Kā pareizi apgriezt tomātu stādus, lai raža būtu daudz lielāka

Foto – Pixabay

Apgriežot tomātu krūmus pat tikai nedaudz, jūs palīdzēsiet tiem dot labu un bagātīgu ražu.

Tomāti mēdz veidot daudz lapu, kas patērē auga enerģiju, un tas savukārt var samazināt augļu veidošanos. Tāpēc vienkāršs un efektīvs veids, kā nodrošināt līdzsvaru starp lapām un augļiem, ir veikt regulāru apgriešanu. Lapu retināšana ne vien palīdz palielināt ražu, bet arī sekmē augstāku kvalitāti un lielāku tomātu veidošanos.

Ja jūs audzējat nenoteiktā auguma tomātus jeb tā sauktās “vīnogulāju” šķirnes, ir svarīgi apgriezt liekos dzinumus un lapas, lai visi augam nepieciešamie barības elementi koncentrētos augļiem. Savukārt, ja jums ir determinantu šķirņu tomāti, šāda veida atzarošana jāveic uzmanīgi, jo pārmērīga apgriešana var kaitēt.

Collins Country bloga autori – ģimene, kas dalās ar dzīvi laukos – savā lapā bieži publicē vērtīgus un interesantus video par lauku ikdienu un pieredzi. Šoreiz viņi dalījušies ar videoklipu par to, kā pareizi apgriezt tomātu krūmus, lai iegūtu maksimālu ražu.

 

Sākumā var šķist, ka apgriezt tomātu krūmu ir sarežģīti un neskaidri, bet patiesībā tas ir pavisam vienkārši. Viss, kas nepieciešams – noņemt liekos dzinumus, lai augs varētu “elpot”, un lai lapas netērētu barības vielas, kas noderīgas augļiem.

Tomātu krūmu apgriešanas ieguvumi ir šādi:
– Tiek veicināta augļu veidošanās, jo enerģija netiek tērēta liekiem dzinumiem;
– Augs kļūst kompaktāks un vieglāk kopjams;
– Ir ērtāk izmantot balstus tomātu stumbriem;
– Uzlabojas gaisa caurplūde starp augiem, kas samazina slimību risku.

Kad tomātu krūmos parādās pirmie ziedpumpuri, augs var sākt veidot sāndzinumus jeb papildu stublājus ar lapām. Tas parasti notiek pēc pāris mēnešiem kopš stādīšanas – laikā, kad jūnijā vai jūlijā sākas ziedēšana.

Apgriešanu ieteicams veikt rīta stundās, kad rasa vai lietus mitrums no lapām jau ir nožuvis. Tas samazinās iespēju izplatīties dažādām augu slimībām.

Lai uzlabotu gaisa cirkulāciju un pasargātu tomātu no kaitīgām slimībām, jānoņem visi dzinumi un lapas, kas saskaras ar zemi. Vienkārši izgrieziet tos ar asām dārza šķērēm.

 

Pēc tam, kad esat novērsuši lapas pie zemes, rūpīgi apskatiet galveno stumbru un lielākos zarus, lai identificētu nevēlamās atvases. Tās parasti aug krustpunktā starp galveno stumbru un lapu zariem. Ja zināt, kur skatīties, tās būs viegli pamanīt. Dažkārt atvases veidojas arī uz pašiem zariem, un arī tās vēlams noņemt, jo tās var izaugt par jauniem, nevajadzīgiem zariem.

Kopumā tomātu augi veido galveno stumbru un lapu zarus, un augļi veidojas uz lapu zariem. Nevēlamās atvases var izlauzt ar pirkstiem – īkšķi un rādītājpirkstu –, vai arī izmantot asus, tīrus dārza šķēres. Centieties izņemt visus liekos dzinumus, ko redzat.

Kad krūms būs atzarots, tas var izskatīties mazliet tukšs vai pat kails, taču nevajag raizēties – šādi jūs atbrīvojat vietu, lai veidotos lieli, sulīgi un gardi tomāti.