tiek lietotas reti, īpaši naktī vai prombūtnes laikā.
-Izmantot pagarinātājus ar slēdžiem, kas ļauj vienlaikus atslēgt barošanu vairākām ierīcēm.
-Izvēlēties ierīces ar enerģijas taupīšanas funkcijām vai iespējām pilnībā atslēgt barošanu, izmantojot tālvadības pulti.
-Pirms iegādes izpētīt ierīču tehniskos parametrus un uzzināt to patēriņu gaidstāves režīmā, lai pieņemtu apzinātu lēmumu.
Nelielas izmaiņas ikdienas paradumos var ievērojami mazināt tā saukto „kluso patēriņu”, ietaupot ģimenes budžetu un veicinot atbildīgu attieksmi pret enerģijas izmantošanu.