Foto – ekrānuzņēmums
Ūdens skaitītāju pārbauda, bet pat nepaskatās uz pašu skaitītāju. Tā ir tieši tā saucamā “formālā” pieeja situācijām
Visas šīs gāzes, elektrības, ūdens skaitītāju “pārbaudes”, kā arī tehniskā un diagnostiskā apkope jebkurai tehnikai (ne tikai sadzīves) – tas ir zelta ieleja. Tiem, kas ar šīm pārbaudēm nodarbojas. Ar to ir saskāries ikviens, par to nešaubos. Bet visi pie tā jau ir pieraduši. Daudzi no mums pat priecājas par šādu formālu pieeju.
Lūk, vienkāršs piemērs ar ūdens skaitītāju pārbaudi. Agrāk atceros dzīvojām mierīgi. Ūdens bija lēts, pat mani vecāki savā privātmājā varēja par to maksāt tikai reizi pusgadā. Bet pienāca jauni laiki. Tika mainītas normas un pārbaudes termiņi. Un starpība starp maksāšanu pēc skaitītāja un pēc normas kļuva ievērojama. Vai atceraties – bija laiks kad maksājām noteiktu summu par katru mājas iemītnieku.
Pastāstīšu reālu stāstu kā piemēru. Runa ir par manu kaimiņu, kuram par parādiem atslēdza arī gāzi un elektrību. Bet organizācija, kas pārvalda ūdeni jeb ūdens apsaimniekotāji, šo dzīvībai svarīgo resursu neatvieno. Pat tad, ja par to nemaksā gadiem. Sakāt, ka viņi ir labestīgi? Nebūt ne. Jūs ļoti kļūdāties.
Foto: Pixabay
Iegādājoties jaunu ūdens skaitītāju, tam klāt ir aukstā ūdens skaitītāja pase… Es ne velti uzrakstīju “ūdens pārvaldītāji” par šo organizāciju. Jo viņi pārvalda arī situāciju ar aprēķiniem. Un tiklīdz kāds pārstāj maksāt un nodot skaitītāja rādījumus – patērētāju uzreiz pārceļ uz maksājumu pēc normas. Tas ir ja tu nenodosi rādījumus, kaut arī nelietosi ūdeni tev turpinās piestādīt katru mēnesi vidējo patēriņu un sūtīs rēķinus.
Piemēram, ja tu pēdējā gada laikā vidēji patērēji 8 kubus ūdens un tad pārvācies, piemēram, uz ārzemēm. Ūdeni vairs nelieto, rādījumus nenodod, bet rēķini turpina nākt katru mēnesi par tiem vidējiem 8 kubiem ūdens.
Privātmājā ar piemājas teritoriju jebkuram var aprēķināt “par dārza laistīšanu”. Pat ja visu vasaru jūsu reģionā lija lietusgāzes. Tas nevienu neinteresē.
Kaimiņš nezināja, ka beidzies skaitītāja pārbaudes termiņš
Viņš sāka nākt pie mums ar nelieliem lūgumiem. Ne tikai pie mums, bet pie visiem tuvumā dzīvojošajiem. Viņš man teica, ka sākuši nākt milzīgi ūdens rēķini. Viņš pat mazās summas nebija maksājis, jo ūdeni nelietojot. Bet te pēkšņi sāka rēķināt kaut ko nereālu. Tāpēc es nolēmu apskatīt viņa komunālo maksājumu kvītis, kuras viņš (muļķības dēļ) vienkārši bija salicis malā un sen nebija atvēris.
Un te jāsaka kas notiek, kad parādi aug mūsu muļķības dēļ. Es apskatīju viņa skaitītāja rādījumus, salīdzināju ar tiem, ko viņš pēdējo reizi bija nodevis un samaksājis, un izrādījās…
Foto: Pixabay
Izrādījās, ka pēc skaitītāja (ja aprēķina pēc rādījumiem) viņš par ūdeni ir parādā 8 eiro. Bet viņam jau sen rēķina pēc normas un pieskaita soda naudas. Tāpēc parāds izauga līdz 250 eiro. Un galvenais iemesls tik lielai summai – nokavēta ūdens skaitītāja pārbaude.
