“Latvijas valsts meži” nākuši klajā ar kādu ļoti pārsteidzošu un priecīgu vēsti – šoreiz šis gandrīz vai neticamais notikums noticis Jēkabpils novadā.
Uzņēmuma vides plānošanas vadītājam Mārtiņam Kalniņam janvāra pirmajās dienās Jēkabpils novada Ābeļu pagastā izdevās neticams atradums – viņš atklājis ārkārtīgi retu dzīvnieku, kas tur mitinās.
Turklāt šoreiz viņam izdevies atrast uzreiz veselus piecus īpatņus, kas ir ārkārtīgi daudz. Atradne bijusi teritorijā, kas ir Eiropas Savienības nozīmes biotopa teritorija, kur netiek plānota saimnieciskā darbība.
Mārtiņš Kalniņš:
Lai arī šī atradne atrodas netālu no dabas lieguma “Ābeļi”, kur jau ir zināmas vairākas sarkanā plakaņa apdzīvotas mežaudzes, prieks par atradumu ir liels. Esmu šo sugu atradis arī iepriekš – gan Latvijas Valsts mežos, gan ārpus tiem.
Tomēr vairāk nekā desmit gadu laikā, zināmo atradņu skaits ir palielinājies tikai nedaudz. Arī jaunākajā sugas novērtējumā, kas veikts pēc Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienības (IUCN) kritērijiem, sarkanais plakanis ir novērtēts kā Latvijā stipri apdraudēta suga.
Lasi vēl: Vilki aizvien biežāk tiek redzēti Rīgas tuvumā; Garkalnē, Carnikavā, Ādažos: eksperti skaidro, ko tas nozīmē
Latvijā šī ir ārkārtīgi reta vabole, kopumā fiksētas tikai piecpadsmit vietas, kur tādas mitinās. Šo vaboli sauc par sarkano plakani (latīniski Cucujus cinnaberinus). Šis retais kukainis pārtiek no koka loksnēm un uz tām augošajām sēnēm, tomēr tas nebojā augošus kokus. Divu gadu laikā sarkanais plakanis no olas transformējas par pieaugušu vaboli.
Latvijā ir sastopamas divas plakaņu sugas – sarkanais plakanis, kas apdzīvo mežaudzes ar apsēm, un asinssarkanais plakanis, kas biežāk sastopams lielākos priežu mežu masīvos.