Foto: Pixabay
Agrāk bija uzskats, ka Latvijā arbūzi neaug, bet patiesībā tos var izaudzēt jebkurš savā dobē. Agronoma ar pieredzi padomi tā audzēšanā no pašas sēkliņas
Var redzēt atšķirību kā izskatās divdesmit dienu vecs stāds, kas ir iestādīts un vienā dienā, bet atšķirīga izmēra traukos. Es jums pastāstīšu atšķirību nedaudz vēlāk. Ar ko jums jāsāk, lai izlemtu par sēklām? Katram reģionam ir savas atbilstošās šķirnes. Tas ir, mēs ieejam internetā, apskatām jūsu valsti, rajonu, kur dzīvojat un mēģinām iestādīt tieši tās šķirnes, kas jums ir piemērotas.
Vissvarīgākais ir tas, kam jums jāpievērš uzmanība. Pirmkārt, tā ir sēklu mērcēšana, lai ar ko tās būtu apstrādātas, lai cik superīgas būtu sēklas, tās ir jāmērcē, jo to dīgtspēja ne vienmēr ir 100 procenti, dažreiz 30 un 40. Jāpaņem salvete, jāieliek kādā traukā, jāaplej ar ūdeni, jāieber sēklas un jāpārklāj vēl vairākas salvetes kārtas. Galvenais ir tas, ka sēklas nav ūdenī, bet vienkārši atrodas mitrā vidē. Tas ir vislabākais dīgtspējas veids, un jūsu sēklas nesapūs, ja jūs tās vienkārši ielejat ūdenī, tad dīgtspēja ievērojami samazinās, dažreiz pat neizdīgst neviena sēkla.
Jādara tieši tāpat kā iesaku un pēc 3 dienām tev jau izdīgs sēklas. Tiek uzdoti daudzi jautājumi ko darīt ar sēklām, kas tik ātri neizšķiļas, obligāti sēklas, ja ir labas, izšķiļas. Pēc 3 dienām mēs redzam labu rezultātu, labas sēklas jau ir uzdīgušas, dažas vēl nav. Nu pēc trīs dienu mērcēšanas dodiet vēl maksimums 1 dienu, tiem, kas vēl nav uzdīguši un ja 7 dienu laikā sēklas nav izšķīlušās, droši izmetiet tās, nav jēgas tādas turēt. Tie ir bezjēdzīgi atkritumi.
Foto: Pixabay
Tālāk, stādīšana. Stādīšana lielā traukā vai mazā traukā? Es par to daudz runāju, arbūzs, kas iestādīts mazā traukā tajā pašā dienā kā arbūzs, kas iestādīts lielajā traukā uz 7-10 dienām, vēlāk dos ogas, tas ir, jūs varat to stādīt abos veidos, bet, ja vēlaties iegūt arbūzu pēc iespējas agrāk, kā es to daru. Stādu arbūzus dažādos tilpumos un pirmo nogatavojušos liel augļu arbūzu (10-15 kilogramus) saņemu 10. jūlijā. Nu skaidrs, ka ne visiem ir tik piemērots klimats kā man, dažiem tas būs krietni vēlāk.
Lieta tāda, ka, iestādot to lielā traukā tas 7-10 dienas agrāk ražos ogas un attīstīsies sakņu sistēma. Tad pārstādot ātrāk ogas dabūsi agrāk. Protams, absolūti viss nav jāstāda lielos tilpumos. Varat to sadalīt pa posmiem, lai, piemēram, lielā traukā tiktu stādīti 5 arbūzi. Vēl 5 mazā, un tad ik pēc 5-7 dienām var stādīt, lai tavi arbūzi nogatavojas pa posmiem, jo nevajag, lai visa dobe nogatavotos vienā dienā un ko ar tiem darīt. Un tā, soli pa solim, viss jums augs.