Tā kā biju nolēmusi palīdzēt, pati piezvanīju uz telefona numuru, kas norādīts kaimiņa rēķinā, un norunāju laiku ūdens skaitītāja pārbaudei uz vietas. Bez demontāžas – tieši mājās. Pakalpojums ir maksas, bet ātrs un problēmu atrisina vismaz daļēji. Es atstāju operatoram savu tālruņa numuru, lai mani brīdinātu, kad atbrauks. Beigu beigās es personīgi biju klāt ūdens skaitītāja pārbaudes laikā kaimiņa mājās.
Lasi vēl: Izmantojot šo metodi izaug spēcīgi tomātu stādi 30 (ne 50) dienu laikā
Kāpēc es uztraucos un baidījos no šīs pārbaudes
Mani mulsināja, ka kaimiņa mājā nav elektrības. Tāpēc jau iepriekš sagatavoju lukturīti. Skaitītājs ir uzstādīts mājas ieejā, pagrabā. Tur nav logu, un apgaismojuma nav. Man bija bažas, ka pārbaudītājs sāks sūdzēties, ka jālien mitrā un tumšā pagrabā pa šaubīgām trepēm. Un vēl ar savām ierīcēm un lukturīti.
Foto – ekrānuzņēmums
Bet es velti uztraucos. Atbrauca mundrs un cienījama izskata vīrietis ar koferīti, kurš trīs minūtēs aizpildīja visus dokumentus. Viņš pat nepajautāja, kur atrodas skaitītājs. Vīrietis ne tikai nelīda pagrabā. Viņš pat nevaicāja, kur tas atrodas. Tā vietā viņš uzreiz apsēdās, lai aizpildītu skaistus dokumentus. Man pajautāja: “Kādi bija pēdējie rādījumi?”, – un pierakstīja ciparus, ko pateicu.
Es pati jautāju: “Bet vai paskatīsieties?” Viņš atbildēja: “Kam gan tas vajadzīgs? Tur taču viss griežas?” Tajā brīdī man atausa prātā teiciens: “Skaitītājs griežas – nauda ripo.”
Tā kā man šī formālā pieeja sen ir pazīstama, ar pieklājīgu smaidu iedevu viņam lielu konfekšu kasti. (Palīdzība kaimiņam, kurš apsolīja man vēlāk ko noderīgu izdarīt). Pirms pārbaudes es intereses pēc izlasīju, kā notiek ūdens skaitītāja pārbaude uz vietas. Iepriekš noskaidroju, ka skaitītāja pārbaude uz pārnēsājamas iekārtas aizņem 30 minūtes.
Bet tas viss aizņēma tikai trīs minūtes. Es pat nenosodu šo pārbaudītāju. Cilvēks tikai pilda to ko viņam liek. Dara savu darbu – iekasē naudu, raksta papīrus. Un visi ir apmierināti.
Jāpiemin, ka 250 eiro parāds tā arī netika pārrēķināts. To nācās apmaksāt. Kad nolēmu palīdzēt kaimiņam ar ūdens jautājumu, pati viņa vietā uzrakstīju iesniegumu par pārrēķinu. Atbilde arī atnāca formāla un tikai pēc mēneša. Mums atteica, pamatojoties uz to, ka… nav pamata.
Foto – ekrānuzņēmums
Viņiem tur arī ir “formālā” un ļoti ērta pieeja. “Ūdensapgādes dienestā” uzskata, ka visu šo laiku skaitītājs bijis “pārbaudē”, t.i., it kā demontēts. Tāpēc jāmaksā pēc normas. Faktiski pēc skaitītāja tika patērēts ūdens 8 eiro vērtībā. Bet pierādīt kaut ko cilvēkiem ar formālu pieeju ir bezjēdzīgi.
Vasarā lietus, ziemā sniegs… Vai var vispār iztikt bez ūdensvada? Un man iedeva rakstisku atteikumu. Protams, varēja sākt dziļāku pārbaudi attiecīgajās iestādēs.
Pierādīt, ka skaitītājs netika noņemts, ka tam var uzticēties. Uztaisīt fotogrāfijas, lai pierādītu, ka tur neviens nelaistīja un ūdeni nelietoja. Bet tas varēja ievilkties gadiem. Un man nav tik daudz laika un nervu, lai ar to nodarbotos. Galu galā pats kaimiņš ir vainīgs. Piekrītat?