Daudzējādā ziņā pārtikas produktu garšas īpašības, kā arī struktūra ir atkarīgas no to uzglabāšanas un atkausēšanas metodes pirms patēriņa.
Lai gaļa, zivis vai dārzeņi un augļi nezaudētu savas īpašības, jāievēro vienkārši noteikumi. Tas ir, nepietiek tikai ar produkta izņemšanu no saldētavas un atstāšanu uz pāris stundām mierā, lai produkts atsaltu.
Un ne vienmēr palīdzēs mikroviļņu krāsns vai iegremdēšana siltā ūdenī. Neaizmirstiet, ka katram produktam ir nepieciešama sava pieeja. Tāpēc šajā rakstā apskatīsim, kādas lietas īpaši jāņem vērā, atsaldējot vienu vai otru pārtikas produktu.
Gaļa un zivis
Lēnākā, bet drošākā metode būs atsaldēt ledusskapī. Produktus ievieto uz šķīvja vai traukā, lai izvairītos no šķidrumu noplūdes. Atkausēšana ilgst no aptuveni 5 stundām līdz 24 stundām atkarībā no svara.
Produkts var arī ievietot necaurlaidīgā iepakojumā un pilnībā iegremdēts aukstā ūdenī. Ūdeni maina ik pēc 30 minūtēm. Šī metode ir ātrāka (2–4 stundas), taču piemērota mazākiem gabaliem. Nav ieteicams atkausēt zem tekoša ūdens, pretējā gadījumā šie produkti zaudēs visas savas īpašības.
Dārzeņi un augļi
Dārzeņiem atkausēšanas procesu ieteicams veikt verdošā sālsūdenī (dažas minūtes). Augļiem šajā jautājumā pieredzējuši cilvēki iesaka tos ievietot traukā un vienu dienu atstāt ledusskapī. Mazāk ieteicama metode būtu atsaldēt istabas temperatūrā, jo daži produkti, piemēram, ogas, var kļūt pārāk mīksti.
Maize, konditorejas izstrādājumi
Ieteicams atkausēt ledusskapī vai istabas temperatūrā, bez iepakojuma. Ja steidzaties, cepeškrāsns derēs, bet ļoti zemā temperatūrā. Respektīvi, lai maizei piešķirtu svaiguma sajūtu, to var iesildīt cepeškrāsnī 150–180 °C temperatūrā 10–15 minūtes. Šajā gadījumā cepeškrāsns apakšā jābūt traukam ar karstu ūdeni.
Mērces un zupas
Pieredzējuši cilvēki iesaka tos turēt uz uguns, līdz tie izkūst. Lūdzu, ņemiet vērā: šie produkti ir rūpīgi jāuzsilda, laiku pa laikam apmaisot. Varat izmantot arī ierasto ledusskapja metodi – tur produkti lēnām atkausēsies 12–24 stundas.