Pēc 20 dienām jums būs jau paliels arbūza stādiņš ar 2 labi attīstītām lapām. Nekādā gadījumā nevajadzētu pārbarot arbūzus. Arbūzus barojam ar slāpekli, lai tie neaug pārāk daudz. Mums nav vajadzīga uzkrātā lielā zaļā masa stādu fāzē. Arbūziem vajadzētu būt ne vairāk kā mēnesi, maksimāli 30 dienas pēc pirmo dzinumu parādīšanās, tas ir, dīgļlapu lapas. Mēs barojam arbūzu 7-10 dienas pirms stādīšanas. Trīs litru burkā ieberam 200 gramus koksnes pelnu, uzlejam verdošu ūdeni, pagaidām dienu, viss nevajadzīgais nosēžas apakšā, un izšķīst kālija sāļi un vēl daudzas vielas, kas mūsu arbūziem ir vajadzīgas un atrodas šajā dzeltenajā ūdenī, šo ūdeni notecinām.
Foto: Pixabay
Lasi vēl: Palīdzēju ģimenei cik varēju, bet tiklīdz pateicu ko domāju tā visi novērsās
Mēs dodam 200 gramus uz 2 litru pudeli. Mēs atšķaidām dzelteno ūdeni, piepildām pudeli ar ūdeni un pagatavojam mēslojumu. Tas tiek darīts 7-10 dienas pirms stādīšanas kad stādiem ir 20 dienas līdz 30 dienām. Kad jau gatavojas to stādīt atklātā zemē. Kas un kā tas jādara? Iznākums ir vienkārši ideāls, nav pārbarots, neizstīdzēs.
Ir daudz jautājumu par to, kāpēc stādi izstiepjas, jo jums nav pietiekami daudz dienas gaismas, ja augam nav pietiekami daudz saules stādi izstiepjas. Ja tas ir izstiepies vairāk nekā 10 cm, uzdrošinieties to izmest. No tā nebūs jēgas, pat ja sāks augt, raža būs vāja, augi arī vāji.
Kad augi tiek stādīti tajā pašā dienā lielajā traukā un mazajā traukā. Lielajā konteinerā jau iet ārā 3lapas, mazajā konteinerā 2 īstās lapas, tās sāk attīstīties, tas ir, augi attīstās ātrāk. Abos konteineros, mazajā, sakņu sistēma jau pilnībā aizņem visu vietu. Lielajā vēl ir kur augt, tas ir, jo labāk ir attīstīta sakņu sistēma, jo labāk. No arbūza ātrāk veidosies ogas.
Par traukiem. Vislabāk stādīt caurspīdīgos plastmasas konteineros. Tos ir ļoti viegli izjaukt, pārstādīt, un jūsu augi sāks darboties bez problēmām. Ja izmantojat plastmasas pudeles, labāk tos sagriezt 3 vietās un aptīt ar lenti, lai ņemot ārā stādu nesabojātu sakņu sistēmu.
Foto: Pixabay
Šādos traukos var redzēt, ka sakņu sistēma jau ir pilnībā aizņemta. Tas nav tik slikti, bet kad jūs to stādīsit? Īpaši rūpīgi nogriežam šādu konteinera malu, jo sakne bieži tiek bojāta, un arbūzam tas ir nepieņemami. Ja nolauž centrālo sakni, tā ir visgarākā, šo stādu nevar stādīt, tā dzīvos, augs pat pāris nedēļas, bet tikai kā izmet zieda kātu un saites arbūzs nekavējoties izkalst, tas ir, tam nebūs pietiekami daudz sakņu, tas neveidosies virskārtā.
Kālija piebarojumu veic 2 lapu fāzē, tikai vienu arbūzu stādiem pirms stādīšanas. Tālāk mēs veiksim slāpekļa un kālija mēslojumu atbilstoši sezonai. Mans klimats ir siltāks, lielākajai daļai ir aukstāks klimats. Daži vēl tikai pērk sēklas. Manas darbības visas ir pārbaudītas, viss strādā uz 100%, tas ir viss, ko es rādu, es to daru 10 gadus un viss ir ideāli.